Spis treści:

Nietypowe zadania rekrutacyjne – jaki jest ich cel?

Rozmowa rekrutacyjna to dla kandydata przeważnie dość wymagająca psychicznie sytuacja. Warto jednak spojrzeć na nią także z drugiej strony. Przyszły pracodawca (lub rekruter, który pełni rolę jego przedstawiciela) również nie ma łatwego zadania. Od ich decyzji zależy rozwój firmy – to, czy zatrudniona osoba okaże się odpowiednim kandydatem na daną posadę. 

Kilkudziesięciominutowa rozmowa zwykle nie jest w stanie pokazać wszystkich zalet i wad potencjalnego pracownika. Trudno ocenić, czy będzie umiał pracować w zespole, poradzi sobie w stresującej sytuacji czy będzie punktualny i rzetelny. 

Właśnie dlatego sporą popularnością cieszą się nietypowe zadania rekrutacyjne. Oprócz (już legendarnego) sprzedawania długopisu, rekruterzy mają inne sposoby na sprawdzenie, jak zachowa się potencjalny pracownik w niestandardowej sytuacji. Większość testów nie ma prawidłowych i nieprawidłowych rozwiązań. 

Przeczytaj również: Pierwsza praca. To musisz wiedzieć, nim podpiszesz umowę

Rozmowa kwalifikacyjna – najpopularniejsze testy

Inwencja rekruterów jest ogromna, jednak najpopularniejsze „sztuczki” mające zbadać reakcję kandydata są podobne. Wiele zależy od tego, na jakie stanowisko została złożona aplikacja. Od sprzedawcy czy pracownika obsługi klienta oczekuje się innych umiejętności miękkich niż od programisty bądź księgowego. 

Jakie zadania rekrutacyjne lub ich warianty można spotkać najczęściej?

  1. Celowe przedłużanie czasu oczekiwania na rozmowę – przetrzymywanie kandydata na korytarzu sporo ponad ustalony czas (choć niegrzeczne) bywa stosowane. Taki zabieg ma na celu zbadanie jego determinacji do uzyskania nowego stanowiska oraz reakcji na sytuacje stresowe.
  2. Nietypowe pytania – „Co byś zrobił, gdybyś znalazł pingwina w zamrażarce?”, „Jak nazwałbyś swój debiutancki album?”. To tylko przykłady „dziwnych” pytań, jakie mogą paść na rozmowie. Nie ma na nie jednej poprawnej odpowiedzi, więc nie ma sensu się do nich przygotowywać. Warto jednak mieć świadomość, że mogą się pojawić, aby zareagować na nie spokojnie. 
  3. „Proszę zaśpiewać piosenkę” – takie zadanie testuje, jak kandydat radzi sobie w stresujących sytuacjach oraz czy masz do siebie dystans. Może również sprawdzać, czy jest asertywny, czyli czy potrafi odmówić wykonania takiego polecenia i w jaki sposób to zrobi. 

Przeczytaj również: Jak bezpiecznie zarobić pieniądze, gdy nie ma się 18 lat?

Czy pić kawę podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Kolejną kwestią, która spędza sen z powiek osobom przygotowującym się do rozmowy, jest tak zwany test z kawą. Na czym polega? Przyjęło się, że rekruterzy mogą oceniać kandydata, biorąc pod uwagę, jak zareaguje na propozycję napicia się kawy oraz jak zachowuje się, gdy już otrzyma napój. 

Zdania co do przebiegu samego testu z kawą są jednak podzielone. Niektórzy uważają, że rozmowa przy ciepłym napoju ma przyjaźniejszy przebieg i daje większe szanse na zatrudnienie. Inni twierdzą, że zdecydowanie należy odmówić i poprosić o szklankę wody. Kolejna opinia głosi, że pracodawca ocenia kandydata ze względu na to, co zrobi z pustym kubkiem – odniesie do kuchni, postawi na biurku, a może umyje?

Czy pić kawę podczas rozmowy kwalifikacyjnej? To nie jest najlepszy pomysł i to niekoniecznie ze względu na wyniki potencjalnego testu rekrutacyjnego. Powody są znacznie bardziej prozaiczne: 

  1. Gorąca kawa, eleganckie ubranie i stres nie są najlepszym połączeniem. Wystarczy chwila nieuwagi, by kilka kropel (lub co gorsza, znacznie więcej) znalazło się na białej bluzce czy jasnym krawacie.
  2. Gorącej kawy nie możesz napić się od razu. Siorbiąc ją z filiżanki, nie zrobisz dobrego wrażenia, możesz się też poparzyć. Nie wiesz również, ile czasu potrwa rozmowa – jeśli tylko kilkanaście minut, nie zdążysz wypić swojego napoju, a zostawianie go w stanie nienaruszonym nie wygląda elegancko.
  3. Pytanie o kawę może być po prostu wyrazem kurtuazji, a nie rzeczywistą chęcią spędzenia miłych chwil przy parującej filiżance. Rekruter będzie musiał poświęcić czas na przygotowanie napoju lub zlecić to komuś innemu, na przykład sekretarce. 

Jak zdać test z filiżanką kawy? Najlepiej odmówić ciepłego napoju i poprosić o szklankę wody. Będzie to szybsze, wygodniejsze, bezpieczniejsze i mniej absorbujące dla otoczenia rozwiązanie. 

 

Rozwiąż nasze quizy:

Poniedziałkowy QUIZ prawda czy fałsz. Wstyd nie wiedzieć

QUIZ prawda czy fałsz. Co wiesz o przedmiotach codziennego użytku?

Środowy QUIZ dla bystrych. Tylko jedna odpowiedz jest dobra