Spis treści:

Jakie wykształcenie mają piłkarze reprezentacji Polski?

By znaleźć się reprezentacji kraju, potrzeba wielu lat morderczych treningów, talentu, a także niezwykłego hartu ducha. Wielu piłkarzy zaczyna budować swoją sportową karierę już w wieku kilku lat, grając w szkółkach piłkarskich. Ci, którzy traktują to poważnie i planują przekuć przyjemność z uprawiania sportu w zawód, muszą piłkę postawić na pierwszym miejscu często przed życiem prywatnym, czy nauką w szkole.  

Piłkarze reprezentacji Polski kończyli swoją edukację na różnych etapach. Część z nich postawiła tylko na sport, nie rozpoczynając nawet nauki w szkole średniej, innym, mimo ciągłego niedoboru czasu, udało się ukończyć studia. Kilku natomiast planuje po zakończeniu kariery sportowej, podnosić swoje kwalifikacje, zdając sobie sprawę z tego, że kariera piłkarska nie trwa wiecznie. Jakie wykształcenie mają poszczególni piłkarze reprezentacji Polski?

Przeczytaj również: Oni nie mają matury, a zrobili karierę

Piłkarze reprezentacji z wykształceniem wyższym

Kilku reprezentantów Polski może pochwalić się nie tylko dużymi sukcesami w świecie sportu, ale również dyplomem studiów wyższych. Pogodzenie częstych i wyczerpujących treningów z nauką na uczelni na pewno było dużym wyzwaniem, jednak kilku piłkarzom udało się tego z powodzeniem dokonać.

Dyplomem z francuskiej uczelni Uniwersytetu w Lyonie może pochwalić się Grzegorz Krychowiak, który studiował tam na kierunku organizacja klubów sportowych. Na zdobycie wyższego wykształcenia namawiali go rodzice, ale nauka przychodzi piłkarzowi raczej bez problemu – reprezentant Polski może się pochwalić biegłą znajomością aż trzech języków.


Rozwijająca się kariera Roberta Lewandowskiego spowodowała, że studia zajęły mu aż 13 lat. Wysiłek jednak się opłacił, ponieważ w 2017 roku w warszawskiej Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie piłkarz obronił z wyróżnieniem pracę licencjacką na kierunku wychowanie fizyczne (specjalizacja trenersko-menedżerska), a trzy lata później został magistrem. Co ciekawe, pierwsza z prac dyplomowych dotyczyła... jego samego! Jej tytuł brzmiał „RL9. Droga do sławy”. Na drugim stopniu studiów zajmował się natomiast tematem wydolności tlenowej i analizą składu ciała studentów WSES.  

Choć Kamil Glik na początku swojej kariery odpuścił naukę na rzecz sportu, to po latach postanowił do niej wrócić. Zdał maturę w wieku 29 lat, a później poszedł na studia. We wrześniu bieżącego roku zdobył tytuł licencjata w Warszawskiej Szkole Zarządzania na kierunku zarządzanie. W tym samym czasie licencjatem stał się także Jan Bednarek, który pochwalił się w mediach społecznościowych, że ukończył Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Opolu i został menadżerem sportu.


Piłkarze reprezentacji z wykształceniem średnim

Ukończenie szkoły średniej, czy zdanie matury, gdy rozwija się karierę sportowca, wcale nie jest łatwym zadaniem. Mimo to niektórzy piłkarze z polskiej reprezentacji włożyli siły w to, by zdobyć wykształcenie średnie.

Wojciech Szczęsny jest absolwentem warszawskiego Zespołu Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich. W przyszłości jednak – gdy kariera sportowa odejdzie na boczny tor – pragnie kontynuować edukację na studiach wyższych. Wyjawił nawet kiedyś, że najbardziej interesują go zawody architekta oraz dewelopera i właśnie w tym kierunku chciałby się kiedyś rozwijać.  

Wykształceniem średnim mogą pochwalić się również Piotr Zieliński, który ukończył szkołę średnią w Lubinie, Jakub Kiwior, który jest absolwentem Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach, Nicola Zalewski, który uczęszczał do Zespołu Szkół Chemiczno Elektronicznych im. Jana Pawła II w Inowrocławiu, a także Matty Cash, który w Slough, czyli angielskiej miejscowości, w której się urodził, uczył się w St. Joseph's Catholic High School.


Rok temu zdaną maturą pochwalił się Jakub Kamiński. Karol Świderski natomiast uczęszczał do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi, ale do egzaminu dojrzałości nie zdecydował się podejść ze względu na brak możliwości odpowiedniego przygotowania. Ma jednak w planach zdanie matury.

Przeczytaj również: Światowy ranking zatrudnienia absolwentów 2022. Czy polskie uczelnie znalazły się na liście?

Piłkarze reprezentacji z wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym 

Część piłkarzy z polskiej reprezentacji postanowiła poświęcić się dla sportu w stu procentach, nie chcąc, by obowiązki szkolne czy egzaminy, stały się przeszkodami na ich drodze do kariery.

Krzysztof Piątek ukończył gimnazjum w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Dzierżoniowie. Kamil Grosicki po dwóch latach przerwał naukę w gimnazjum, jednak później wrócił do szkoły, by ją ukończyć. Michał Skóraś jest natomiast absolwentem szkoły podstawowej, o czym napisał kiedyś w mediach społecznościowych.


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie