Spis treści:

No BackPack Day – akcja charytatywna w USA

Dzień bez plecaka to akcja, którą zapoczątkowała w 2012 roku Mongai Fankam – amerykańska aktywistka, pochodząca z Kamerunu, która była wówczas uczennicą szkoły podstawowej w Stanach Zjednoczonych. Dziewczynkę od 3. roku życia matka zabierała na misje humanitarne do Kamerunu i właśnie podczas tych podróży Mongai zaobserwowała, że wiele dzieci z wiejskich obszarów tego kraju chodzi do szkół, niosąc przez wiele kilometrów podręczniki i szkolne przybory w dłoniach lub foliowych reklamówkach, ponieważ nie mają funduszy na kupno plecaków.  

Zatroskana losami swoich rówieśników w Afryce dziewczynka postanowiła podjąć działania – wymyśliła akcję, w której organizacji pomogli jej nauczyciele Blythe Elementary School, do której wówczas uczęszczała. Uczniowie jej szkoły mieli przekazać plecaki i przybory szkolne na rzecz dzieci z Kamerunu, a w zamian za to, mogli jednego dnia przyjść do szkoły bez plecaka, by zobaczyć, w jaki sposób na co dzień muszą radzić sobie kameruńscy uczniowie. Akcja zorganizowana przez Mongai odniosła pozytywny skutek, a po tym zaczęły do niej dołączać kolejne szkoły w miejscowości Charlotte w Północnej Karolinie. Dziś w przedsięwzięciu biorą udział szkoły z całego świata.


Przeczytaj również: Szukasz darmowych rozwiązań do zadań podręczników? Znajdziesz je tutaj

Dzień bez plecaka – na czym polega to święto?

Dzień bez plecaka zyskuje na popularności również w Polsce, choć nie zawsze związany jest bezpośrednio z akcją przekazania przyborów szkolnych afrykańskim dzieciom. W wielu szkołach celem Dnia bez plecaka jest poszerzenie świadomości uczniów na temat problemów, z którymi zmagają się ich rówieśnicy z uboższych części świata, w innych jest natomiast pretekstem do pobudzenia kreatywności oraz zintegrowania uczniów.


W zarządzonym przez dyrekcję szkoły Dniu bez plecaka uczniowie przynoszą swoje podręczniki, zeszyty i przybory szkolne nie tylko w foliowych reklamówkach czy własnych rękach, ale w czymkolwiek zechcą, natomiast najbardziej kreatywne i najlepsze pomysły zwykle są nagradzane.

Przeczytaj również: Nomofobia i phubbing. To coraz powszechniejsze wśród nastolatków zjawiska

Pomysły na dzień bez plecaka

Podczas Dnia bez plecaka uczniowie często zaskakują i rozbawiają swoich kolegów oraz nauczycieli niezwykłymi pomysłami. Wielu z nich przynosi swoje rzeczy w przedmiotach codziennego użytku, takich jak lekkie meble, garnki kuchenne, chlebaki, wiadra, kosze na śmieci, doniczki na kwiaty czy poszewki na poduszki. Są też tacy, którzy wykorzystują wózki czy koszyki sklepowe, zabawki, takie jak auta czy wózki dla lalek, a także walizki, pokrowce na instrumenty, pudełka po butach, przenośne lodówki, transportery lub klatki na zwierzęta, opakowania po różnych produktach, a nawet... taczki, kosiarki, grille, pralki czy sedesy!

@mojeplucaoddychaja #dc #dlaciebie #dzienbezplecaka #fy #fyp ♬ sonido original - jasc666


Część uczniów przerabia też różne przedmioty w taki sposób, by można było zapakować do nich podręczniki. W przypadku tego święta właściwie nie ma ograniczeń, a każdy, nawet najbardziej absurdalny przedmiot, który pomieści w sobie potrzebne nam przybory i pomoce naukowe, może zostać uznany za oryginalny, o ile nikt nie wpadnie na ten sam pomysł.

Źródło: nobackpackday.org, tiktok.com, bryk.pl

Oprac.: Joanna Cwynar

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z języka polskiego znajdziesz tutaj:

Język polski – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń

Odpowiedzi do zadań z podręcznika z języka polskiego

Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręczniki z języka polskiego