Z tego artykułu dowiesz się:

Skąd czerpać informacje na temat pomocy uchodźcom? 

Żeby pomagać osobom uciekającym przed wojną, potrzebna jest nam przede wszystkim wiedza, w jaki sposób to robić, by nasza pomoc miała sens i była przydatna

Jeśli decydujemy się na przekazanie darów rzeczowych, które pomogą uchodźcom w Polsce i osobom na Ukrainie, to lepiej przyłączyć się do dużych zbiórek, które są organizowane w naszej okolicy, niż robić to na własną rękę. Unikniemy wówczas sytuacji, w której będziemy przynosić rzeczy, których jest już nadmiar i które do niczego się nie przydadzą. Miejsca z naszej okolicy, w których prowadzone są zbiórki, można znaleźć w internecie. Często jest tam również potrzebna pomoc wolontariuszy w segregowaniu, pakowaniu i wożeniu rzeczy. 

Dobrym rozwiązaniem jest także wpłacenie pieniędzy na zbiórki funduszy, ponieważ wówczas jesteśmy pewni, że zostaną za nie zakupione te rzeczy, na które aktualnie jest zapotrzebowanie. Trzeba jednak pamiętać, by korzystać jedynie ze zweryfikowanych zbiórek, ponieważ w przypadku innych możemy zostać oszukani. Poniżej podajemy kilka sprawdzonych: 

Jeśli jedziemy odebrać kogoś na granicę, warto mieć na uwadze to, że przyjeżdżając tam, nie powinniśmy powodować zatorów na przejściu granicznym. Najlepiej więc zaparkować auto w takim miejscu, w którym nie będziemy blokować ruchu. Zabierając uchodźcę z granicy, musimy też pamiętać o kilku zasadach, których warto przestrzegać, by zadbać zarówno o bezpieczeństwo własne, jak i osób, którym pomagamy. Stworzony przez Interię i policjantkę nadkom. Małgorzatę Sokołowską poradnik dotyczący tego, jak bezpiecznie pomagać uchodźcom, znajdziecie tutaj

Jeśli zdecydujemy się wspomóc uciekające z Ukrainy osoby noclegiem, najlepiej załatwić całą sprawę przez centra pomocowe lub stworzone m.in. przez samorządy narzędzie Polacy dla Ukrainy, gdzie można zgłosić się jako ochotnik do udzielenia tymczasowego zakwaterowania. Warto też sprawdzać, jaka pomoc aktualnie jest potrzebna np. na facebookowych grupach pomocowych dla Ukrainy. Największą z nich liczy 450 tys. osób i nazywa się Pomoc dla Ukrainy.

Należy pamiętać, że podczas pomocy innym warto zadbać również o siebie, swoje samopoczucie i swoją rodzinę. Warto zatem porozmawiać z własnymi dziećmi na temat wojny, a także dowiedzieć się, jak radzić sobie z lękiem przed zagrożeniem czy dezinformacją w internecie. Pomóc w tym mogą dotyczące tych tematów webinaria organizowane przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej webinaria, które znajdziecie tutaj

Przeczytaj również: Poznaj przydatne ukraińskie zwroty

Zapisy do szkół dzieci z Ukrainy 

Jak przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki, z powodu wojny w Ukrainie, zapisywanie do polskich szkół i przedszkoli ukraińskich dzieci będzie znacznie ułatwione. Tam zostaną im zapewnione dostosowane do ich potrzeb warunki oraz wsparcie psychologiczne.  

Rodzice lub opiekunowie cudzoziemskiego dziecka muszą złożyć do dyrektora placówki wniosek o przyjęcie do szkoły i przedstawić dokumenty zaświadczające, ile klas dziecko ukończyło za granicą. W razie ich braku rodzice mogą złożyć oświadczenie o liczbie ukończonych przez ucznia klas. Dla ukraińskich dzieci, które nie mówią po polsku, w szkołach zostaną utworzone oddziały przygotowawcze, natomiast integracja z polskimi dziećmi będzie się odbywała na lekcjach, które nie wymagają dobrej znajomości języka tj. na plastyce, muzyce czy wychowaniu fizycznym. Szkoły będą oferować również lekcje języka polskiego jako obcego, wsparcie asystentów międzykulturowych, a także pedagogów i psychologów. 

To dzieci z ogromną traumą. Jak polskie szkoły radzą sobie z przyjęciem małych uchodźców z Ukrainy

Jeśli wspieramy osoby z Ukrainy, które chcą zapisać swoje dzieci do polskiej szkoły, możemy pomóc im w szukaniu placówki rejonowej lub takiej, w której będą wolne miejsca, a także w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji.  

Więcej o tym, jak zapisać cudzoziemskie dziecko do polskiej szkoły, przeczytasz tutaj

Przeczytaj również: Cudzoziemcy w polskich szkołach — zasady przyjmowania

Czym zająć ukraińskie dzieci? 

Gdy przyjmujemy ukraińskie dzieci wraz z rodzicami do własnych domów lub gdy udzielamy się wolontariacko w punktach pomocowych, możemy zadbać o to, by zająć czymś najmłodszych uchodźców i odciągnąć ich uwagę o tego, co dzieje się aktualnie w ich życiach. Prócz zabawek możemy zaoferować im także bajki, książki lub kolorowanki w języku ukraińskim, które udostępniają za darmowo wydawnictwa oraz różne internetowe strony. 

  • KNIGO GO oferuje książki dla dzieci po ukraińsku do bezpłatnego pobrania lub czytania online. Można je znaleźć tutaj. Te, które można bezpłatnie pobrać są oznaczone słowem Cкачати (tj. pobieranie). 
  • Ze strony ukraińskiego Wydawnictwa Stary Lew można pobrać 30 darmowych książek dla dzieci w języku ukraińskim. Znajdują się one tutaj
  • Wydawnictwo Dwie Siostry udostępniło kolorowanki z ukraińskimi opisami, stworzone przez autorów i ilustratorów. Można je pobrać i wydrukować. Znajdziecie je tutaj
  • Portal dla podróżujących rodziców z małymi dziećmi trasadlabobasa.pl udostępnia kolorowanki po ukraińsku o legendach krakowskich. Do pobrania tutaj

Warto pamiętać, że w obecnym okresie wiele teatrów, kin i centrów sportu czy rozrywki organizuje bezpłatne wejściówki lub zajęcia dla dzieci z Ukrainy, dlatego, jeśli gościmy uchodźców z dziećmi, możemy poszukać takich miejsc w swojej okolicy, by chociaż na chwilę najmłodsi mogli odreagować stres ostatnich dni. 

Przeczytaj również: Co powinniśmy wiedzieć o Ukrainie?

Co mogą zrobić nauczyciele? 

Czas wojny na Ukrainie jest dla polskich nauczycieli dużym wyzwaniem, ponieważ nie tylko muszą oni rozmawiać i przeprowadzać z polskimi uczniami zajęcia o trudnym temacie, jakim jest wojna za naszą wschodnią granicą, ale również przygotować się na przyjęcie uczniów z Ukrainy. O tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie, także wówczas, gdy w klasie są osoby z Ukrainy, Białorusi i Rosji oraz jak wspierać uczniów z doświadczeniem migracyjnym, nauczyciele mogą przeczytać na blogu Centrum Edukacji Obywatelskiej, gdzie znajdą bardzo przydatne informacje.  

Nauczycielom, ale również innym osobom, do komunikacji z ukraińskimi dziećmi, które nie znają języka polskiego, mogą przydać się też proste pomoce dydaktyczne z obrazkami. Wiele z nich można znaleźć w internecie, szczególnie w grupach na Facebooku. Przykładowe tablice do pobrania tutaj (autorka: Weronika Firlejczyk).

Filologom polskim, którzy nie mają doświadczenia z nauczaniem języka polskiego jako obcego, może się przydać także propozycja Glottodydaktycznego Koła Naukowego Uniwersytetu Warszawskiego, które organizuje przyspieszony kurs nauczania języka polskiego jako obcego dla polonistów. Ma on formę webinariów, odbywających się online dwa razy w tygodniu. 

Przeczytaj również:

Kwadratowe fale. Nie zobaczysz ich w Polsce

QUIZ: Test wiedzy ogólnej. Niby wiesz, ale... Sprawdź, czy odpowiesz na te pytania

Ten ser można jeść tylko, gdy jest „żywy”. Nieliczni dają radę

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo.

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!