Spis treści:

Rozmowa rekrutacyjna – czego nie robić?

Obecnie w wielu branżach panuje rynek pracownika. Skończyły się już czasy, w których kandydaci byli traktowani „z góry”, ponieważ na ten sam etat było wielu innych chętnych. Teraz bardzo często to potencjalni pracownicy mogą przebierać w ofertach zatrudnienia. Pracodawcy kuszą ich z kolei licznymi benefitami i udogodnieniami.  

Nie zmienia to jednak faktu, że nie osiągniesz sukcesu podczas rozmowy rekrutacyjnej, jeśli popełnisz kilka kardynalnych błędów. Skupimy się tutaj nie na tych, związanych z twoimi umiejętnościami czy wiedzą, ale również na takich, które wpływają na to, jak jesteś odbierany przez rekruterów. Zobacz, czego unikać, by zdobyć wymarzone stanowisko.

Przeczytaj również: Czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej można pić kawę? Test z filiżanką kawy

Krytykowanie poprzedniego pracodawcy

Mówienie źle o byłym miejscu pracy nie jest zdecydowanie w dobrym tonie. Weź pod uwagę, że rekruterzy zdają sobie sprawę z tego, że skoro szukasz nowej pracy, to coś cię skłoniło do opuszczenia poprzedniej. Nie ma więc sensu podkreślać, że twój zespół był niekompetentny, szef nieumiejętnie zarządzał budżetem, a biuro pilnie wymagało remontu.

To dla rekruterów po pierwsze nie ma to żadnego znaczenia, a po drugie sprawia, że prezentujesz się mało profesjonalnie. Robienie z siebie ofiary z pewnością nie zwiększy twoich szans na rynku pracy.

Jeśli padnie pytanie, dlaczego opuściłeś poprzednią firmę, odpowiedz dyplomatycznie, że chcesz się rozwijać, a twoje stanowisko w tamtym miejscu na to nie pozwalało.  

Absolutnie unikaj też zdradzania wszelkich tajemnic firmowych czy dzielenia się „plotkami”. Weź pod uwagę, że przedsiębiorstwa działające w podobnych branżach stanowią dla siebie konkurencję, więc takie działanie jest nieetyczne. Istnieje również duża szansa, że pracownicy obu firm po prostu znają się osobiście – to możliwe, nawet jeśli ubiegasz się o stanowisko w dużym mieście.

Ubiór nieadekwatny do okoliczności

Jeśli nie chcesz zakładać białej koszuli i eleganckich butów na wysoki połysk, nie musisz tego robić. Obecnie standardy związane z ubiorem są znacznie mniej restrykcyjne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Stylizację na rozmowę rekrutacyjną zawsze trzeba dopasować do specyfiki firmy, w której się ona odbywa oraz branży, w jakiej działa.  

Ekstrawagancki styl grafika komputerowego jest jak najbardziej na miejscu. Jednak już potencjalny przyszły pracownik działu obsługi klienta czy księgowego, powinien zadbać o to, by wyglądać na rozmowie o pracę bardziej „służbowo”. Jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną?

To nie musi być garsonka ani garnitur. Nie mogą to być jednak krótkie spodenki czy sukienka odsłaniająca zdecydowanie zbyt dużo ciała. Idealnie sprawdzi się styl smart casual, na przykład dżinsy w stonowanym odcieniu i bluzka lub koszula. Do tego warto założyć inne obuwie niż sportowe sneakersy i strój na rozmowę o pracę jest gotowy.  

Pamiętaj, że twoje ubranie jest wyrazem szacunku dla rozmówców. Choć dzisiejsza moda pozwala na wiele ekstrawagancji, rozmowa rekrutacyjna nie jest najlepszym miejscem, aby udowadniać, że podążasz za trendami. Dotyczy to również spotkań prowadzonych online.

Projekt bez nazwy
Strój na rozmowę o pracę wcale nie musi być garsonką czy garniturem, jednak powinien wyrażać szacunek do rozmówcy /123RF/PICSEL


Mijanie się z prawdą w CV

To jedna z głównych zasad, o której należy pamiętać długo przed udaniem się na rozmowę o pracę. Kłamstwa w CV po prostu się nie opłacają i są jednym z największych błędów popełnianych na rozmowach rekrutacyjnych. Nie tylko szybko wyjdą na jaw, ale także sprawią, że będziesz wyglądać po prostu niepoważnie. Konieczność obronienia nieprawdziwych informacji, które zadeklarowało się w życiorysie, może również spowodować, że stracisz pewność siebie i wypadniesz nieprofesjonalnie.  

Nie ma sensu wpisywać do CV ani kursów, których się nie ukończyło, ani umiejętności, których się nie ma. Takie kwestie można bardzo łatwo sprawdzić – szczególnie jeśli stanowią ważne kryterium przyjęcia na dane stanowisko.

Przeczytaj również: Pierwsza praca. To musisz wiedzieć, nim podpiszesz umowę

Nadmierne skracanie dystansu

Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna jest spotkaniem biznesowym, a takie wiąże się z pewnymi zasadami. Obecnie często przechodzi się w sytuacjach służbowych na „ty” i nie ma w tym nic złego. Pamiętaj jednak, że to rekruterzy jako gospodarze, powinni ci zaproponować taką możliwość. Nie ma znaczenia, czy są od ciebie starsi, czy młodsi. To oni zapraszają ciebie, więc oni ustalają zasady spotkania.  

Ocieplanie atmosfery podczas rozmowy może być korzystne, jednak nie można robić tego na siłę i w nieodpowiedni sposób. Komplementowanie obecnych osób, w stylu „świetnie pani wygląda” czy „doskonały garnitur”, nie zostanie dobrze przyjęte. Jeśli chcesz być uprzejmy, pochwal wystrój biura lub wyśmienitą kawę. Większe skracanie dystansu nie jest dobrym pomysłem.  

Pamiętaj o tych zasadach, a z pewnością nie popełnisz gafy. Rozmowy rekrutacyjne mogą być naprawdę przyjemne, jednak warto się do nich dobrze przygotować, nie tylko merytorycznie. 

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z WOS-u znajdziesz tutaj:

Wiedza o społeczeństwie. Klasa 8. Podręcznik - rozwiązania i odpowiedzi

Dziś i jutro. Klasa 8. Podręcznik. WOS - rozwiązania i odpowiedzi

KOSS. Klasa 8. Zeszyt ćwiczeń. WOS - rozwiązania i odpowiedzi