Spis treści:

Kto wynalazł kuchenkę mikrofalową? 

Amerykański inżynier i wynalazca Percy LeBaron Spencer zasłynął właśnie dzięki stworzeniu mikrofalówki. Jak udało mu się to zrobić? Czasem można przeczytać, że wynalazki powstają przez przypadek, ale to tylko część prawdy. Szczęście i zbieg okoliczności się przydają, ale równie ważna jest wiedza. 

Percy LeBaron Spencer urodził się pod koniec XIX w. w Stanach Zjednoczonych. Jako dwunastolatek rzucił szkołę i zaczął pracować w tkalni, sześć lat później wstąpił do marynarki wojennej USA. Został radiooperatorem, nadrobił braki wiedzy z fizyki. Po I wojnie światowej rozpoczął pracę w firmie Raytheon. Podczas II wojny światowej pracował przy tworzeniu sprzętu radarowego używanego do wykrywania samolotów i łodzi podwodnych wrogich armii. Dzięki temu powstał kompaktowy magnetron – lampa próżniowa o dużej mocy, która generuje mikrofale. Spencer przyczynił się do masowej produkcji tej maszyny. 

Po wojnie wrócił do pracy w firmie Raytheon i zaobserwował, wydałoby się, błahą zależność, która zainspirowała go do stworzenia mikrofalówki. Stał blisko magnetronu a tabliczka czekolady (lub batonik), którą miał w kieszeni zaczęła się topić. Postanowił poeksperymentować z innymi rzeczami. Obok urządzenia trzymał torebkę z kukurydzą, która zaczęła zamieniać się w popcorn. 


Włożył sporo wysiłku w stworzenie kuchenki mikrofalowej. Pierwszy model tego urządzenia o nazwie „Radarange”, można było kupić w 1947 roku, ale nie każdy mógł je mieć. Mikrofalówka ważyła ponad 300 kg, a pierwsze urządzenie sprzedano podobno za 5 tys. dolarów. 

Wniosek patentowy złożono w 1945 roku, ale patent na kuchenkę mikrofalową przyznano dopiero w 1950 roku. Jeszcze dłużej, bo do 1967 r., trzeba było czekać, aż urządzenie stało się bardziej kompaktowe i znalazło się w wielu amerykańskich domach. Podobno na początku mikrofalówka najczęściej służyła do przygotowywania popcornu. 

Przeczytaj również: Rzucili szkołę, usiedli przed komputerem i... zostali milionerami

Jak działa kuchenka mikrofalowa?

Agnieszka Wojciechowska, magister chemii medycznej, prowadząca kanał Okiem chemika na YouTube, w jednym ze swoich filmów wyjaśniła, jak działa kuchenka mikrofalowa. Z jej opisu można dowiedzieć się, że urządzenie „emituje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu mikrofal o długości fali 12,2 cm oraz częstotliwości 2,45 GHz. Mikrofale są produkowane przez magnetron, czyli urządzenie oscylacyjne bazujące na zjawisku rezonansu. Mikrofale są rozpraszane we wszystkich kierunkach i odbijane od metalowych elementów kuchenki”. Ważna w tym procesie jest woda, która znajduje się w jedzeniu. To ona pochłania energię mikrofalową, wibruje, a na skutek tych drgań i tarcia powstaje ciepło. 

Przeczytaj również: Czego ludzie szukali w Wikipedii w 2022 roku? Poznaj pierwszą dziesiątkę haseł

Kuchenka mikrofalowa – ciekawostki 

Mikrofale oddziałują z cząsteczkami takimi jak woda. Bez nich trudno podgrzać posiłek. Bardzo suche jedzenie, np. pieczywo, można skropić odrobiną wody, żeby było ciepłe po wyjęciu z kuchenki mikrofalowej. 

Promieniowanie mikrofalowe w kuchence ma jednak zbyt niską energię, żeby rozerwać wiązanie między atomami, dlatego nie może zmienić składu chemicznego jedzenia. Podgrzanie pożywienia w urządzeniu, powoduje utratę witamin i minerałów. To efekt obróbki termicznej pokarmu. Im jest ona krótsza, tym lepiej, a użycie kuchenki mikrofalowej w wielu wypadkach to zapewnia. Jednak w mikrofalówce nie powinno podgrzewać się brokułów, mleka, białego ryżu i czosnku. Nie należy rozmrażać w niej mięsa, które zapomnieliśmy wyjąć dzień wcześniej z zamrażalnika. 

Czy gotowanie w kuchence mikrofalowej jest zdrowe? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że promieniowanie mikrofalówki nie wpływa negatywnie na organizm człowieka, ale urządzenie musi być w pełni sprawne. Ważne jest też utrzymanie go w czystości. Sprzęt powinien być naprawiany przez specjalistów. 

Warto również zwrócić uwagę, w jakim pojemniku jest podgrzewane jedzenie. Do tego celu nie nadają się metalowe naczynia. Nie wszystkie pojemniki służące do przechowywania żywności w lodówce, warto wkładać też do mikrofalówki. Niektóre wykonane z plastiku mogą się stopić lub wydzielać szkodliwe substancje. Najlepiej wybrać ceramiczne naczynia, na których zaznaczono, że można je używać również do podgrzewania żywności w kuchenkach mikrofalowych. 

Oprac. Monika Wąs

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników znajdziesz tutaj:

Rozwiązania do zadań z podręcznika do chemii

Wyjaśnienia do zadań z podręcznika do fizyki

Odpowiedzi do zadań z podręcznika do biologii