Spis treści:

Rozwój internetu

Internet jest potrzebny. Dzięki niemu można łatwiej i skuteczniej wypromować biznes, zapoznać się z ciekawymi zagadnieniami, znaleźć informacje o wydarzeniach, kursach i możliwościach rozwoju, a także dowiedzieć się, co się dzieje na świecie. To także znaczne ułatwienie w komunikacji z innymi. 

Niestety, internet – oprócz bycia największą encyklopedią na świecie – jest także pełen zagrożeń.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Uzależnienia 🥃 🚬 🎮 🎰 🔞 💊 💉 (@badanie.nalogow)

 

Jak się uzależnia od internetu?

Wystarczy kilka kliknięć, by opłacić rachunki, dowiedzieć się, kiedy w kinach pojawi się kontynuacja ulubionego filmu, czy przypomnieć sobie, jak przyprawić ulubione danie.

Częste korzystanie z internetu sprawia jednak, że pozostawiamy po sobie ślad, który, tłumacząc w dużym skrócie, jest zbierany i analizowany przez różne algorytmy. Te informacje są wykorzystywane, by przedstawiać jak najciekawsze dla każdej osoby treści i zachęcać ją do obejrzenia jeszcze kilku filmików lub przeczytania artykułów, niezależnie od tego, czy będą to urocze kotki, czy lekcje o fizyce kwantowej.

Internet, wiedząc, co chcesz obejrzeć, zanim o tym pomyślisz, może stać się więc twoim najlepszym przyjacielem i sposobem na radzenie sobie z rzeczywistością. Co więcej, czasem okazuje się, że sieć jest ciekawsza niż rzeczywistość i ma więcej zalet niż kontakt z ludźmi. To dlatego, że internet stale darzy użytkowników atencją, prezentuje im pożądane treści – niekończący się strumień rozrywki i wiedzy.

Siecioholizm u dzieci pojawia się wyjątkowo często, ponieważ w dzieciństwie człowiek nie nabywa jeszcze umiejętności radzenia sobie ze stresem. Nie można jednak nie doceniać siecioholizmu u dorosłych. Także on jest ogromnym zagrożeniem, szczególnie że dzieci kopiują zachowania rodziców.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Julia Merkel Fotograf - Rybnik (@okiemobiektywu_julii)

 

To w dużej mierze od dorosłych zależy, czy najmłodsi ulegną pokusom. Siecioholizm u dzieci dziś jest większym zagrożeniem niż kiedykolwiek, ponieważ najmłodsi uczą się korzystania z telefonów i tabletów od pierwszych lat życia. W czasie dojrzewania internet to miejsce stałego porównywania się z innymi i źródło poczucia „odstawania” od grupy, co sprawia, że dziś, jak nigdy, można mówić o jednej z najgorszych kondycji psychicznej wśród młodych w historii. Jak więc widać, siecioholizm u dzieci może być początkiem wielu problemów, które zostaną z nimi na całe życie.

Przeczytaj również: Eksperyment lalki Bobo. Każdy rodzic powinien wiedzieć, na czym polegał

Uzależnienie od internetu – objawy

Siecioholizm u dorosłych objawia się przede wszystkim:

  • poczuciem pustki i irytacją (a nawet agresją), gdy nie jest się online;
  • zawrotami głowy, bólami nadgarstka i pogorszeniem wzroku;
  • ignorowaniem obowiązków i kontaktów z ludźmi na rzecz spędzania czasu w internecie;
  • syndromem odstawienia, mogącym objawiać się nawet stanami depresyjnymi.

Objawy uzależnienia od internetu są więc widoczne, jednak wymagają obserwacji. Rodzic musi być stale czujny, dawać dobry przykład, proponować alternatywy na spędzanie wolnego czasu, a gdy problem już zaistnieje – wybrać wizytę u specjalisty.

To samo należy zrobić, gdy zauważy się siecioholizm u dorosłych, w tym u siebie. Problem ten często traktowany jest po macoszemu. Warto wiedzieć, że badania opublikowane w 2014 roku przez Uniwersytet w Hongkongu wykazały, że siecioholików jest na świecie około 6%, co daje w sumie 420 milionów ludzi.

Skala tego, jak bardzo można uzależnić się od internetu, jest ogromna. Najgorsze przypadki kończą się nawet śmiercią. W Południowej Korei 28-latek zmarł na niewydolność serca, gdy grał w grę karcianą przez ponad 50 godzin. Odbyło się to w kawiarence internetowej i nikt nie zareagował na niepokojącą sytuację.

To dowód na to, że objawy uzależnienia od internetu w społeczeństwie przyzwyczajonym do niektórych zachowań nie zawsze są oczywiste.

 

Jak pomóc osobie uzależnionej od internetu?

W pierwszej kolejności należy wybrać wizytę u certyfikowanego specjalisty terapii uzależnień. Ważnym wskaźnikiem w ocenie uzależnienia będzie weryfikacja, czy korzystanie z komputera związane jest z obowiązkami takimi jak nauka lub praca, czy jest „bezproduktywne”.

Przeczytaj również: Eksperyment Milgrama. Czy jesteśmy ślepo posłuszni?

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, skuteczna jest psychoterapia. Najlepsze efekty osiąga się dzięki terapii poznawczo-behawioralnej. Codzienne życie często wymaga używania komputera, dlatego prawdopodobnie zostanie zaproponowany monitoring czasu spędzanego przy urządzeniach elektronicznych. Konieczne jest też przygotowanie planu dnia, włącznie z odpoczynkiem. To wszystko ma na celu zmianę nawyków. Za konkretny plan i jego weryfikację odpowiada specjalista.

Skoro już wiesz, jak się uzależnia od internetu i jak pomóc osobie uzależnionej od internetu, pamiętaj, że problem ten nie musi, lecz może być nawracający. Konieczne będzie wsparcie w utrwalaniu nowych nawyków.


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie