Spis treści:

Czym charakteryzuje się Koźli Księżyc?

Koźli Księżyc to po prostu tradycyjna, indiańska nazwa pełni występującej co roku w lipcu. Tegoroczny Koźli Księżyc będzie jednak wyjątkowy, ponieważ będzie jednocześnie superksiężycem, czyli pełnią, w trakcie której naturalny satelita znajduje się perygeum tj. najbliższym Ziemi punkcie orbity.  

Obserwowany z Ziemi superksiężyc wydaje się większy o 14 proc. niż podczas zwykłej pełni, a także o 30 proc. od niej jaśniejszy. Takie zjawisko występuje średnio raz na kilkanaście miesięcy, ale w seriach po dwie lub trzy superpełnie z rzędu.  

Koźli superksiężyc będzie drugim i ostatnim z serii tego typu zjawiskiem w tym roku. 14 czerwca na niebie pojawił się już truskawkowy superksiężyc, jednak dzisiaj naturalny satelita znajdzie się od Ziemi jeszcze bliżej miesiąc temu. Będzie od niej oddalony o 363 666 km.

Przeczytaj również: Najgroźniejsze erupcje wulkanów w historii. Jak wpłynęły na świat?

Skąd wzięły się nazwy pełni księżyca?

Nazwy dla każdej z dwunastu występujących w roku pełni wymyślili członkowie indiańskich plemion — Algonkinów, Odżibwejów, Dakotów oraz Lakotów. Wiązały się one z rocznym cyklem przyrody, w którym każdy miesiąc przynosił konkretne plony rolne, momenty szczególnej aktywności zwierząt lub obfitość danych zjawisk pogodowych. To ułatwiało Indianom kontrolowanie upływu czasu i pozwalało wpisywać się ze swoją działalnością w kalendarz natury.

Skąd się wzięła nazwa Koźli Księżyc?

W języku angielskim do nazwania tej pełni używa się określeń „buck” lub „deer”, które oznaczają kolejno samca sarny (czyli tzw. kozła) i jelenia lub rogacza (który też jest określeniem samca sarny). Dlatego też w języku polskim pełnia występująca w tym miesiącu nazywana jest koźlą.  

Lipcowa pełnia zyskała w Ameryce Północnej taką nazwę, ponieważ jest to miesiąc, w którym w tamtych rejonach poroża samców saren i jeleni uzyskują największą i najdojrzalszą formę, od czasu, kiedy rozpoczęły swój wzrost po zrzuceniu przez zwierzę poprzednich rogów. Od lipcowego apogeum wzrostu poroża zaczynają twardnieć, by ponownie zostać zrzucone na przełomie zimy i wczesnej wiosny.

Przeczytaj również: TOP 10 mistrzów kamuflażu. Niektóre ze zwierząt są wręcz niezauważalne

Jak nazywają się inne pełnie Księżyca?

Pełnia Księżyca następuje co 29,5 dnia, zatem pojawia się ona na niebie raz w miesiącu. Indianie nadali każdej z występujących w roku pełni nazwy, zgodnie z miesiącami, w których one następują. 

 • Styczeń — Wilczy Księżyc. Nazwa pochodzi od często słyszanego w tym okresie wycia wilków. 
 • Luty — Śnieży Księżyc. Oczywiście od szczególnie dużych w tym miesiącu opadów śniegu.
 • Marzec – Robaczy Księżyc. Zawdzięcza nazwę dżdżownicom, wychodzącym w tym okresie z ocieplającej się wiosennej gleby, w której spędziły zimę. Według innych przekazów nazwa może pochodzić także od innych robaków, które stają się w tym czasie aktywne i wychodzą ze swoich kryjówek.
 • Kwiecień — Różowy Księżyc. Taką barwę mają w tym miesiącu tzw. różowe mchy, czyli miejsca porośnięte wiosennymi kwiatami – floksami skrzydlatymi i dzikimi.
 • Maj – Kwiatowy Księżyc. Nazwa pochodzi oczywiście od obfitego w tym miesiącu kwitnienia wielu kwiatów. 
 • Czerwiec – Truskawkowy Księżyc. Od okresu zbioru truskawek, które w tym miesiącu są najdojrzalsze.
 • Lipiec — Koźli Księżyc. Od poroży kozłów i jeleni, które w tym czasie osiągają najdojrzalszą postać.
 • Sierpień — Księżyc Jesiotrów. W tym miesiącu w Wielkich Jeziorach i Champlain najłatwiej złowić jesiotra, ponieważ kilka miesięcy wcześniej następuje okres tarła tych ryb, i dlatego jest ich w sierpniu najwięcej.
 • Wrzesień — Księżyc Żniwiarzy lub Kukurydziany Księżyc. Jak obie nazwy wskazują, jest to w Ameryce Północnej okres żniw kukurydzianych.
 • Październik — Księżyc Myśliwych, czasem Księżyc Żniwiarzy. Nazwy pochodzą od okresu żniw oraz czasu, w którym odbywają się polowania na zwierzynę.
 • Listopad – Bobrzy Księżyc. W tym okresie bobry kończą swoje przygotowania do zimy i chowają się do swoich żeremi, by zapaść w zimowy sen.
 • Grudzień — Zimny Księżyc. Nazwa odnosi się oczywiście do tężenia zimowych mrozów.

Podane nazwy pełni są tymi, których używa się najczęściej, jednak każda z nich ma również po kilka alternatywnych nazw, które również odnoszą się do innych przyrodniczych zjawisk związanych z cyklem natury.

Kiedy będzie można zobaczyć Koźli Księżyc?

Jeśli dopisze pogoda, to w Polsce wyjątkowo duży Koźli Księżyc będziemy mogli obejrzeć w jego punkcie kulminacyjnym 13 lipca 2022 roku o godzinie godz. 21.38.  

Przeczytaj również: Polak, który „poprawił” Einsteina. Jak to możliwe?

Jak Koźli Księżyc wpływa na człowieka?

Jak Koźli Księżyc czy superksiężyc odbije się na naszym samopoczuciu? Naukowcy mają co do wpływu pełni księżyca na człowieka podzielone zdania. Choć są badania, które dokumentują jej działanie na samopoczucie ludzi, ich sen oraz kondycję psychiczną, to jednak nie zostały one jednoznacznie uznane i potwierdzone przez środowiska naukowe.

W świadomości zbiorowej i astrologii panuje jednak przekonanie, że pełnia Księżyca może wpływać na ludzkie zachowania i samopoczucie. Ponoć to zjawisko wywołuje nieprzewidywalne, mniej racjonalne i bardziej chaotyczne działania oraz negatywnie wpływa na problemy z zasypianiem. Niektórzy łączą je również ze zmianami energii oraz horoskopem. Żaden z tych poglądów nie został jednak potwierdzony naukowo.

oprac. Joanna Cwynar


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie