Spis treści:

Karmnik dla ptaków – jak powinien wyglądać? 

Idealny karmnik dla ptaków powinien być wystarczająco duży, aby zapewnił dostęp do pokarmu dla więcej niż jednego ptaka naraz. Musi być też odporny na wilgoć i ewentualne uszkodzenia. Jeśli masz zamiar podawać w nim nasiona, potrzebny jest daszek ochronny, aby karma pozostawała sucha i świeża. 

Jak powinien wyglądać karmnik dla ptaków? Jednym z polecanych modeli jest ten najbardziej klasyczny, czyli w formie „domku”. Należy zadbać o to, by krawędzie podłogi były podwyższone, wtedy sypki pokarm nie będzie wypadał na ziemię. 

Bardzo ważną zasadą jest to, aby umieścić karmnik na dość sporej wysokości. Ważne, aby nie miały do niego dostępu koty, kuny, lisy i inne zwierzęta polujące zimą na ptaki. 

Przeczytaj również: Dlaczego ptaki wirują, czyli czym jest murmuracja

Najważniejsze zasady dokarmiania zimą 

Jeśli chcesz zadbać o dobrostan ptaków w najchłodniejszych miesiącach, poznaj najważniejsze zasady dokarmiania zimą. Dzięki temu nie zaszkodzisz zwierzętom. Wbrew pozorom podawanie im pokarmu nie może odbywać się w sposób przypadkowy. 

O czym trzeba pamiętać? 

  • Ptaki to dzikie zwierzęta, które powinny same zdobywać pożywienie. Przyzwyczajanie ich stałego dostępu do karmy, doprowadzi je do utraty instynktu, a także wyzbycia naturalnego lęku przed ludźmi. To może być dla nich niebezpieczne. 
  • Ptaki należy dokarmiać tylko w trudnych warunkach, które mogą zagrażać ich życiu. Nie trzeba więc robić tego wiosną, latem i podczas ciepłych okresów w innych porach roku. Wówczas mają sporo pokarmu w otoczeniu. 
  • Bardzo ważny jest dobór karmy. Polecane są wszelkiego rodzaju nasiona, m.in. słonecznik, kukurydza, proso, pszenica, owies, a także orzechy, suszone lub świeże owoce i gotowane warzywa. 
  • Ziarna najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnego pojemnika. Tam ptaki mogą chwilę odpocząć w bezpiecznym miejscu. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w pobliżu karmnika poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. 
  • Niekoniecznie trzeba kupować gotowe „dania” dla ptaków. Możesz wykonać je samodzielnie w domu. Aby je zrobić, potrzebujesz kostki smalcu oraz garści nasion i ziaren. Smalec roztop w garnku i połącz z resztą składników. Gdy ostygną, włóż je do pojemnika i wywieś niedaleko domu (poza dostępem kotów). 
  • Pamiętaj o systematycznym usuwaniu niedojedzonych resztek z karmnika. To zapobiegnie zjadaniu przez ptaki zepsutego oraz spleśniałego pokarmu.  

Stosując te najważniejsze zasady dokarmiania zimą ptaków, zadbasz o ich zdrowie, bezpieczeństwo i nie narazisz je na choroby czy ryzyko utraty życia. 

Przeczytaj również: Tylko nie jaskrawy – odstraszy zamiast zwabić. Dlaczego kolor karmnika dla ptaków ma znaczenie?

Czym dokarmiać ptaki wodne? 

Sporo osób wie, że karmienie kaczek czy łabędzi chlebem to bardzo zły pomysł. Jak można pomóc ptactwu wodnemu zimą? 

Ptaki na co dzień spożywają m.in. rośliny wodne, ślimaki, larwy owadów czy nasiona. Pieczywo jest całkowicie obce dla ich diety i nie są one przystosowane do jego trawienia. Czym dokarmiać ptaki wodne, a co jest niedopuszczalne? 

Zabronione są: 

  • pieczywo, 
  • produkty solone, 
  • zepsuta lub szybko psująca się żywność. 

Kaczki i inne ptaki wodne można dokarmiać ziarnem (owsem, kukurydzą czy pszenicą) oraz warzywami – marchwią, gotowanymi ziemniakami, kapustą. 

Dlaczego chleb jest tak niebezpieczny? Podczas jego trawienia powstaje kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaków, prowadząc do kwasicy żołądka. Natomiast sól, która znajduje się w chlebie, zaburza gospodarkę wodną organizmu. Schorzenia powodowane złą dietą osłabiają ptaki i mogą nawet doprowadzić do ich śmierci. 

Warto również wiedzieć, że dopóki temperatury nie spadają poniżej 0oC, a jeziora nie pokrywają się lodem, ptaki mają dostęp do swojego naturalnego pokarmu. Nie ma więc potrzeby ich dokarmiania. Należy również unikać podawania im pokarmu latem, ponieważ wówczas mają go pod dostatkiem – niezjedzony zalega i się psuje. 

Kiedy rozpocząć dokarmianie? 

Podczas coraz łagodniejszych zim z brakiem śniegu ptaki powinny same zdobywać pokarm. Nie warto przyzwyczajać ich do zbyt łatwego dostępu do karmy. W taki sposób im nie pomożesz, a wręcz zaszkodzisz. Kiedy rozpocząć dokarmianie? 

Przyjmuje się zasadę, że karmę można wyłożyć dopiero wtedy, gdy na ziemi leży gruba warstwa śniegu, ewentualnie grunt jest bardzo mocno zmarznięty. Zanim to nastąpi, nie ma potrzeby karmienia ptaków. Same poradzą sobie ze zdobyciem jedzenia. 

Pamiętaj jednak, że jeśli już rozpocząłeś karmienie, musisz zachować regularność i dokładać karmę stale w to samo miejsce. Ptaki szybko się do tego przyzwyczają, więc nagła przerwa w dostawie jedzenia może im zaszkodzić. 

Przeczytaj również: Ptaki rozbijają się o szyby. Stowarzyszenie Szklane Pułapki chce to zmienić

Oprac. Redakcja

Źródła: lasy.gov.pl, upwr.edu.pl, bryk.pl 

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z biologii znajdziesz tutaj:

Biologia – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń

Odpowiedzi do zadań z podręcznika z biologii

Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręczniki z biologii