Z tego artykułu dowiesz się:

Sylwester – etymologia 

Sylwester pochodzi od łacińskiego słowa Silvestris, które oznaczało dzikiego człowieka zamieszkującego las. Współcześnie jest to imię męskie, ale i nazwa ostatniego dnia roku oraz związanego z nim balu lub imprezy, których celem jest powitanie nowego roku. 31 grudnia wspominamy też papieża — Sylwestra I oraz świętujemy imieniny Sylwestra i Sylwestry.  

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy mówimy o zabawie sylwestrowej, zapisujemy słowo „sylwester” małą literą, jak w przypadku nazw innych obrzędów, zabaw i zwyczajów.

Obniżony nastrój, depresja, przemoc domowa... Nauka online nie służy dzieciom

Sylwester — skąd się wywodzi? 

Źródła początków zwyczaju świętowania nadejścia nowego roku podaje się różne. Do najpopularniejszych z nich należą dwie historie.  

Niektórzy twierdzą, że Juliusz Cezar, podczas reformy kalendarza, ogłosił 1 stycznia początkiem nowego roku w czasie Dionizji, czyli święta boga wina, które bardzo hucznie obchodzono i tak właśnie wyglądała pierwsza impreza sylwestrowa, która później stała się tradycją. 

Inni uważają, że pierwszy sylwester odbył się w roku 999. Wiąże się to z przepowiednią mitologicznej Sybilli, według której koniec świata miał nastąpić ostatniego dnia właśnie tego roku za sprawą smoka Lewiatana. Ludzie bardzo się tego obawiali, ale proroctwo się nie spełniło, a wszyscy odetchnęli z ulgą i cieszyli się tak bardzo, że początek 1000 roku świętowali wspólną zabawą. Panował wówczas papież Sylwester II, który wtedy po raz pierwszy udzielił błogosławieństwa „Urbi et Orbi” (łac. Miastu i światu) i właśnie od tego wydarzenia miało rozpocząć się świętowanie ostatniego dnia roku, nazwanego dziś imieniem biskupa Rzymu. 

W Polsce pierwsze zabawy sylwestrowe zaczęto organizować w połowie XIX wieku. Zwyczaj ten przyszedł do nas z Zachodu, a początkowo był obchodzony jedynie wśród najzamożniejszych rodzin, dopiero później nadejście nowego roku zaczęły świętować również niższe warstwy społeczne. 

Sylwester – zwyczaje i przesądy 

Z sylwestrem wiąże się wiele zwyczajów i przesądów. Oto niektóre z nich: 

 • Słowa jednego z przesądów brzmią: „jaki sylwester, taki cały rok”, dlatego ten dzień powinno się spędzać jak najlepiej – przy bogato zastawionym stole i wśród życzliwych osób.  
 • W sylwestra wszystkie nieprzyjemne wspomnienia z całego roku powinno się spisać na kartce i spalić, by nie powracały w nowym roku. Nie powinno się natomiast sprzątać, ponieważ wraz z kurzem można wymieść z domu szczęście. 
 • W sylwestra o północy najstarsza osoba w rodzinie powinna otworzyć na oścież okna w całym domu, by wpuścić do niego nowy rok, a wypuścić wszelkie kłopoty starego roku. 
 • Wolni panowie i panie o północy powinni nasłuchiwać tego, co się wokoło mówi, ponieważ pierwsze imię, jakie usłyszą, będzie imieniem ich wybranki lub wybranka serca. 
 • Im huczniejsza zabawa sylwestrowa, tym nowy rok będzie szczęśliwszy
 • W sylwestra nie powinno się pożyczać pieniędzy i należy spłacić wszystkie długi, by nowy rok okazał się dla nas pomyślny finansowo. 
 • Jeśli w sylwestra zobaczymy na niebie wiele gwiazd, zwiastuje to szczęście i dobrobyt w nowym roku. 
 • Wiele wywróżyć można także z bąbelków w szampanie — jeśli są duże i ruchliwe, to w nowym roku czeka nas wiele przygód i zmian, a jeśli małe i poruszają się powoli — spokój i stabilizacja. 

Sylwester – dawniej i dziś 

Dziś nowy rok witamy, przede wszystkim, urządzając zabawy i spotkania ze znajomymi. Popularne jest też wspólne świętowanie w rynkach miast, gdzie występują zapraszane przez miasto gwiazdy sceny. Najczęściej odlicza się sekundy do przyjścia nowego roku, a gdy wybije już północ, pije się szampana i składa sobie życzenia. Przez ostatnie lata popularne były również pokazy fajerwerków, ale od niedawna się z nich rezygnuje ze względu na zestresowane hałasem zwierzęta.  

Dawniej nadejście nowego roku obchodzono nieco huczniej, a sylwester wymagał od świętujących większych przygotowań. 31 grudnia rozpoczynano od polowań, które kończyły się dopiero przed zmrokiem. W przerwie między nimi palono ogniska, jedzono przygotowane wcześniej jedzenie i degustowano trunki. Tego dnia dawano sobie również prezenty. Wieczorem udawano się na nieszpory do kościoła, a potem jedzono uroczystą kolację — podobną do tej wigilijnej. W jej trakcie śpiewano kolędy oraz inne piosenki. Na sylwestrowym stole pojawiało się przede wszystkim dużo słodkości. O północy strzelano z batów i bito kijami w płoty, co miało przynieść pomyślny rok. Nim pojawił się u nas szampan, pito węgierski tokaj.  

165812114_m
Dziś nadejście nowego roku świętujemy trochę inaczej niż kiedyś /123RF/PICSEL


Sylwester na świecie 

Jako pierwsi nowy rok witają mieszkańcy wyspiarskiego państwa Kiribati na Oceanie Spokojnym, natomiast na ostatku niezamieszkała Wyspa Baker na Hawajach. Jakie zwyczaje sylwestrowe panują w krajach świata? 

 • W niektórych państwach m.in. w Turcji i we Włoszech w sylwestra trzeba założyć czerwoną bieliznę, by móc spodziewać się szczęścia w nowym roku. 
 • W wielu krajach podczas sylwestra panuje zwyczaj rzucania czymś. W Salwadorze rzuca się jajkiem, a rano sprawdza, co przypomina jego kształt, by uzyskać wróżbę na nowy rok. W Turcji zrzuca się granaty z balkonów, a w Puerto Rico wylewa z nich wodę. Duńczycy roztrzaskują na drzwiach przyjaciół talerze, co ma im przynieść pomyślność w nowym roku, natomiast w Johannesburgu w RPA przez okna wyrzuca się... stare meble! 
 • W Australii i Nowej Zelandii o północy bije się w garnki i patelnie, by przywitać nowy rok i zapewnić sobie spełnienie marzeń.  
 • Rosjanie w sylwestra zapisują noworoczne życzenia, później palą je, a o północy wypijają razem z szampanem popiół powstały przy ich spaleniu. Na Syberii natomiast na dnie Bajkału sadzi się drzewa.  
 • W Ekwadorze i Kolumbii podróże w nowym roku ma przynieść chodzenie wokoło domu z pustą walizką. 
 • W Argentynie wejście w nowy rok prawą nogą ma przynieść szczęście, zatem Argentyńczycy kilka sekund przed północą stają na lewej, by w pierwszej minucie stycznia, przeskoczyć na prawą. 

Przeczytaj również:

Strach przed watą, włosami i…kobietami. TOP 20 najbardziej irracjonalnych fobii

Kciuk w górę może bulwersować. Uważaj, emoji bywają bardzo mylące

Niebieskie światło niszczy siatkówkę oka. Jak jeszcze działa światło z komórki?