Spis treści:

Kto może zdawać maturę poprawkową?

Do matury poprawkowej mogą podejść jedynie te osoby, które nie zdały (tj. uzyskały poniżej 30 proc. punktów) tylko jednego z trzech obowiązkowych egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym — z języka polskiego, matematyki lub języka obcego nowożytnego. Jeśli nie zaliczyło się matury z więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego, niestety nie ma się prawa do poprawki w sierpniu. Maturę można wówczas napisać dopiero w przyszłym roku razem z kolejnym rocznikiem zdających.

Trzeba pamiętać również o tym, że do egzaminu poprawkowego może przystąpić tylko osoba, która w głównym terminie matury podeszła do wszystkich egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym oraz do jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Żaden z tych egzaminów nie mógł być też w przypadku tej osoby unieważniony.

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy na maturze zabrakło punktów, czyli jak się odwołać od wyników egzaminu krok po kroku

Matura poprawkowa 2022 – terminy

Termin poprawkowy matury pisemnej z wszystkich trzech przedmiotów obowiązkowych wyznaczono na 23 sierpnia 2022 roku o godz. 9. W czasie poprawek nie przeprowadza się egzaminów ustnych, a miejsce, w którym będzie odbywać się egzamin, powinno zostać udostępnione na stronie internetowej właściwej dla swojego miejsca zamieszkania okręgowej komisji egzaminacyjnej do 9 sierpnia.  

Wyniki matury poprawkowej 2022 zostaną ogłoszone 9 września. Tego dnia również będzie można odebrać ze szkół świadectwa maturalne. 

Co zrobić, jeśli nie zdało się matury?

5 lipca zostały ogłoszone wyniki matur w terminach głównym i dodatkowym. Jeśli nie zdało się matury z tylko jednego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym, można podejść do sierpniowego egzaminu poprawkowego. By to zrobić, musimy złożyć do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (zazwyczaj jest to dyrektor szkoły) oświadczenie o chęci podejścia do egzaminu poprawkowego. Wzór takiego dokumentu znajdziemy na stronie kręgowej komisji egzaminacyjnej właściwej dla swojego miejsca zamieszkania.  

Oświadczenie trzeba złożyć maksymalnie do tygodnia od otrzymania wyników egzaminu, czyli do 12 lipca.

Przeczytaj również: Oni nie mają matury, a zrobili karierę

Matura poprawkowa 2022 a rekrutacja na studia

Zdawanie matury w terminie poprawkowym nie przekreśla maturzystom możliwości rozpoczęcia studiów razem z ich rocznikiem w roku akademickim 2022/2023. Chociaż przyjęcia na studia z pierwszej tury rekrutacji zazwyczaj mają miejsce w drugiej połowie lipca, to większość uczelni otwiera jeszcze drugą albo nawet trzecią turę rekrutacji. Odbywają się one we wrześniu i październiku, już po otrzymaniu wyników matur przez osoby, które zdawały egzamin w terminie poprawkowym.

Trzeba liczyć się jednak z tym, że w przypadku bardziej obleganych kierunków wszystkie miejsca mogą być już zajęte, przez co dodatkowe tury rekrutacji nie będą uruchamiane. Na szczęście na większości kierunków we wrześniu zostają jeszcze wolne miejsca, więc nabory są prowadzone.

oprac. Joanna Cwynar


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie