W tym artykule dowiesz się o:

Podwójne drzewo Casorzo

Drzewo we włoskim Piemoncie, pomiędzy wioskami Grana i Casorzo, to podwójnie owocowa fantazja. Na posadzonej tam wcześniej morwie wyrosła bowiem… wiśnia. Nie wiadomo, czy stało się to za sprawą ptaka, który upuścił nasiono, czy z innego powodu. Wprawdzie odnotowano podobne przypadki, jednak podwójne drzewo Casorzo w Piemoncie jest wyjątkowe, ponieważ obydwie rośliny rozwijają się prawidłowo i żadna nie uległa skarłowaceniu.

Śpiąca wioska Kalachi

Położone w Kazachstanie Kalachi jest „senną wsią” nie tylko w przenośni. Od 2013 r. mieszkańcy – niezależnie od wieku, miejsca i godziny – zapadali w trwającą nawet do wielu dni śpiączkę lub odrętwienie. W trakcie wykonywali różne czynności, których później nie pamiętali. Możliwym wyjaśnieniem jest podwyższone stężenie tlenku węgla w powietrzu i niska zawartość tlenu. Dla wielu osób śpiąca wioska Kalachi przestała być miejscem przyjaznym do zamieszkania.

Dudnienie w Taos

Taos, Nowy Meksyk
Spokojne... do czasu miasto Taos w stanie Nowy Meksyk/123RF/PICSEL

Niewielkie miasto Taos w stanie Nowy Meksyk jest od 1993 r. dręczone przez dziwne dudnienia o niskiej częstotliwości. Przypominają oddalony rój pszczół lub odgłos silnika Diesla na niskich obrotach i są słyszane tylko przez 2% mieszkańców. Naukowcom udało się zarejestrować dźwięk o częstotliwości do 30 Hz, ale nie wyjaśniono pochodzenia odgłosów. Jedną z hipotez są odkryte przez sejsmologów wibracje Ziemi.

Tajemnicze kręgi w Namibii

Mierzące od 2 do 10 m koliste zagłębienia bez roślin to jedna z atrakcji położonej na południu Afryki pustyni Namib. O powstawanie tych osobliwych „czarcich kręgów” podejrzewano radioaktywność, termity, zjawiska geologiczne, a nawet UFO i czarnoksiężników. Najnowsze wyjaśnienie sugeruje, że tajemnicze kręgi w Namibii to skutek działania toksycznego soku roślin z rodzaju wilczomlecz. Twardniejąc w glebie, uniemożliwia on na długi czas rozwój nowej roślinności.

Wrząca rzeka

Niezbadane obszary Amazonii kryją niejedną tajemnicę. Andreas Ruzo postanowił sprawdzić, czy wrząca rzeka, o której słyszał w dzieciństwie, to prawda. Odkryta przez niego Shanay-Timpishka, znana też jako La Bamba, naprawdę się gotuje! Pomiary wykazały, że woda w tej rzece osiąga temperatury od 45 do blisko 100°C. W pobliżu nie ma aktywnych wulkanów czy kominów geotermalnych. Za wysoką temperaturę rzeki odpowiadają najprawdopodobniej podziemne źródła.

Burze nad Catatumbo

Burze nad Catatumbo
Burze nad Catacumbo. Autor: Thechemicalengineer. Licencja: CC BY-SA 3.0

U ujścia rzeki Catatumbo w Wenezueli przez 300 dni w roku trwa prawdziwy spektakl świateł, gdy niebo przeszywają wyładowania atmosferyczne z intensywnością do 250 błyskawic na godzinę. Burze nad Catatumbo są widoczne z odległości setek kilometrów. Silne wiatry uderzają w góry otaczające z trzech stron pobliskie jezioro Maracaibo. Powodują zderzanie się frontów ciepłego i zimnego powietrza, a także tworzenie burzowych cumulonimbusów oraz ładunków elektrostatycznych.

Światła z Hessdalen

Od 1811 r. mieszkańcy norweskiej wioski Hessdalen obserwują na niebie tajemnicze światła, których pochodzenie pozostaje niewyjaśnione. Zjawisko jest od 25 lat monitorowane przez stację obserwacyjną Hessdalen AMS z użyciem m.in. kamer oraz magnetometrów. Światła z Hessdalen pojawiają się niezależnie od pory dnia. Fenomen trwa od kilku sekund do ponad godziny. Do proponowanych wyjaśnień należą zjawiska piezoelektryczne, plazma lub efekty spalania wodoru, tlenu i sodu.

Wodospad Devil's Kettle

Devil's Kettle
Niezwykły wodospad Devil's Kettle/123RF/PICSEL

Położona w parku stanowym Judge C. R. Magney w Minnesocie rzeka Brule rozdziela się w pewnym miejscu na dwie kaskady. Jeden z tych wodospadów, o sugestywnej nazwie Devil’s Kettle, stał się przedmiotem zainteresowania turystów i naukowców. Wydaje się, że z położonego poniżej zagłębienia woda nie ma żadnego ujścia. Badania wykazały jedynie, że wodospad Devil’s Kettle ponownie łączy się z rzeką. Którędy przedostaje się woda i gdzie znikają wrzucane tam przedmioty? Nie wiadomo.

Jaskinia Movile

Odkryta w 1986 r. rumuńska jaskinia Movile to unikatowy ekosystem, który pozostawał odizolowany od świata przez 5,5 mln lat. Warunki są ekstremalne – nie tylko ciemność i niedobór tlenu, ale też obecność trujących gazów (np. siarkowodór, metan czy dwutlenek węgla). Życie jednak sobie radzi, a spośród występujących tu 51 gatunków bezkręgowców wiele jest endemitami. W jaskini żyją bezbarwne i ślepe skorpiony, pijawki, małe pająki czy dominujący drapieżnik – ponad 5-centymetrowa skolopendra nazwana „królem jaskini”.

Jezioro Karaczaj

Położone w południowej części Uralu jezioro Karaczaj stanowiło część ściśle tajnej strefy produkcji materiałów do radzieckiej broni atomowej. Systematyczne zanieczyszczanie wód jeziora radioaktywnymi odpadami oraz katastrofa w pobliskim magazynie sprawiły, że Karaczaj stało się najbardziej skażonym miejscem na Ziemi. W latach 60. promieniotwórczy pył z dna wyschniętego jeziora dodatkowo zatruł okolicę. Dopiero w latach 80. podjęto systematyczne działania, by zniwelować efekty skażenia.

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!