1 stycznia rokrocznie obchodzimy Dzień Domeny Publicznej. Święto to, ma na celu przybliżenie kultury i nauki, a także wiedzy o prawie autorskim. Wraz z rozpoczęciem nowego roku, do zbiorów Domeny Publicznej trafiają dzieła autorów, od których śmierci mija 70 lat. Wtedy to autorskie prawa majątkowe wygasają i utwór legalnie trafia do sieci. W roku 2017 do domeny trafiła twórczość  ponad 1000 artystów zmarłych w 1946 roku.

Czym jest Domena Publiczna?

Domena Publiczna jest zbiorem wszelkich wytworów kultury (od książek i obrazów, do muzyki a także filmów) do których autorskie prawa majątkowe wygasły lub autor sam zrzekł się swoich praw. Dzieła te są udostępnianie i każda osoba może je legalnie i bez żadnych konsekwencji wykorzystywać. Co to oznacza? Że utwory te możemy powielać, adaptować, na ich podstawie tworzyć własne, a nawet wykorzystywać je w celach zarobkowych. Dzięki temu mamy nieograniczony dostęp do twórczości.

Do czego może przydać się Domena Publiczna?

Korzystanie z Domeny Publicznej jest przydatne zwłaszcza gdy chcemy prowadzić własnego bloga, portal w social-mediach lub po prostu zamierzamy stworzyć własną grafikę, reklamę czy utwór muzyczny. Nie musimy się obawiać, że złamiemy czyjeś prawa autorskie wykorzystując jego dzieło. Domena Publiczna daje nam także dostęp do wielu książek i lektur, które możemy ściągnąć na nasz komputer, telefon, tablet lub czytnik e-booków. Dzięki temu bez wyjścia z domu, jesteśmy w stanie odnaleźć potrzebny nam utwór - oczywiście, jeżeli jest on w domenie. Możemy również podszkolić swój język obcy poprzez darmowe czytanie nie polskojęzycznej literatury lub oglądanie filmów. Takie połączenie przyjemnego z pożytecznym, z pewnością ułatwi nam przyswajanie nowego materiału.

Creative Commons

Przy mówieniu o Domenie Publicznej, warto również wspomnieć o tym, czym jest Creative Commons. Są to licencje, na mocy których autor posiada prawa autorskie, ale jednocześnie umożliwia innym kopiowanie i rozpowszechnianie. Może także określić, czy wykorzystywanie jego utworu odbywać się będzie wyłącznie w warunkach niekomercyjnych (do prezentacji, projektu) czy przy ograniczonej możliwości tworzenia utworów zależnych.

Są 4 podstawowe warunki licencji CC (Creative Commons):

Uznanie autorstwa. Możemy rozprowadzać, kopiować, przedstawiać, wykonywać a nawet na jego podstawie tworzyć utwory zależne, ale trzeba pamiętać o przywołaniu nazwiska autora pierwowzoru.

Użycie niekomercyjne. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne jedynie  do celów niekomercyjnych.

Na tych samych warunkach. Wolno rozprowadzać utwory zależne jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny.

Bez utworów zależnych. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w jego oryginalnej postaci – tworzenie utworów zależnych nie jest dozwolone.