Czy stanowimy część Europy? Czy dzięki nam europejska cywilizacja coś zyskała? A może czerpiemy z niej tylko same korzyści? Przedstaw swoją opinię w formie wypracowania.
Dzisiaj Europa kojarzona jest głównie poprzez Unię Europejską, a także Brukselę - siedzibę władz europejskich. Powstaje pytanie czy państwo polskie odgrywa jakąkolwiek rolę w Europie? Czy inni mogą nam czegoś pozazdrościć? Jakie jest nasze zainteresowanie innymi krajami? Czy możemy im coś dać? Mnóstwo pytań się tutaj nasuwa.
Nasz kraj należy do Europy od zawsze, jednak co możemy rozumieć pod hasłem "Europa"? Można spytać czy to tylko kontynent, na którym leży Polska, a może tylko Unia Europejska, do której należą bogate państwa. Coraz częściej słychać, że nasze państwo wstąpi do Unii. Będzie miało to z pewnością podwójne znaczenie. Będziemy mieć takie same prawa jak wszyscy jej członkowie. Ale czy my będziemy mogli jej coś w zamian dać?
Jakiś już czas pojawiają się w Polsce opinie, że nasz język zaczyna umierać. Na ulicach jak grzyby po deszczu wyrastają nazwy obcojęzyczne, np.: bar, w którym można szybko coś przekąsić, nazywa się fast foodem, wycieczka na ostatnią chwilę, last minut. Oprócz tego pojawia się dużo różnych nazw, typu hamburger lub pop corn. Zdarza się nam używać takich określeń, nie wiedząc często jakie mają one znaczenie. Zapożyczamy sobie także kilka świąt. Przykładem może być tutaj Halloween. Dawniej to święto było szansą do zadumy, głębszej refleksji, natomiast dzisiaj jest to okazja do różnych specyficznych zabaw. Nasza kultura pomału zatraca się. Na pierwszy plan wychodzą coraz częściej zagraniczne tradycje, szczególnie pochodzące rodem z Ameryki. Bawimy się tym co nie "nasze", przy okazji zapominając, że jesteśmy przecież Polakami. Dlatego trudno mówić, że tworzymy naród polski z krwi i kości. Oczywiście nie wszyscy tak się zachowują. Na szczęście są jeszcze tacy, dla których polskość nadal jest najważniejsza.
Ja osobiście pragnę kultywować nasze wspaniałe tradycje, aby nie zostały całkowicie zapomniane. Chciałbym również chwalić się nimi wśród innych narodów, bo myślę że jest czym. Chociażby wspaniałe święta lub ich wyjątkowe, typowe tylko dla Polski obchodzenie. Zagraniczni turyści, którzy decydują się spędzić święta Bożego Narodzenia w Polsce, są wyjątkowo mile zachwyceni nimi. Tradycja związana z przepięknie ozdabianą choinką lub dzielenie się opłatkiem będące znakiem miłości i pojednania, sprawiają, że święta stają się cudowne. Tak samo życzenia świąteczne są zawsze przemyślane i taktowne. W stanach mówi się przeważnie tylko "Mary Christmas". Stąd prosty wniosek, że zagraniczni turyści zazdroszczą nam trochę naszej kultury, która z pewnością jest bardzo wyjątkowa.
Także literatura jest godna polecenia. Nie wolno o niej zapominać. Wspaniale opisana przyroda w "Panu Tadeuszu", utwory patriotyczne Mickiewicza i Słowackiego, pełne humoru dzieła Fredry, a także fraszki i treny Kochanowskiego, to jest to wszystko, co najpiękniejsze w naszej kulturze i literaturze. Myślę, że pewnie niewielu obcokrajowców wie, kto to Podbipięta, Zbyszko z Bogdańca i jakie miał kłopoty, w kim się kochał. Niewiedzą także kim był Kordian, co sprawiło, że znalazł sens swojego życia. Dlaczego Wokulski chciał popełnić samobójstwo. Sędzia z "Zemsty" zawsze "w domu dobre obyczaje chował", niestety dzisiaj takich ludzi już jest coraz mniej, dlatego te nasze obyczaje zanikają. Takich przykładów można by wymieniać całą masę.
Na pocieszenie można powiedzieć, że nasza kultura i tradycje są niejako podtrzymywane przez ludzi rozsianych po całym świecie. Tworzą oni niemalże polskie oazy, czyli organizacje polonijne, których zadaniem jest promowanie Polski, Polaków i naszych obyczajów wśród innych narodów. Jedne z takich większych siedlisk naszych rodaków, znajdują się w Chicago czy w Nowym Jorku. Dużo Polaków mieszka również w Sydney.
Moim zdaniem, temat ten jest bardzo duży i rozległy. Nie sposób tutaj w paru zdaniach napisać to co najważniejsze. Myślę, że chyba każdy z nas chciałby przynajmniej wiedzieć jakie korzyści będą z naszego wstąpienia do Unii Europejskiej. Będziemy chcieli coś zyskać, ale musimy też coś dać. Dajmy innym poznać chociaż nasze tradycje.
Komentarze (0)