Temat: Europa – greckie początki         

Proszę opracować temat zgodnie z punktami (po kilka zdań) 

  1. Narodziny Europy jako kręgu cywilizacyjnego  
  2. naczenie morza śródziemnego jako łącznika pomiędzy cywilizacjami wschodu i zachodu  
  3. Cywilizacja grecka i jej cechy charakterystyczne  

Odpowiedzi (1)

adrianna1999 22.02.2021 16:43

Zgłoś

1) Narodziny Europy jako kręgu cywilizacyjnego przede wszystkim zawdzięczamy Etruskom, których ziemie następnie przeobraziły się w Rzym oraz Grecji. Są to główne kolebki Europejskie. Reszta cywilizacji zamieszkających Europę, nie odgrywały tak dużej roli jak te wcześniej wymienione.

2) Morze Śródziemne przede wszystkim służyło grekom do kolonizacji zachodu. Następnie gdy Grecy zasiedlili inne miejsca, droga Morza Śródziemnego służyła do dostarczania między Grecją a koloniami potrzebnych produktów (zboża, futra, ) i niewolników w zamian za oliwę i wyroby rzemieślnicze.

3) Początki państwowości i cywilizacji można odnaleźć powiązać z instytucją polis, czyli państwa - miasta. Największymi polis były Ateny i Sparta. Początkowo były to obszary rolnicze, a następnie zmieniały się w ośrodki życia politycznego. Władza była sprawowana wspólnie przez wszystkich obywateli miasta. Byli to tylko mężczyźni, ponieważ kobiety nie miały politycznych praw. Prawa do władzy mieli tylko prawdziwi mieszkańcy polis, wykluczano przybyłych obcych. Ważne były zgromadzenia na których decydowana o losach mieszkańców oraz Rada, która formułowała wnioski i przedstawiała je na Zgromadzeniu. Głównymi zajęciami Greków było rybołówstwo, handel i hodowla. Uprawiano oliwki, jęczmień, winną latorośl i figowce. Grecy integrowali się za pomocą języku, wierzenia, teatru i igrzysk olimpijskich.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Starożytność (Historia)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.