ZADANIE 6 STRONA 20 WYDAWNICTWO NOWA ERA / WYPRACOWANIE DO TEKSTU "LIST DO LUDOŻERCÓW"

 

Czy wszyscy jesteśmy ludożercami?

            Każdy z nas jest inny. Różni nas wygląd oraz charaktery. Jednak każdy z nas ma w sobie, chociaż trochę z diabełka. Po części wszyscy jesteśmy ludożercami, Jedni bardziej, drudzy mniej. Postaram się potwierdzić moją tezę następującymi argumentami.

            W lekturze „Balladyna” jako zły charakter została ukazana tytułowa Balladyna. Obok niej pojawiają się postacie dobre, a niektóre z nich podjęły się czynów, które miały na celu dać korzyść tylko postaci nadającej działania. Jedną z nich jest Goplana, -królowa jeziora Gopło, posiada magiczne moce – która zakochuje się w Grabcu. Niestety jego serce wzdycha do Balladyny. Królowa jeziora chce za wszelką cenę mieć go tylko dla siebie. W wyniku zazdrości i obaw daje rozkazy swoim sługom, – Skierce i Chochlikowi- które mają jej pomoc w zdobyciu serca Grabca. Działania z jej rozkazu narobiły więcej szkód, niż przypuszczała. Goplana była prawdopodobnie nieświadoma swoich działań, skutków i ewentualnych konsekwencji. Jest to przykład tego, że możemy być ludożercami nie zdając sobie z tego sprawy. Królowa jeziora Gopło jest uważana na postać pozytywną.

            Innym przykładem jest Ebenezer Scrooge. On w przeciwieństwie do Goplany od początku jest ukazany jako postać negatywna. Jest on bardzo nie miły dla swojego pracownika i wszystkich innych. Liczą się dla niego tylko interesy. Po odwiedzinach ducha Marley’a (zmarłego już 7 lat jego wspólnika) oraz pozostałych trzech duchów, główny bohater zrozumiał, że jego zachowanie nie prowadzi do niczego dobrego. Staje się on miły oraz pomocny dla innych. Jako przykład podałam Ebenezera Scrooge’a, ponieważ możemy być 100% egoistom i się zmienić na lepsze tak jak on lub na odwrót. Możemy być ludożercami, którzy ukazują to często poprzez swoje zachowania lub ukrywać „wewnętrznego” i starać się żyć jak najlepiej.

            Podsumowując, każdy z nas ma w sobie ludożercę. Może być on bardziej lub mniej widoczny. Wszyscy jesteśmy czasem nie mili i myślimy tylko o sobie. Powinniśmy jednak być jak najlepszymi ludźmi, być uprzejmi i traktować wszystkich na równi.