Na początku ostrzegam charakterystyka którą Wam podaję została napisana przeze mnie i oceniana przez moją Panią od J. polskiego. Więc mam nadzieję, że nie dostaniesz jedynki za ściąganie.

                                                     Adam Cisowski (Szatan) 

Adam Cisowski to główny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego pt. “Szatan z siódmej klasy”. Swoje przezwisko zawdzięcza profesorowi Gąsowskiemu, który nazwał go tak po tym, kiedy Adaś odkrył zasadę egzaminowania uczniów przez profesora. Adam ma siedemnaście lat, i uczęszcza do klasy siódmej, męskiego gimnazjum w Warszawie. Jest synem lekarza, bratem czworga rodzeństwa, mieszkającym w Warszawie. 

daś to, jak opisuje go autor książki: "nieforemny chłopak, nieco pękaty z rozmieszaną czupryną, sądząc po budowie, musiał być silny i sprężysty". Miał również śmiałe i przenikliwe oczy. Adaś to: sprytny, inteligentny, bystry, spostrzegawczy, koleżeński, pomocny, wyrozumiały, życzliwy, skromny, szczery, opiekuńczy, dyskretny, odważny, wytrwały, a przede wszystkim mądry chłopiec. Większość tych cech ujawniła się w czasie rozwiązywania zagadki znikających drzwi, w domu brata profesora Gąsowskiego. Spostrzegawczość Adasia ujawniła się w trakcie rozwiązywania zagadki znikających stu złotych. Dyskretność zaś, kiedy nie ujawnił Wandzi, że stryjek nazwał ją kozą. 

Według mnie Adaś jest bardzo pozytywną postacią, mimo iż nazwano go Szatanem. Adam to bardzo inteligentny i sprytny chłopiec, który zawsze pomoże w potrzebie i nie obrazi się za nic. Miał dużo zalet i niewiele wad. Jest to jeden z moich ulubionych bohaterów tej książki.