Alfred Szklarski - pisarz, autor powieści przygodowych. Urodził się 21 I 1912r. w Chicago jako syn polskich imigrantów. W 1928 r. po śmierci matki przyjechał wraz ze starszą siostrą do Polski. Studiował dyplomację na Akademii Nauk Politycznych w Warszawie, którą ukończył w 1938 r.

 W stolicy pozostał także po wybuchu wojny. Podczas okupacji wydał swoje pierwsze powieści publikowane w tzw. gadzinówkach (polskojęzycznych gazetach kontrolowanych przez okupanta). Alfred Szklarski, służył w AK pod pseudonimem "Szklarz" jako strzelec-ochotnik, walczył w Powstaniu Warszawskim.

Alfred Szklarski całe powojenne życie spędził w Katowicach. W 1945 r. pod zarzutem kolaboracji został skazany przez władze komunistyczne na karę więzienia, które opuścił w 1953 r. Swoje życie zawodowe Alfred Szklarski związał z wydawnictwem Śląsk, w którym pracował w latach 1954-1977 r. aż do emerytury. Zmarł w 1992 r. w Katowicach.

Alfred Szklarski - twórczość

W pierwszym etapie twórczości Alfred Szklarski pisał pod pseudonimami książki sensacyjno-przygodowe dla dorosłych, takie jak wydane w czasie wojny "Żelazny pazur", "Krwawe diamenty", "Tajemnica grobowca" oraz niedługo po niej: "Gorący ślad", "Trzy siostry", "Błędne ognie".

Jednak najbardziej znana część twórczości Szklarskiego to książki przygodowe dla młodzieży. W 1948 r. powstała powieść "Tomek w tarapatach", będąca pierwowzorem późniejszego zbioru. Pierwszą powieść z ze słynnego cyklu 9 książek o Tomku Wilmowskim Alfred Szklarski wydał w 1957 r. ("Tomek w krainie kangurów").  

Kolejne pozycje ukazywały się na przestrzeni blisko 40 lat, ostatnią ("Tomek w grobowcach faraonów") wydano dwa lata po śmierci autora. Dla nastoletnich czytelników przeznaczona była również powieść science fiction "Sobowtór profesora Rawy" z 1963 r.

W latach 70. Alfred Szklarski wraz z żoną napisał trylogię "Złoto Gór Czarnych", opisującą dzieje jednego z plemion indiańskich. Na uwagę zasługuje fakt, że Alfred Szklarski nie był podróżnikiem, swoją twórczość o odległych, egzotycznych miejscach rozwijał w swoim katowickim mieszkaniu.