Irena Jurgielewiczowa została zapamiętana przede wszystkim jako autorka powieści "Ten obcy" oraz jej dalszej części, "Inna". Ale nie były to jej jedyne powieści młodzieżowe, które zyskały popularność.

Irena Jurgielewiczowa - biografia

Autorka Tego obcegourodziła się 13 stycznia 1903 w Warszawie. Zmarła również w Warszawie, w maju 2003. Piękny wiek, który udało jej się osiągnąć, był w dużej mierze zasługą filozofii życiowej, której przez wieki była wierna: Dokonałam w swoim życiu tylko jednego odkrycia- powiedziała Irena Jurgielewiczowa w wywiadzie dla Gazety Wyborczej - staram się być jak najbardziej uczciwym człowiekiem. Nie robić przykrości innym. Nie dochodzić swego, pogodzić się z tym, że krzywdy bywają w życiu. Lepiej wybaczyć, aniżeli czuć się wiecznie skrzywdzonym. 

Miłość do literatury oraz do młodzieży pchnęła przyszłą pisarkę na studia polonistyczne oraz pedagogiczne. Te pierwsze, spędzone na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła doktoratem. Debiutowała w 1933 publikując eseje na łamach czasopisma Wiedza i Życie. Przed wybuchem wojny pisarka  przebywała we Francji, a po powrocie do kraju podjęła pracę jako wykładowca w Wolnej Wszechnicy, gdzie wcześniej skończyła pedagogikę.

Wybuch wojny spowodował jej wstąpienie w szeregi AK, gdzie działał też mąż pisarki, artysta malarz Mieczysław Jurgielewicz, twórca znanego plakatu: Do broni, w szeregach AK. Po powstaniu warszawskim Jurgielewiczowie znaleźli się w obozie jenieckim. W czasie okupacji pisarka nie tylko działała w konspiracji, ale również organizowała tajne nauczanie. Po zakończeniu wojny, w 1946 roku wróciła do kraju. 

W latach 1947-1950 pracowała jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 1950-1954 pełniła funkcję kierownika literackiego Państwowego Teatru Nowej Warszawy. Zaczęła też pracować jako nauczycielka i została członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Po roku 1954 zaangażowała się przede wszystkim w twórczość literacką. 

Dzięki znajomości psychiki oraz problemów młodych czytelników, pisarka zyskała popularność, co zaowocowało wieloma nagrodami. I tak, zdobyła między innymi w 1964 miejsce na Liście Honorowej IBBY dla Tego obcego, którego przetłumaczono na kilka języków. Na wniosek swych czytelników pisarka otrzymała Order Uśmiechu. O tym, jak właściwe było to odznaczenie, najlepiej przekonuje niezmordowana pogoda ducha, jaką pisarka emanowała do końca swych dni. Gdy zdumiewano się nad jej świetną mimo upływu lat pamięcią, stwierdzała: Bez przesady, z wojny rosyjsko-japońskiej prawie nic nie pamiętam.

Irena Jurgielewiczowa - twórczość

Pisarka była autorką następujących pozycji:

·         1948: Historia o czterech pstroczkach

·         1948: Warszawa-serce Polski

·         1949: Literatura najłatwiejsza

·         1950: Wiewiórcza mama

·         1951: Osiem lalek i jeden miś(sztuka)

·         1954: KETSIS, Lubiński szczur

·         1957: O chłopcu, który szukał domu

·         1958: Kajtek, warszawski szpak

·         1960: Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla

·         1961: Ten obcy(powieść)

·         1963: Rozbita szyba(opowiadanie)

·         1964: Niespokojne godziny

·         1966: Tort orzechowy(opowiadanie)

·         1968: Wszystko inaczej(powieść obyczajowa)

·         1969: Niebezpieczna przygoda(opowiadanie)

·         1971: Ważne i nieważne

·         1975: Inna?(dalszy ciąg książki Ten obcy)

·         1982: Strategia czekania

·         1998: Byłam, byliśmy(autobiografia)