Irena Jurgielewiczowa została zapamiętana przede wszystkim jako autorka powieści "Ten obcy" oraz jej dalszej części, "Inna". Ale nie były to jej jedyne powieści młodzieżowe, które zyskały popularność.
Irena Jurgielewiczowa - biografia
Autorka Tego obcegourodziła się 13 stycznia 1903 w Warszawie. Zmarła również w Warszawie, w maju 2003. Piękny wiek, który udało jej się osiągnąć, był w dużej mierze zasługą filozofii życiowej, której przez wieki była wierna: Dokonałam w swoim życiu tylko jednego odkrycia- powiedziała Irena Jurgielewiczowa w wywiadzie dla Gazety Wyborczej - staram się być jak najbardziej uczciwym człowiekiem. Nie robić przykrości innym. Nie dochodzić swego, pogodzić się z tym, że krzywdy bywają w życiu. Lepiej wybaczyć, aniżeli czuć się wiecznie skrzywdzonym.
Miłość do literatury oraz do młodzieży pchnęła przyszłą pisarkę na studia polonistyczne oraz pedagogiczne. Te pierwsze, spędzone na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła doktoratem. Debiutowała w 1933 publikując eseje na łamach czasopisma Wiedza i Życie. Przed wybuchem wojny pisarka przebywała we Francji, a po powrocie do kraju podjęła pracę jako wykładowca w Wolnej Wszechnicy, gdzie wcześniej skończyła pedagogikę.
Wybuch wojny spowodował jej wstąpienie w szeregi AK, gdzie działał też mąż pisarki, artysta malarz Mieczysław Jurgielewicz, twórca znanego plakatu: Do broni, w szeregach AK. Po powstaniu warszawskim Jurgielewiczowie znaleźli się w obozie jenieckim. W czasie okupacji pisarka nie tylko działała w konspiracji, ale również organizowała tajne nauczanie. Po zakończeniu wojny, w 1946 roku wróciła do kraju.
W latach 1947-1950 pracowała jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 1950-1954 pełniła funkcję kierownika literackiego Państwowego Teatru Nowej Warszawy. Zaczęła też pracować jako nauczycielka i została członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Po roku 1954 zaangażowała się przede wszystkim w twórczość literacką.
Dzięki znajomości psychiki oraz problemów młodych czytelników, pisarka zyskała popularność, co zaowocowało wieloma nagrodami. I tak, zdobyła między innymi w 1964 miejsce na Liście Honorowej IBBY dla Tego obcego, którego przetłumaczono na kilka języków. Na wniosek swych czytelników pisarka otrzymała Order Uśmiechu. O tym, jak właściwe było to odznaczenie, najlepiej przekonuje niezmordowana pogoda ducha, jaką pisarka emanowała do końca swych dni. Gdy zdumiewano się nad jej świetną mimo upływu lat pamięcią, stwierdzała: Bez przesady, z wojny rosyjsko-japońskiej prawie nic nie pamiętam.
Irena Jurgielewiczowa - twórczość
Pisarka była autorką następujących pozycji:
· 1948: Historia o czterech pstroczkach
· 1948: Warszawa-serce Polski
· 1949: Literatura najłatwiejsza
· 1950: Wiewiórcza mama
· 1951: Osiem lalek i jeden miś(sztuka)
· 1954: KETSIS, Lubiński szczur
· 1957: O chłopcu, który szukał domu
· 1958: Kajtek, warszawski szpak
· 1960: Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla
· 1961: Ten obcy(powieść)
· 1963: Rozbita szyba(opowiadanie)
· 1964: Niespokojne godziny
· 1966: Tort orzechowy(opowiadanie)
· 1968: Wszystko inaczej(powieść obyczajowa)
· 1969: Niebezpieczna przygoda(opowiadanie)
· 1971: Ważne i nieważne
· 1975: Inna?(dalszy ciąg książki Ten obcy)
· 1982: Strategia czekania
· 1998: Byłam, byliśmy(autobiografia)
Komentarze (0)