Mit o Tezeuszu - najważniejsze motywy mitu o najsłynniejszym ateńskim bohaterze, uważanym za herosa drugiego po Heraklesie.

Mit o Tezeuszu mówi, że nie był on urodzonym ateńczykiem. Ojciec Tezeusza, Ajgeus podbił to miasto. Ajgeus opuścił matkę Tezeusza, Ajtrę, lecz wcześniej ukrył pod ciężkim kamieniem miecz i sandały przeznaczone dla małego Tezeusza, gdy dorośnie.

Jak podaje mit Tezeusz jako dziecko spotkał Heraklesa i zapragnął również zostać bohaterem. Kiedy wyrósł na tyle, że był w stanie podźwignąć głaz, Tezeusz zabrał schowane pod nim przedmioty i udał się do Aten rządzonych przez jego ojca. Zanim tam dotarł stoczył kilka zwycięskich walk ze zbójcami.

W Atenach, wyśmiewany za delikatną urodę i czerwony płaszcz, Tezeusz zaprezentował swoją wielką siłę podrzucając dwa woły ponad dach świątyni Apollina. Stary władca Ajgeus z radością powitał syna.

Mit o Tezeuszu - nić Ariadny i pokonanie Minotaura

Ważnym wydarzeniem w micie o Tezeuszu było jego starcie z kreteńskim potworem Minotaurem zamieszkującym labirynt. Stało się to, kiedy do Aten przybyli posłowie króla Krety Minosa z żądaniem corocznego haraczu w postaci siedmiu dziewcząt i młodzieńców przeznaczonych dla krwiożerczego pół-byka pół-człowieka. Tezeusz wyruszył na Kretę.

Mit o Tezeuszu wspomina, że ojciec poprosił go, aby w drodze powrotnej rozpiął czerwony żagiel w przypadku zwycięstwa lub kazał pozostawić czarny, jeśli zginie. Tezeusz zabił Minotaura, ale jego misja nie zakończyłaby się powodzeniem, gdyby nie pomoc królewny kreteńskiej Ariadny. Dziewczyna dała mu kłębek nici, który Tezeusz rozwijał wchodząc do labiryntu, a następnie zwijał w celu odnalezienia drogi powrotnej.

To właśnie mit o Tezeuszu jest źródłem związku frazeologicznego "nić Ariadny" oznaczającego pomocną dłoń. Uszczęśliwiony bohater zabrał ze sobą Ariadnę, po drodze zostawił ją jednak na wyspie Naksos. Według mitu Tezeusz zapomniał o zmianie żagla zgodnie z prośbą ojca, który ujrzawszy na horyzoncie jego czarną barwę, zrozpaczony rzucił się do morza.