1.Nikotyna – powoduje mniejsze odczuwanie głodu oraz bólu. Stymuluje wydzielanie hormonów, które wywołują uczucie przyjemności. Zwiększa ciśnienie i krzepliwość krwi. Powoduje zwiększenie tętna. Może uszkadzać naczynia włosowate. Sprzyja rozwojowi miażdżycy i starzeniu się skóry. Zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów.

2.Kadm – jest metalem ciężkim, który uszkadza tkanki i narządy. Może zaburzać pracę nerek, oskrzeli i płuc. Kadm jest szczególnie niebezpieczny w przypadku kobiet karmiących piersią, ponieważ przenika do mleka.

3.Tlenek węgla –palacze mają takie samo stężenie tlenku węgla jak osoby, które doznały lekkiego zatrucia tym gazem. Powoduje to, że część czerwonych ciałek krwi nie jest w stanie dostarczać komórkom niezbędnego do funkcjonowania tlenu.

4.Ołów – kolejny metal ciężki, który jest wydzielany podczas palenia papierosów. Ma szkodliwy wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu. Może wywoływać nieodwracalne zmiany i prowadzić do śmierci.

 

5.Rtęć –pierwiastek, który jest niezwykle szkodliwy dla organizmu. Szczególnie dla nerek i wątroby.

6.Polon 210 –niezwykle niebezpiecznypierwiastek radioaktywny. Może stymulować rozwój raka.

7.Kwas pruski – stosowany podczas wojen jako śmiercionośny gaz bojowy. Podrażnia on nabłonek oskrzeli, powodując zaleganie śluzu. Z tego powodu osoby nałogowo palące papierosy często odkrztuszają i kaszlą.

8.Akrylonitryl – ma podobne działanie na układ oddechowy jak kwas pruski. Dodatkowo jest groźny dla nerek, wątroby, tętnic i serca.

9.Benzen – niebezpieczny dla serca i innych narządów - powoduje zwyrodnienia tłuszczowe mięśni, uszkadza szpik kostny i może wywoływać niedokrwistość. Zwiększa również ryzyko rozwoju nowotworów.

10.Tlenki azotu – mają działanie rakotwórcze. Osłabiają układ oddechowy, zwiększając podatność na infekcje i choroby.

11. Toluen – może powodować uszkodzenia układu nerwowego i mózgu. Podrażnia błony śluzowe oskrzeli i płuc.12. Fenol – ma działanie psychoaktywne i uzależniające. Uszkadza błony śluzowe.

 

13. Aldehyd masłowy – może być szkodliwy dla narządów rodnych i prowadzić do ich uszkodzeń.

14. Benzopiren – kolejny składnik papierosów o działaniu silnie rakotwórczym. Wywołuje niekontrolowany podział komórek.

15.Hydrochinon – szkodliwy dla oczu, może być czynnikiem sprzyjającym powstawaniu uszkodzeń spojówek i siatkówki oka.

 

Warto jednak pamiętać żę jeden papieros zawiera bardzo małe ilości czynników napisanych powyze.Ale długotrwale palenie możę mieć bardzo przykre konsekwencje ..Pozdrawiam...