Przejdź na stronę główną Interia.pl

Czarnoksiężnik z Archipelagu

Ursula Le Guin

Streszczenie krótkie

W pewnej wiosce przyszedł na świat chłopiec, którego matka zmarła rok po porodzie. Nazwano go Duny. Miał pomagać ojcu, kowalowi, w pracy, ale nie lubił tego zajęcia. Kiedy miał około siedmiu lat, okazało się, że posiada talent magiczny, więc wioskowa znachorka zaczęła uczyć go podstaw magii. Podczas napadu piratów na wioskę, kiedy miał już prawie trzynaście lat, okazał siłę swoich zdolności, ale omal przy tym nie umarł. Gdy wyzdrowiał, nadano mu dorosłe imię - Ged - po czym potężny czarodziej Ogion Milczący zabrał go do siebie na naukę.

Ged był pilnym uczniem, ale chciał jak najszybciej zdobyć potężną moc. Dlatego dał się sprowokować i użył zaklęcia przywołującego zmarłych. Zamiast ducha księżniczki, którą chciał zobaczyć, przywołał Cień, który omal go nie zabił.

Ogion wysłał swojego ucznia do szkoły arcymagów na wyspie Roke, ostrzegając jednocześnie, że będzie musiał w końcu zmierzyć się z Cieniem, który ciągle go szuka. W szkole Ged zaprzyjaźnił się z Vetchem, a po jej ukończeniu między innymi wsławił się pokonaniem smoków z Pendoru. Cały czas jednak podążał za nim Cień, usiłując go zabić. W końcu Ged zdecydował się z nim zmierzyć i zamiast uciekać, zaczął go szukać, a wtedy to Cień rozpoczął ucieczkę. Ged stawił mu czoła na otwartym morzu i pokonał, gdyż zrozumiał, że Cień jest po prostu mroczną stroną jego duszy.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.