Przejdź na stronę główną Interia.pl
Maria Krüger

Charakterystyka bohaterów

Karolcia - ośmioletnia dziewczynka, ma jasne włosy i zielone oczy. Jest jedynaczką, mieszka z rodzicami i ciotką. Ma też małego kotka. Podczas przeprowadzki do nowego mieszkania znajduje magiczny błękitny koralik, który potrafi spełniać życzenia.

Karolcia jest miłą, grzeczną i życzliwą dziewczynką. Chętnie wszystkim pomaga, część jej życzeń dotyczy takiej pomocy (np. prosi o kurę, gdy ciotce nie chce się iść po zakupy, zmienia się w dorosłą, bo mama wspomina o tym, że gdyby była starsza, mogłaby ją wyręczyć w części obowiązków). Ma też współczujące serduszko - pomaga sąsiadce nieść ciężkie zakupy. Jest też dobrze wychowana i nie lubi osób nieuprzejmych i niemiłych dla słabszych - razem z Piotrem wpycha do kałuży chłopca dokuczającego młodszym dzieciom i daje nauczkę niegrzecznej sprzedawczyni w domu handlowym, uderza też w nos chłopaka popychającego staruszkę podczas wsiadania do autobusu. Nie zastanawia się ani chwili i postanawia pomóc w sprawie ogrodu, bo wie, że to miejsce jest ważne nie tylko dla niej, ale i dla wszystkich okolicznych mieszkańców, którzy tylko tam mogą wychodzić na spacery. Również ostatnie życzenie dziewczynki świadczy o tym, że jest osobą odpowiedzialną i zawsze myślącą o innych - Karolcia prosi koralik, by spełnił marzenia innych ludzi, i szczerze się cieszy ich szczęściem.

Karolcia jest bardzo towarzyska i łatwo nawiązuje kontakty z innymi dziećmi. Szybko zaprzyjaźnia się z dziećmi z nowego domu, zwłaszcza z Piotrem.

Piotr - ma dziewięć lat, jest sąsiadem Karolci i szybko się z nią zaprzyjaźnia. Staje się jej towarzyszem w przygodach z koralikiem. Jest miłym i dobrze wychowanym chłopcem. Podobnie jak Karolcia, nie lubi osób niegrzecznych i niemiłych dla innych. To on sugeruje Karolci ostatnie życzenie dla koralika, z czego można wnioskować, że jest osobą współczującą i wrażliwą na innych.

Mama i tata Karolci - bardzo kochają swoją córkę i troszczą się o nią. Mama Karolci pracuje w szpitalu, gdzie leczy chore dzieci. Jest bardzo zabiegana i często nie ma na nic czasu. Tata Karolci często czyta gazety i zawsze ma najświeższe informacje o tym, co dzieje się w mieście.

Ciotka Agata - ciotka Karolci, mieszka razem z nią i jej rodzicami, zajmuje się domem, między innymi przygotowuje obiady. Niedowidzi, dlatego nosi okulary. Jest trochę nerwowa, np. pogania wszystkich podczas przeprowadzki.

Filomena - zła czarownica, chce za wszelką cenę odebrać Karolci koralik. Nie wiadomo, do czego planuje go użyć, ale na pewno nie jest to nic dobrego. Pojawia się pod wieloma postaciami, między innymi jako sprzedawczyni i sekretarka prezydenta. Nic bliższego o niej nie wiemy. Pod koniec książki małpki zamykają ją w klatce w zoo, a Piotr podpisuje jako „dziwne zwieżę”.

Prezydent miasta - bardzo miły i sympatyczny człowiek, mimo wielu obowiązków znajduje czas, aby pojechać z Karolcią i Piotrem do ogrodu i odwołać decyzję o jego zamknięciu. Jako chłopiec marzył o niewidzialności i teraz szczerze się cieszy, gdy koralik mu to umożliwia. Potrafi się bawić jak mały chłopiec - zjeżdża po poręczy, ślizga się po posadzce ratusza, bawi się z dziećmi na zjeżdżalni.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.