Przejdź na stronę główną Interia.pl

Czerwony Kapturek

Charles Perrault

Charakterystyka bohaterów

Czerwony Kapturek – tytułowa bohaterka baśni. Mała dziewczynka nazwana Czerwonym Kapturkiem od nakrycia głowy, z którym się nie rozstawała. Mówiono, że jest najpiękniejsza na świecie. Bez względu na pogodę nosi na głowie wydziergany przez babcię czerwony kapturek, w którym wygląda bardzo ładnie. Ma dobre serce. Pomaga każdemu, będącemu w potrzebie. Wesoła, radosna, ciekawa świata — interesuje ją wszystko, co dzieje się wokół, zarówno u sąsiadów, jak i na leśnej polanie. Gadatliwa — uwielbia rozmowy z sąsiadami. Kocha kwiaty — układa z nich bukiety i plecie wianki. Lubi śpiewać. Roztrzepana i rozkojarzona. Szybko traci poczucie czasu. Nieodpowiedzialna — szybko zapomina o chorej babci, która czeka na lekarstwa i śniadanie (prawie cały dzień spędza w lesie). Nieposłuszna — nie dotrzymuje obietnic składanych matce. Naiwna, ufna, lekkomyślna i łatwowierna — mimo przestróg mamy wdaje się w rozmowę z nieznajomym. Mimo to wszyscy ją kochają, gdyż jest niezwykle uprzejma, miła i uczynna, zawsze znajduje czas na sympatyczną rozmowę. Grzeczna i dobrze wychowana. Pełna radości życia. Bardzo kocha swoją babcię. Dziewczynka ma bardzo wiele zalet, które sprawiają, że jest postacią sympatyczną i uroczą. Jednak wady, które posiada, ściągają śmiertelne niebezpieczeństwo nie tylko na nią, ale także na ukochaną babcię. Groźna przygoda z wilkiem była dla niej nauczką, że zawsze należy słuchać przestróg mamy.

Wilk — mieszka w lesie i umie mówić ludzkim głosem. Ma przenikliwy wzrok, którym wpatruje się w dziewczynkę; przebiegły i sprytny, wykorzystuje naiwność Czerwonego Kapturka, prowadząc uprzejmą rozmowę, zdobywa wszystkie potrzebne mu informacje; okrutny i bezwzględny.

Mama Czerwonego Kapturka — zna dobrze swoją córkę i udziela jej wielu mądrych rad. Bardzo ją kocha, jest rozsądna, zna życie i wie, że nie wszyscy ludzie są dobrzy; ufa córce, wierzy, że bezpiecznie dotrze do domu babci.

Babcia — mieszka w domku za lasem, bardzo kocha swoją wnuczkę; wydziergała dla niej czerwony kapturek. W czasie akcji baśni jest chora.

Kapitan Ruszt — znajomy Czerwonego Kapturka, jej mamy i babci; Czerwony Kapturek spotyka go w lesie podczas swojej wędrówki do babci. Ma słaby wzrok, dlatego posługuje się lornetką, o której śpiewa piosenkę. Ciekawy świata, z zainteresowaniem słucha opowieści Czerwonego Kapturka.

Gajowy — ratuje Czerwonego Kapturka i babcię z opresji.

Potrzebujesz pomocy?

Barok (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.