Podziękowanie

Jak napisać podziękowanie?

Zwracając się do adresata, pisz dużą literą.

Chodzi o zaimki osobowe typu: Tobie, Ci, Ciebie lub Pani, Panu, Państwu, w zależności od tego, kto jest adresatem podziękowań. Zwroty grzecznościowe pisz zawsze dużą literą. Jest to wyraz szacunku w stosunku do odbiorcy.

  • Poinformuj odbiorcę, za co mu dziękujesz.

Napisz, za co konkretnie dziękujesz odbiorcy. Dodaj informacje, o tym, jakie uczucia ci towarzyszą, np. „Jest mi bardzo miło”, „Jestem wzruszony”.

  • Dostosuj ton oraz formę podziękowań do sytuacji i do adresata.

Ton oraz forma podziękowań powinny być dostosowane do sytuacji i relacji, które łączą cię z adresatem podziękowań. Przykładowo, jeśli dziękujesz za pozytywne rozpatrzenie wniosku na wolontariat, ton będzie inny niż w przypadku podziękowania za prezent urodzinowy, który otrzymałeś od cioci. 

  • Unikaj bezosobowych formułek i zbytniej czułostkowości.

Pisz szczerze. Unikaj bezosobowych formułek i patetycznych, górnolotnych zwrotów, ponieważ nie brzmią one naturalnie. Podziel się emocjami, jakie wywołało w tobie otrzymane wsparcie, pozytywne rozwiązanie sprawy czy upominek. 

Uwaga! W przypadku osoby, z którą łączą cię bliskie relacje możesz być bardziej bezpośredni, wylewny. Jeśli jednak podziękowanie ma charakter oficjalny i kierujesz je do konkretnej instytucji, dyrektora, szkoła, fundacji, zrezygnuj z emocjonalnego tonu. 

  • Pisz zwięźle i zachowaj odpowiednią strukturę podziękowania.

Podziękowanie powinno zawierać konkretne elementy i odpowiadać na pytania: komu dziękujesz, kto dziękuje, za co i dlaczego. Zacznij od zwrotu do osoby, której chcesz podziękować. Określ za co, dziękujesz i dlaczego jest do ciebie ważne. Nie zapomnij o zwrotach grzecznościowych na początku i na końcu podziękowania, np. „Droga Ciociu”, „Szanowni Państwo”, „Pozdrawiam”, „Z wyrazami szacunku”, „Z poważaniem”. Pamiętaj, żeby się podpisać. Dzięki temu odbiorca będzie wiedział, od kogo otrzymał podziękowanie.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.