Spis treści:

Kim był Adam Słodowy?

Adam Słodowy  urodził się w 1923 roku w Czarnkowie i zmarł 10 grudnia 2019 roku w Warszawie. Po opuszczeniu wojska, w 1958 roku zaprezentował własnoręcznie wykonany samochód. Dla wielu już wtedy było jasne, że ma ogromny talent.

Nic więc dziwnego, że niedługo potem został popularyzatorem majsterkowania i prowadzącym programu telewizyjnego „Zrób to sam”. Choć osobom wychowującym się w latach 70. programu przypominać nie trzeba, to mało kto wie, jak naprawdę rozpoczęła się kariera Adama Słodowego.

Przeczytaj również: Milionerka, która była największym sknerą na świecie. Nikt nie pobił jej rekordu skąpstwa

Jak powstał program „Zrób to sam”?

Pewien mężczyzna kupił swój pierwszy telewizor i gdy zaczął go oglądać. Nie spodobał mu się jednak wyemitowany w nim program edukacyjny. Był zniesmaczony do tego stopnia, że poszedł do telewizji i porozmawiał na ten temat z ówczesnym redaktorem, Tadeuszem Kołaczkowskim. Budynek opuścił z czymś więcej niż przeprosinami, a mianowicie propozycją napisania scenariusza do programu.

Tym mężczyzną był oczywiście nie kto inny jak Adam Słodowy, który niedługo potem, w swoim pierwszym programie, pokazał, jak wykonać karmnik dla ptaków. Jego instrukcje były skierowane do dzieci, które dzięki nim mogły rozwijać swoją kreatywność i same tworzyć zabawki w czasach, gdy dostęp do rozrywek był mocno utrudniony.


Czego uczył Adam Słodowy?

Na początku poradniki były częścią czwartkowego programu „Ekran z Bratkiem”, a potem zostały przeniesione do niedzielnego „Teleranka”. Adam Słodowy z każdym kolejnym programem przedstawiał coraz więcej kreatywnych pomysłów na wykorzystanie drucików, sklejek i tubek od past do zębów. Przewodnią myślą było przekonanie, że każdy przedmiot może zostać wykorzystany ponownie. Dziś wielu powiedziałoby, że to, czego uczył Adam Słodowy, to nic innego jak zero waste, czyli odpowiedzialne podejście do gospodarowania odpadami, które obecnie jest bardzo ważne w życiu wielu ludzi.

Program był atrakcyjny dla widzów jeszcze z jednego powodu. Adam Słodowy często prezentował tam przedmioty (takie jak np. miniaturowa wiertarka domowego użytku), które w czasie emisji programu, czyli od końca lat 50. do połowy 80., były trudno dostępne. Wzbudzały więc one fascynację nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

Dzięki pokazywaniu tego, co trudno dostępne, Adam Słodowy zachęcał do oglądania programu różne grupy odbiorców i sprawiał, że mogły one spędzać razem czas. Majsterkowanie z synem lub córką pomagało znacząco pogłębiać relacje, na co dowodem jest to, że wielu ludzi wychowanych na programie do dziś wspomina go z uśmiechem na ustach.

Przeczytaj również: Almeria, czyli największy kompleks szklarniowy na świecie

„Zrób to sam”  –  Adam Słodowy i jego ponadczasowe pomysły

Adam Słodowy podczas swoich programów uczył szacunku do przedmiotów, zachęcał do kreatywnego działania i tłumaczył prawa fizyki oraz mechaniki. Sam był żywą inspiracją do tego, żeby stale się rozwijać. Pracując w telewizji, wziął udział w modernizacji telewizyjnego zaplecza i przygotował blisko 60 urządzeń, które usprawniły działania wszystkich pracowników.

Jednym z jego najważniejszych dokonań była obrotowa scena. Wykonał ją na życzenie Gustawa Holoubka, polskiego aktora i reżysera teatralnego i filmowego. Niektóre z urządzeń Słodowego używane są do dziś.


„Zrób to sam” – Adam Słodowy na ekranach przez 24 lata

Program Adama Słodowego nadawany był przez 24 lata, od 1959 do 1983 roku. Łącznie wyemitowano 505 odcinków. Filmiki z niektórymi odcinkami (np. jak wykonać bezpieczną, drewnianą strzelbę do zabawy) nadal można odnaleźć w sieci. Nagrania zbierają wiele pozytywnych komentarzy, pośród których nie brakuje opowieści na temat tego, jakie wrażenie poradniki Adama Słodowego robiły w latach ich emisji.

Przeczytaj również: Laser działa lepiej niż piorunochron. Jak to możliwe?

Inne talenty Adama Słodowego

Oprócz świetnego prowadzenia programu „Zrób to sam”, Adam Słodowy miał także inne, liczne talenty. Nie da się ukryć, że wszystkie, którymi dzielił się publicznie, miały na celu wsparcie najmłodszych i rozwijanie ich kreatywności.

Zainteresowani tym, czego uczył Adam Słodowy, mogą sprawdzić jego książki. Wydał on kilka popularnych pozycji, np. „Lubię majsterkować” (jej nakład wyniósł ponad 560 tys. egzemplarzy), „Majsterkowanie dla każdego” czy „Diabły drzemią na ścianach”. W 1983 roku otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za bycie autorem najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.

To, czego uczył Adam Słodowy, można też zobaczyć w produkcjach filmowych. Prowadzący programu „Zrób to sam” był autorem scenariuszy do filmów animowanych, takich jak „Pomysłowy Dobromir”, „Pomysłowy wnuczek”, „Śrubokręt i spółka” oraz „Dziura w ścianie”.

Adam Słodowy to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci w historii telewizji polskiej. Do jego ponadczasowych materiałów warto wrócić nawet dziś, samemu, z dziećmi lub z wnukami.

 

Rozwiąż nasze quizy:

Weekendowy QUIZ z fauny. Mało kto zdobędzie 15/20

Trudny QUIZ ortograficzny. Zdania z Ogólnopolskich Dyktand. Dasz radę?

QUIZ na środę. Pamiętasz seriale dla młodzieży z lat 80. i 90.?