Spis treści:

Wisława Szymborska – niepublikowane zapiski noblistki

Noblistka zmarła w 2012 roku, jak to się stało, że dopiero teraz Michał Rusinek odnalazł jeden z wierszy? Wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej natknął się na niego przypadkiem, gdy przygotowywał referat o czarnym notesie. To w nim pojawiały się pomysły na kolejne utwory pisarki.  

Na przedostatniej stronie notesu zobaczył sześciowersowy wpis, bez skreśleń, tworzący spójną całość. Wiersz mógł powstać w 2011 roku, na początku kryzysu uchodźczego wywołanego przez wojnę domową w Syrii.

„Wyborcza” opublikowała utwór, który pojawi się najprawdopodobniej w drugim wydaniu „Wierszy wszystkich” Wisławy Szymborskiej.

Poniżej pełny tekst odnalezionego wiersza noblistki:

Nie wiem, jak to jest
być wypędzonym, wypędzoną,
znaleźć się w kraju innego języka,
prędko nauczyć się słowa „dziękuję”, jeśli ktoś pomoże,
słowa „przepraszam”, jeśli ktoś spojrzy krzywo,
nie być nigdy zbyt głodnym, kiedy cię częstują.

Przeczytaj również: Czy jesteś oczytany? 10 cytatów, które powinien znać każdy

Nawiązanie do „Zielonej granicy” Agnieszki Holland

Wisława Szymborska jest patronką 2023 roku. Noblistka twierdziła ponoć, że jej wiersze nie mają służyć do grania, śpiewania czy tańczenia, ale do czytania i myślenia. W tym kontekście trudny temat podjęty w niedawno odkrytym utworzenie nie zadziwia. Przez jej sekretarza utwór jest rozpatrywany jeszcze szerzej.

— W kontekście tego, co dzieje się wokół nas od kilku lat i dziś znów powróciło ze zdwojoną siłą przy okazji premiery „Zielonej granicy” Agnieszki Holland, wydaje mi się ważne, by słowa Szymborskiej wybrzmiały – powiedział „Wyborczej” Michał Rusinek.

Sformułowanie „zielona granica” kojarzy się ze słabo chronionym odcinkiem granicy państwa. Obecnie również z filmem „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland, który miał światową premię 5 września br. podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Polska premiera wzbudza duże emocje. 

Główną bohaterką „Zielonej granicy” jest Julia (w tej roli Maja Ostaszewska), która po przeprowadzce na Podlasie staje się świadkiem sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Przyłącza się do aktywistów i udziela pomocy ludziom, którzy koczują w lasach na obszarze objętym stanem wyjątkowym. W produkcji pojawiają się różne perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów oraz strażników granicznych.

Film Agnieszki Holland został doceniony Nagrodą Specjalną Jury podczas festiwalu w Wenecji. W Polsce wzbudza skrajne emocje. Reżyserkę popiera środowisko związane z filmem i szeroko pojętą kulturą. Nie milkną też słowa krytyki. Zapowiadane są protesty, m.in. podczas prapremiery produkcji zaplanowanej na 21 września w kinie Pod Baranami. 

Źródła: culture.pl, kulturatka.pl, wyborcza.pl

Oprac. Redakcja 

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z języka polskiego znajdziesz tutaj:

Język polski – wyjaśnienia do zadań z zeszytu ćwiczeń

Odpowiedzi do zadań z podręcznika do języka polskiego

Język polski – rozwiązania do zadań z podręcznika