Spis treści:

Biografia św. Stanisława Kostki – od urodzenia do cudownego ozdrowienia

Jakie życie prowadził św. Stanisław Kostka? Biografia jest ciekawa. Urodził się prawdopodobnie 28 grudnia 1550 r. w Rostkowie na Mazowszu w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej herbu Dąbrowa. Jego ojciec, Jan Kostka, był kasztelanem zakroczymskim, a matka, Małgorzata z Kryskich, zajmowała się wychowaniem dzieci. Miał trzech braci oraz dwie siostry.

Do 14. roku życia uczył się w domu, m.in. od Jana Bilińskiego. Następnie został wysłany z bratem, Pawłem, do jezuickiego Collegium Nobilium w Wiedniu. Pojawili się tam 24 lipca 1564 roku.

Stanisław został przyjęty od razu na trzeci rok, przez co początkowo nauka sprawiała mu problemy. Po kilku miesiącach należał już jednak do grona najlepszych uczniów. W bursie szkolnej obowiązywały surowe zasady, np. mieszkańcy musieli uczestniczyć codziennie we mszy świętej, odmawiać modlitwę poranną i wieczorną, a raz w miesiącu przystępować do sakramentów. Nocami Stanisław oddawał się kontemplacji i biczowaniu. Przez kolegów i brata był bity, wyśmiewany oraz wyzywany od „mnichów” i „jezuitów”.

Po przeniesieniu się na prywatną stancję w grudniu 1565 roku zachorował. Biografowie jako przyczyny choroby podają panującą tam niską temperaturę, a także osłabienie organizmu z powodu biczowania się i poszczenia. Stanisław był pewien, że umrze i pragnął przyjąć komunię, jednak właściciel domu nie wpuścił do niego księdza. Po kilkunastu dniach zaczął wracać do zdrowia, jak przekonywał, dzięki wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, która złożyła mu małego Jezusa na rękach. Objawiła mu się także św. Barbara, patronka dobrej śmierci, która w towarzystwie aniołów przyniosła mu wiatyk (tj. komunię podawaną przed śmiercią).

Przeczytaj również: Skąd wiemy, że Bóg istnieje?

Św. Stanisław Kostka – życie zakonne i śmierć

Po ozdrowieniu Stanisław postanowił wstąpić do zakonu. Wiedział, że ta decyzja nie spodoba się jego ojcu, który powinien był oficjalnie wyrazić na to zgodę. Postanowił więc uciec z Wiednia i prosić o przyjęcie do jezuitów z pominięciem tej formalności. W pogoń za nim ruszyli jego brat i Jan Biliński, którzy udali się drogą do Rzymu. Za radą spowiednika Stanisław pojechał jednak do Augsburga, a następnie do jezuitów w pobliskim Dillingen.

Gdy minęło zagrożenie schwytania go przez brata i dawnego nauczyciela, ruszył do Rzymu z dwoma towarzyszami. Po długiej podróży i odbyciu nowicjatu na początku 1568 r. Stanisław złożył śluby zakonne w wieku 18 lat. 1 sierpnia 1568 roku nowicjusze wysłuchali rozważań o. Kanizjusza na temat niespodziewanej śmierci. Po tym wydarzeniu Stanisław dwukrotnie zwierzył się swoim przyjaciołom szkolnym, że umrze w tym miesiącu i wykład był dla niego ostrzeżeniem.

10 sierpnia poczuł się tak źle, że położono go do łóżka. Kolejne dni przyniosły nasilenie objawów takich jak mdłości, zimne poty, dreszcze, a z jego ust zaczęła sączyć się krew. Podczas modlitwy, jak zeznali świadkowie, jego twarz rozjaśniła się tajemniczym blaskiem. Zapytany, czy dobrze się czuje, odparł, że widzi Matkę Bożą ze świętymi dziewicami. Po północy 15 sierpnia 1568 roku zmarł. Wieść o jego śmierci rozeszła się szybko po Rzymie, równie błyskawicznie zrodził się jego kult. Warto wiedzieć, że  proces beatyfikacyjny Stanisława Kostki trwał do 1606 r., a kanonizacyjny do 1726 roku. 

Przeczytaj również: Co to jest grzech ciężki i kiedy jest popełniany? Rodzaje grzechów

Czyim patronem jest św. Stanisław Kostka?

Nad kim, wedle Kościoła katolickiego, sprawuje opiekę św. Stanisław Kostka? Patronem Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego został ogłoszony, będąc jeszcze uznanym za błogosławionego, przez papieża Benedykta XIII w roku 1674. W kolejnych latach uznano go także za patrona ministrantów, polskich dzieci i młodzieży, a także Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Oprócz tego św. Stanisław Kostka jest wymieniany jako patron archidiecezji łódzkiej i warszawskiej oraz diecezji płockiej, a także miast takich jak Gniezno, Lublin, Lwów, Poznań i Warszawa. Uważa się go także za orędownika studentów, a także nowicjuszy jezuickich.

Przeczytaj również: Patron ekologów, niewidomych i ubogich. Św. Franciszek z Asyżu – biografia

Św. Stanisław Kostka – najczęściej zadawane pytania

Interesuje cię św. Stanisław Kostka? Najczęściej zadawane pytania na jego temat dotyczą m.in. powodu jego śmierci. Na co zmarł św. Stanisław Kostka? Naukowcy z różnych dziedzin, w tym historycy i biografowie, przypuszczają, że powodem jego choroby i zgonu mogła być któraś z nieuleczalnych wtedy chorób, np. gruźlica lub malaria. Wśród jezuitów popularna jest teza, że zabiła go siła jego miłości do Boga, objawiająca się trudną do wytrzymania dla serca gorączką.

Jakie są atrybuty św. Stanisława Kostki? W ikonografii przedstawia się go w stroju jezuity wraz z aniołem podającym mu komunię św., małym Jezusem na ręku, krzyżem, laską pielgrzymią, lilią lub różańcem.

Kiedy przypada liturgiczne wspomnienie tego świętego? W Kościele katolickim jest to 18 września. Ciekawostką jest, że św. Stanisławowi Kostce przypisuje się też wstawiennictwo za Polakami w bitwie z Turkami pod Chocimiem w 1621 r. Jeden z jezuitów zeznał, że widział na obłokach postać świętego błagającego Matkę Boską o zwycięstwo.

 

Rozwiąż nasze quizy:

Środowy QUIZ ze znajomości Polski. Wiesz, gdzie to jest?

Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Uczeń podstawówki nie ma z nim problemu, a ty?

QUIZ ze stolic. Ostrzegamy: łatwo nie będzie