Jak mają wyglądać szczepienia uczniów? 

W pierwszym tygodniu września w szkołach organizowany był tydzień informacyjny, w którym uczniowie i rodzice mieli możliwość dowiedzieć się więcej o szczepieniach przeciw COVID-19 uczniów od 12. roku życia i ewentualnie zgłosić chęć zaszczepienia, poprzez złożenie deklaracji. W szkołach, w których liczba zgłoszonych uczniów jest duża, zostaną zorganizowane szczepienia na terenie placówki, natomiast tam, gdzie deklaracji jest mniej, dyrektorzy będą musieli zorganizować wyjścia do powszechnych punktów szczepień.

Czytaj więcej na temat szczepień uczniów w szkołach (kliknij!)

Ilu uczniów zgłosiło chęć zaszczepienia? 

Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje, że na ten moment dyrektorzy placówek oświatowych zebrali od rodziców uczniów uprawnionych do szczepienia 48 303 deklaracje. Dodatkowo chęć zaszczepienia się podczas akcji zgłosiło 1 490 pracowników szkół i 3 380 członków rodzin uczniów. Wiemy już, że szczepienia odbędą się w 1 389 szkołach, a 9 tys. placówek zorganizuje wyjścia do powszechnych punktów szczepień. 

Ilu uczniów już zostało zaszczepionych? 

Jak podaje resort edukacji, już teraz zaszczepionych jest 34,4 proc. uczniów w wieku od 12 do 18 lat. W podziale na poszczególne roczniki jest to: 

— 22 proc. dwunastolatków; 

— 27 proc. trzynastolatków; 

— 31,5 proc. czternastolatków; 

— 35 proc. piętnastolatków; 

— 40 proc. szesnastolatków; 

— 43 proc. siedemnastolatków; 

— 46,5 proc. osiemnastolatków. 

W każdej z kategorii wiekowych najwięcej uczniów zaszczepiło się w województwie mazowieckim, a najmniej w województwie podkarpackim.