Czym jest geocaching?

To gra terenowa, która polega na szukaniu ukrytych keszy (ang. cache), nazywanych też skrzynkami i skrytkami. Skrzynki zazwyczaj schowane są w miejscach atrakcyjnych turystycznie, np. w okolicach zabytków, punktów widokowych lub w miejscach o ciekawej historii. Zdarza się nawet, że aby odnaleźć „skarb”, trzeba przeczołgać się przez jaskinię czy wspiąć na skałę. Im bardziej interesująca lokalizacja i niezwykły sposób ukrycia kesza, tym lepiej ocenią go inni uczestnicy zabawy. Do każdej skrzynki założyciel dołącza opis miejsca, które jest celem odkrywców. Dzięki temu dowiadujemy się o jego historii, krążących tam legendach i ciekawostkach. 

Cache to szczelny pojemnik, zawierający logbook, czyli dziennik wpisów. Złożenie podpisu w logbooku jest podstawą do uznania skrzynki za znalezioną. Oprócz tego, w pojemniku mogą znajdować się drobne przedmioty, które służą wymianie, np. karteczki z aforyzmami czy małe figurki, wszystko zależy od fantazji założyciela. Dodatkowo możemy także spotkać się z GeoKretami czy Geocoins, czyli przedmiotami podróżnymi, które przenosi się ze skrzynki do skrzynki, a ich właściciel może śledzić trasę, jaką pokonały. 

Żeby zabawa nie była monotonna, uczestnicy wymyślili różne rodzaje keszy. Mogą to być skrytki tradycyjne, wieloetapowe, gdzie do finałowej skrzynki prowadzą nas podpowiedzi schowane w kilku lokalizacjach, lub quizy, które po rozwiązaniu wskazują miejsce ukrycia. Istnieją także kesze wirtualne, których znalezienie polega na dotarciu do pewnego miejsca i zebraniu potrzebnych informacji.