Spis treści:

Kim był Walt Disney? 

Walt Disney to bez wątpienia człowiek, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą popkulturę. Był amerykańskim producentem filmów animowanych, scenarzystą, reżyserem, aktorem dubbingowym, filantropem. To niezwykła postać oraz legenda animacji i filmu. 

 • Dzieciństwo Walta Disney’a 

Walt Disney przyszedł na świat 5 grudnia 1901 roku jako Walter Elias Disney. Razem z trójką rodzeństwa dorastał na farmie w stanie Missouri. Od wczesnych dziecięcych lat interesował się rysowaniem – początkowo ćwiczył kreskę, kopiując karykatury z pierwszych stron gazet. Gdy rodzina przeniosła się do Kansas City, zapisał się do Kansas City Art Institute, gdzie uczył się rysowania kreskówek. Później uczęszczał także do McKinley High School, w której był rysownikiem szkolnej gazety. 

Po krótkim epizodzie w roli kierowcy karetki w czasie wojny wrócił do Kansas City i rozpoczął pracę w Pesmen-Rubin Commercial Art Studio jako praktykant-artysta, tworząc ilustracje do reklam i programów teatralnych. 

 • Kariera Walta Disney’a 

Gdy firma, w której Disney pracował upadła, Walt wraz z przyjacielem – Ubem Iwerksem – postanowili założyć swój biznes. Firma nie osiągnęła jednak sukcesu, a Disney zawiązał kolejną spółkę. I ona nie była w stanie się utrzymać i upadła po roku. Disney przeprowadził się więc do Hollywood, gdzie połączył siły z bratem, Royem Oliverem Disneyem. Wspólnie założyli Disney Brothers Studio, które z czasem przekształciło się w słynne The Walt Disney Company.  

W 1928 roku stworzył postać Myszki Miki, a kilka lat później psa Pluto i Kaczora Donalda. Był twórcą między innymi takich bajek jak: 

 • „Trzy świnki”, która powstała w 1933 roku, 
 • „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, która powstała w 1937 roku, 
 • „Bambi” z 1942 roku, 
 • „Kopciuszek”, który powstał w 1950 roku, 
 • „Piotruś Pan” z 1953 roku. 

„Trzy świnki” zostały okrzyknięte najbardziej udaną animacją krótkometrażową wszechczasów. Dodało to Waltowi wiatru w skrzydła i spowodowało, że The Walt Disney Company zaczęło się rozrastać. Po sukcesie tej bajki w firmie zatrudniono 200 osób. 

Po śmierci Walta, stery w firmie przejął jego brat. Do najbardziej znanych bajek, które wtedy wyprodukowano należą: „Księga dżungli”, „Mała syrenka”, „Dzwonnik z Notre-Dame”, „Piękna i bestia”, „Tarzan” i „Toy Story”. 

Przeczytaj również: QUIZ Jak dobrze znasz kultowe bajki?

Twórca kultowej Myszki Miki 

Postać Myszki Miki to wypadkowa pomysłów dwóch twórców, choć do dziś nie wiadomo, jak ta postać dokładnie powstała. Disney stworzył najbardziej znaną mysz świata, współpracując z Ubem Iwerksem, który poprawił szkice Walta, by lepiej sprawdziły się w animacji. Walt Disney „ożywił” zaś myszkę, podkładając jej głos. Początkowo postać miała nazywać się Mortimer Mouse, ale obaj twórcy uznali, że to zbyt pretensjonalne imię. Żona Walta zaproponowała więc, aby nazwać myszkę Miki. W 1932 roku za postać Myszki Miki Disney otrzymał Oscara. 

W 1935 roku twórca myszki podpisał kontrakt z Columbia Pictures na dystrybucję kreskówek z Myszką Miki. Tak zaczęła się światowa kariera tej animowanej postaci. 

Ciekawostki z życia Walta Disney'a 

Walt Disney to kultowa postać o barwnym życiorysie. Co warto o nim wiedzieć? 

 • Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscara, a samych nagród otrzymał 26. 7 razy zdobywał także Nagrodę Emmy. 
 • Początkowo sam dubbingował stworzoną przez siebie Myszkę Miki. 
 • W 1955 roku założył pierwszy Disneyland. Ceremonię otwarcia transmitowano na żywo w telewizji. Co roku, Disneyland co roku odwiedza około 14 milionów turystów. 
 • Walt Disney w 1925 roku poślubił Lillian Marie Bounds – artystkę rysunkową, której wcześniej zaproponował pracę.  
 • Walt Disney miał dwie córki: Diane i Sharon (którą wraz z Lillian adoptowali).  
 • Walt Disney przez wiele lat był nałogowym palaczem – od papierosów wolał jednak fajkę nabitą tytoniem. Nałóg zaprowadził go na łoże śmierci – w 1966 roku wykryto u niego bowiem raka płuc. Jeszcze tego samego roku zmarł. 
 • Przez wiele lat krążyła informacja, że Disney poddał się hibernacji, a jego ciało ma zostać rozmrożone 100 lat po jego śmierci, czyli w 2066 roku. Spekulacje te okazały się jednak nieprawdziwe – zdementowała je córka twórcy.  

„Jeśli potrafisz marzyć, potrafisz także tego dokonać” – mówił Walt Disney. Jego motto jest niezwykle adekwatne do tego, co osiągnął. Stworzył swoje własne uniwersum, którego bohaterowie są znani na każdym krańcu świata. Choć od jego śmierci minęło już kilkadziesiąt lat, nic nie zapowiada, aby Myszka Miki, Mini czy Kaczor Donald mieli się kiedyś światu znudzić. 

Przeczytaj również: Fani Harrego Pottera powinni odwiedzić to miejsce. Tajemniczy zamek w Mosznej

Oprac. Redakcja

Źródła: kronikidziejow.pl, bryk.pl

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników do historii znajdziesz tutaj:

Rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń do historii 

Historia – rozwiązania zadań z podręcznika

Rozwiązania zadań z podręcznika do historii