1653 – Miasto Nowy Amsterdam (znane dzisiaj jako Nowy Jork) otrzymało prawa miejskie  

Ta faktoria handlowa dała początek osadzie wokół Fortu Amsterdam. Fort znajdował się na strategicznym południowym krańcu wyspy Manhattan i miał bronić handlu futrami, a później także niewolnikami, Holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej na terenie dzisiejszej rzece Hudson. 

Kosmopolityczny charakter Nowego Jorku ma swoje korzenie w historii głęboko ukształtowanej przez holenderskich kupców, którzy jako pierwsi przejęli kontrolę nad terytorium miasta i okolicami prawie 400 lat temu. Wydaje się, że ich główna działalność gospodarcza - handel - doprowadziła do tego, że w osiemsetosobowej osadzie mówiono aż 18 różnymi językami ojczystymi! 

W 1624 roku Nowy Amsterdam stał się prowincjonalnym przedłużeniem Republiki Zjednoczonych Prowincji, a w 1625 roku został wyznaczony na stolicę prowincji Nowe Niderlandy (Nowa Holandia). Aby zalegitymizować holenderskie roszczenia do Nowego Amsterdamu, holenderski gubernator Peter Minuit w 1626 r. formalnie zakupił wyspę Manhattan od miejscowego plemienia Manna-Hatta, od którego wyspa wywodzi jego nazwę. W liście napisanym przez holenderskiego kupca Petera Schaghena do dyrektorów Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej stwierdzono, że Manhattan został zakupiony za bibeloty i paciorki o „wartości handlowej 60 guldenów”, czyli kwotę około 1143 dolarów w 2020 roku. Ponieważ jednak nie znali europejskich zwyczajów majątkowych, prawa i umów, wkrótce rdzenni mieszkańcy weszli w konflikt zbrojny z rozszerzającym się osadnictwem holenderskim w Nowym Amsterdamie. Od 1641 r. między kolonistami a członkami plemienia toczyła się długotrwała wojna, w wyniku której zginęło ponad 1000 osób.

W 1664 roku Anglicy przejęli Nowy Amsterdam i Później, w 1664 roku, Holendrzy stracili wyspę i miasto na rzecz Anglików, którzy przemianowali go na Nowy Jork na cześć księcia Yorku (późniejszego Jakuba II i VII). Niemniej jednak rok 1625 - data lokacji Nowego Amsterdamu przez holenderskie prawa miejskie jest uznawana za rok początku Nowego Jorku. 

1709 r. – na bezludnej wyspie należącej do archipelagu Juan Fernández został znaleziony rozbitek. Historia Aleksandra Selkirka, o którym mowa, zainspirowania Daniela Defoe do napisania znanej wszystkim historii o Robinsonie i Piętaszku. 

Aleksander Selkirk był szkockim korsarzem i oficerem marynarki wojennej, który spędził cztery lata i cztery miesiące jako rozbitek (1704-1709) po tym, jak kapitan jego statku wylądował na niezamieszkałej wyspie na południowym Pacyfiku. 

Selkirk w trakcie wojny o sukcesję hiszpańską brał udział w korsarskich wyprawach na południowy Pacyfik. Podczas jednej z nich statek Selkirka zatrzymał się, aby uzupełnić zaopatrzenie na niezamieszkanych wyspach Juana Fernándeza. Aleksander ocenił, że statek nie nadaje się do dalszej żeglugi i poprosił o pozostawienie go na wyspie, która dziś znana jest jako Wyspa Robinsona Cruzoe. 

Zanim został ostatecznie uratowany przez angielskiego korsarza, Selkirk stał się biegły w polowaniu i wykorzystywaniu zasobów, które znalazł na wyspie. Jego historia przetrwania została szeroko nagłośniona po powrocie do Anglii, stając się źródłem inspiracji dla fikcyjnej postaci pisarza Daniela Defoe, Robinsona Crusoe. 

Chcesz sprawdzić się ze znajomości lektury? Weź udział w teście:

2007 r. - Pałac Kultury i Nauki decyzją Macieja Czeredysa, pełniącego obowiązki wojewódzkiego konserwatora zabytków w Warszawie, został wpisany do rejestru zabytków. 

Pomysłodawcą budowy Pałacu Kultury i Nauki był Józef Stalin, więc do 1956 roku (trzy lata po śmierci Stalina) Pałac Kultury nosił jego imię. Budowa pałacu trwała tylko 3 lata (1950-1952), żeby zrobić miejsce na tak ogromy budynek wyburzono ok. 170 kamienic, które przetrwały wojnę. 42 kondygnacyjny budynek miał być darem “narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Architekt Lew Rudniew miał na celu stworzyć budynek, który oddawałby charakter polskiej architektury i wpisywał się w gusta Polaków. 

Pałac Kultury i Nauki stanowi – obok Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej – jedyny zachowany w całości przykład architektury realizmu socjalistycznego w Warszawie. Mimo że od lat dzieli Polaków zastanawiających się nad jego wartością kulturową i historyczną, stał się symbolem miasta na równi z Wieżą Eiffel’a w Paryżu czy Koloseum w Rzymie. W zeszłym roku Pałac Kultury i Nauki skończył 65 lat! 

Ciekawostka: Zegar znajdujący się na Pałacu Kultury i Nauki to trzeci najwyżej położony zegar wieżowy na świecie (po zegarach na Abradż al-Bajt w Mekce oraz NTT DoCoMo Yoyogi Building w Tokio).  

 

Inne wydarzenia z 2 lutego: 

1421 r. – W chiński Nowy Rok cesarz Yongle dokonał otwarcia Zakazanego Miasta w Pekinie. 

1675 r.– W Greenwich rozpoczęto budowę pierwszego angielskiego obserwatorium astronomicznego. 

1887 r. –  odbyły się pierwsze obchody Dzień Świstaka. To coroczne święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jeśli świstak Phil po wyjściu z norki zobaczy swój cień i wróci, zwiastuje to jeszcze sześć tygodni zimy. Ciekawe, jak w tym roku sprawdzą się jego prognozy :) 

1935 r. – w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono pierwsze w historii badanie wykrywaczem kłamstw, czyli wariografem 

 

Nietypowe święta: 

Światowy Dzień Mokradeł 

Dzień Świstaka  

Dzień Niedźwiedzia 

Dzień Naleśnika 

Dzień Pozytywnego Myślenia 

 

Więcej artykułów z serii znajdziesz tu (kliknij!)