W Ukrainie trwa wojna, przez co wiele uczniów zostało pozbawionych dostępu do nauki. Część placówek edukacyjnych zbombardowano, a w niektórych rejonach kraju, z powodu ostrzałów, ludzie muszą kilka razy dziennie zbiegać do schronów, przez co normalna nauka staje się niemożliwa. Wiele dzieci, uciekając przed wojną, opuściło swój kraj, a sporo z nich nie zostało jeszcze zapisanych do szkół w miejscach, w których znaleźli schronienie. By zapobiec stratom edukacyjnym, ukraińskie Ministerstwo Edukacji stworzyło platformę, dzięki której dostęp do nauki dla ukraińskich uczniów będzie o wiele łatwiejszy. 

Jak będzie wyglądać zdalna edukacja w Ukrainie? 

Wymuszona wojną zdalna edukacja na Ukrainie będzie różnić się od tej, która była wprowadzona na czas pandemii COVID-19. Wówczas każda szkoła i klasa działała według indywidualnego planu zajęć, zgodnie z którym uczniowie łączyli się ze swoimi klasami na lekcje. Teraz nauczanie zdalne będzie tam miało charakter ogólnokrajowy. Dzięki współpracy z Google uruchomiono platformę, która zawiera przydatne do nauki materiały oraz pozwala na komunikację z uczniami. Dla każdego poziomu edukacyjnego został stworzony ogólnokrajowy plan zajęć, dzięki któremu ukraińscy uczniowie mają od poniedziałku do piątku do każdej lekcji dołączone odpowiednie materiały, podręcznik oraz wideo.  

Przeczytaj również: Bud'laska i djakuju. Poznaj przydatne ukraińskie zwroty

Nie wszyscy będą mogli się uczyć 

Niestety są na Ukrainie również tereny, w których, z powodu wojny, dostęp do internetu jest utrudniony. Ukraińskie Ministerstwo Edukacji w odpowiedzi na ten problem uruchomiło również w telewizji transmisję części lekcji. Niestety również i z tej alternatywy nie będą mogli skorzystać niektórzy uczniowie, ponieważ w kilku rejonach Ukrainy brakuje także prądu. 

Dzięki edukacyjnej platformie będą mogli się uczyć także ukraińscy uczniowie znajdujący się na terenach innych krajów. Warto jednak pamiętać, że w Polsce dzieci uchodźców mogą być zapisane do państwowych szkół z dnia na dzień, a sama procedura jest bardzo prosta. 9 marca minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że od początku wojny do polskich szkół zostało przyjętych 11,5 tys. ukraińskich dzieci. 

Przeczytaj również: Jak zapisać ukraińskie dziecko do polskiej szkoły?

oprac. Joanna Cwynar

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!