Z tego artykułu dowiesz się:

Każdy, kto choć raz miał okazję zagłębić się w otchłań internetowych komentarzy i konwersacji, wie, że język, jakim posługują się użytkownicy sieci, różni się od tego stosowanego powszechnie. Co sprawia, że różnica ta jest tak widoczna? Odpowiada za to m.in. slang internetowy. To właśnie jemu przypisać można pewną hermetyczność, którą wyróżnia się język internetu – szczególnie dobrze widać ją w momencie, gdy styczność z nim ma osoba starsza, nieporuszająca się na co dzień w sieci. 

Czym jest slang internetowy? 

Slang internetowy to specyficzny rodzaj języka i sposób korzystania z niego, charakterystyczny dla użytkowników internetu. Wyjątkowo wyraźnie widoczny jest w rozmowach prowadzonych na forach, w mediach społecznościowych albo w komentarzach pod artykułami (pisanymi – najczęściej – poprawną polszczyzną). Slang internetowy jest nie tylko wykorzystywany przez użytkowników internetu, ale też przez nich tworzony. Ma ułatwiać komunikację, przyśpieszać ją i skracać. 

Przeczytaj również: Kciuk w górę może bulwersować. Uważaj, emoji bywają bardzo mylące

Angielski slang internetowy

Warto zwrócić w tym momencie uwagę na to, że podstawą slangu internetowego jest przede wszystkim język angielski. Czyni go to z jednej strony jeszcze bardziej uniwersalnym – w końcu przy choćby elementarnej znajomości angielskiego nie tylko da się rozszyfrować większość skrótów i fraz, ale i posługiwać się nimi nie tylko w rozmowach z polskojęzycznymi użytkownikami. Z drugiej strony paradoksalnie jest to też cecha, która sprawia, że slang internetowy jest hermetyczny – nie znając poszczególnych wyrażeń albo języka nie da się nimi poprawnie posługiwać. 

Slang internetowy – skąd pochodzi? 

Skąd się bierze slang internetowy? Jak powstaje? Tworzą go przede wszystkim różnego rodzaju skróty, emotikonki i akronimy, które mają ułatwiać komunikację, nadawać jej bardziej emocjonalny kontekst i skracać wypowiedzi użytkowników do niezbędnego minimum. Początkowo za taką formę komunikowania odpowiedzialna była sama technologia, a raczej jej ograniczenia. Internet był powolny, wysyłanie obszernych fragmentów wypowiedzi trwało dłużej. Z potrzeby przyśpieszenia komunikacji zrodził się slang internetowy. Później doszło do tego ograniczenie liczby znaków, nakładane przez niektóre platformy, jak np. Twitter. Chcąc zawrzeć w poście więcej treści, użytkownik musiał po prostu skrócić swój tekst. 

Przeczytaj również: Minewra, Junona, Kwiryn — tego możesz nie wiedzieć o bogach rzymskich

Jak nauczyć się slangu internetowego? 

Odpowiedź na pytanie o to, jak nauczyć się slangu internetowego, jest dość prosta. Zwyczajnie trzeba zacząć z niego korzystać, czytać wypowiedzi użytkowników, sprawdzać znaczenie poszczególnych słów, skrótów i fraz, a później je zapamiętywać. Warto też na wstępie zapoznać się z najpopularniejszymi zwrotami. 

Slang internetowy – przykłady 

Oto przykłady najpopularniejszych skrótów używanych w slangu internetowym. 

4U – for you – dla ciebie 

ASAP – as soon as possible – tak szybko, jak to możliwe 

B4 – before – przed 

BTW – by the way – przy okazji, na marginesie 

CU – see you – do zobaczenia 

FAQ – frequently asked questions – najczęściej zadawane pytania 

GTG – got to go – muszę iść 

IDK – I don't know – nie wiem 

IMO – in my opinion – w mojej opinii 

IMHO – in my humble opinion – w mojej skromnej opinii 

LMAO – laughing my ass off – śmieje się do rozpuku 

LOL – laughing out loud – śmieje się na głos 

MSG – message – wiadomość 

NVM – nevermind – nieważne 

OMG – oh my God – o mój Boże 

PLS (PLZ) – please – proszę 

R – are – jest 

ROTFL – rolling on the floor, laughing – tarzam się ze śmiechu 

SRY – sorry – przepraszam 

SRSLY – seriously – poważnie 

SUP – what's up – co tam 

U – you – ty 

TBT – throwback thursday – (hasztag na Instagramie) pamiętny czwartek 

THX – thanks – dzięki 

TXT – text – wiadomości, napisz 

W8 – wait – czekaj 

Y – yes – tak 

YOLO – you only live once – żyje się tylko raz 


Przeczytaj również:

Liczy się wnętrze, czyli co wiemy o ludzkim ciele

Oto najmniejsze zwierzęta świata. Widziałeś je kiedykolwiek?