Spis treści:

Kamizelka kuloodporna

Mało kto wie, że używana obecnie na całym świecie kamizelka kuloodporna to pomysł i realizacja Polaka, Kazimierza Żeglenia. Wyjechał on pod koniec XIX wieku do Stanów Zjednoczonych.

111231694_m
Dziś wynalazku Polaka używają policjanci z całego świata. /123RF/PICSEL

W 1897 roku opracował materiał kuloodporny, zwany „tkaniną Żeglenia” – kilkanaście warstw gęsto tkanego jedwabiu impregnowanego nieznaną substancją, na którą recepty nikomu nie zdradzał. Na początku XX wieku w stanie Indiana założył fabrykę Zeglen BulletProof Cloth Co, która zajmowała się produkcją kuloodpornych kamizelek na masową skalę. 

Barwna fotografia

Jan Szczepanik opracował barwną kliszę, na którą uzyskał brytyjski patent w 1900 roku. Wynalazca nałożył na biało-czarny film trzy filtry – czerwony, zielony i niebieski.

120521227_m
Polak opatentował kolorową kliszę na początku XX wieku. /123RF/PICSEL

W 1915 roku wynalazł kamerę filmową, która nagrywała filmy w barwach. Do wynalazków Szczepanika należy także system kolorowej fotografii, który był wykorzystywany przez firmę Kodak.

Meleks

W 1970 roku, w Zakładzie Doświadczalnym w Mielcu, zostały stworzone pierwsze meleksy. Już w 1971 roku ruszyła masowa produkcja tych małych pojazdów elektrycznych w nowopowstałym wydziale fabryki samolotów WSK Mielec.

83580104_m
Dziś meleksami możemy jeździć nie tylko w Polsce. /123RF/PICSEL

W 1993 roku powstała osobna firma – Melex, która zajmowała się produkcją elektrycznych pojazdów użytkowych.

Lampa naftowa

Pierwszą lampę naftową skonstruował Ignacy Łukasiewicz w 1853 roku. Nafta została wytworzona z naturalnego asfaltu przez Abrahama Gesnera.

81603514_m
Dzisiaj lamp naftowych używamy rzadko, ale w połowie XIX wieku taki wynalazek bardzo ułatwił ludziom życie. /123RF/PICSEL 

W marcu 1853 roku po raz pierwszy tego rodzaju źródło światła zabłysło we Lwowie, a 3 miesiące później rozświetliło lwowski szpital. W XIX wieku lampy naftowe stanowiły najpopularniejszy i najtańszy sposób oświetlania mieszkań i budynków.

Wycieraczki samochodowe

Pomimo że na pierwszy pomysł zestawu do czyszczenia szyb samochodowych wpadł Amerykanin, J. Apjohn, to przełom nastąpił dzięki Polakowi, Józefowi Hofmannowi. Opatentował on pierwsze automatyczne wycieraczki samochodowe. Rozpowszechnienie wynalazku Polaka przez Forda przyczyniło się do jego popularyzacji. Ten amerykański producent pojazdów użył pierwszy raz automatycznych wycieraczek w masowej produkcji. 

oprac. Dominika Knap

 

Rozwiąż nasze quizy:

Co tak naprawdę pamiętasz ze szkoły? Ten QUIZ odsłoni wszystkie braki

QUIZ: Czy na pewno wiesz, co te słowa znaczą? 7/10 punktów to sukces

QUIZ Pamiętasz lektury z czasów szkolnych? Uzupełnij brakujące słowo