Spis treści:

Trendy podróżnicze Airbnb 2023

Pandemia i ogólnoświatowy kryzys gospodarczy sprawiły, że podróżnicze wybory turystów w ostatnim czasie uległy zmianie. Z danych podanych przez Airbnb wynika, iż 2022 rok pokazał, że po czasie izolacji społecznej podróżujemy jeszcze chętniej niż przed nią, jednak znacznie częściej decydujemy się na tańsze pobyty. Według statystyk aktualnie 9 na 10 osób przy wyborze noclegów kieruje się ceną i właśnie dlatego na popularności zyskują internetowe platformy oferujące noclegi u osób prywatnych, które najczęściej są tańszą opcją w porównaniu do hoteli.  

Przez ostatni rok platforma zanotowała również aż o 40 proc. wyższe zainteresowanie noclegami w prywatnych pokojach, będących tańszą alternatywą dla wynajmu na wakacje całego apartamentu czy domu. Od czasu wprowadzenia takiej opcji przez Airbnb rok temu w maju, jest to trzecia z najczęściej wybieranych przez turystów kategorii podczas rezerwowania noclegów. Na skorzystanie z niej zazwyczaj decydują się osoby podróżujące w pojedynkę oraz millenialsi. 

Najpopularniejsze miasta

Noclegi w prywatnych pokojach stały się szczególnie popularne przy podróżach do miast, podczas których turyści zwykle więcej czasu poświęcają na zwiedzanie niż na odpoczynek w hotelu.  

Spośród 60 tys. pokoi w miastach i miasteczkach na świecie, w których decydują się spędzić wakacje turyści, rezerwujący noclegi w prywatnych pokojach, Airbnb wyłoniło pięć najpopularniejszych miejscowości. W zestawieniu znalazły się:

 1. dzielnica Mapo w Seulu (Korea),
 2. Melbourne (Australia),
 3. Warszawa (Polska),
 4. Sydney (Australia),
 5. Florencja (Włochy).
Projekt bez nazwy
Warszawa znalazła się na 3. miejscu wśród miast, w których turyści najchętniej rezerwują pokoje /123RF/PICSEL


O jakich noclegach marzą turyści?

Drugie przygotowane przez Airbnb zestawienie dotyczy miejsc noclegowych, które były najczęściej zapisywane przez użytkowników na ich listach życzeń. W nim pojawiły się już dużo bardziej ekskluzywne opcje. Co najbardziej zachwyciło turystów?  

Przede wszystkim obiekty charakterystyczne dla architektury odwiedzanych regionów, jednak w bardziej luksusowym niż tradycyjnie wydaniu. Znalazły się tu więc reprezentatywne dla południa Włoch domki trulli; będące wizytówką greckiej wyspy Snatorini białe domki-jaskinie czy popularne na Bali chatki na drzewach.

Projekt bez nazwy
Wielu turystów marzyło o noclegach w budowlach charakterystycznych dla regionu swojej podróży, np. domkach trulli na południu Włoch /123RF/PICSEL 


Uznaniem cieszyły się oczywiście również miejsca na wzniesieniach oferujące nieprzeciętne, panoramiczne widoki z rozległych tarasów, na których piękno przyrody można podziwiać podczas kąpieli w basenie.

Na liście znalazły się także klimatyczne domki na zupełnym odludziu w środku lasu i bardziej fantazyjne w kształtach, ale również urokliwe, domy wykonane z ziemi (ang. cob house) czy chatki przypominające ziemianki hobbitów.


Które dokładnie obiekty znalazły się w zestawieniu trendów podróżniczych Airbnb 2023? Poniżej przedstawiamy ich listę:

 • Balian treehouse, Bali (Indonezja),
 • Luxurious, lovely view, Riva (Włochy),
 • 180° view villa, Bali (Indonezja),
 • Hector cave house, Santorini (Grecja),
 • Secluded intown treehouse, Atlanta (Georgia, USA),
 • The Seven Tone – Ivy trullo, Ostuni (Włochy),
 • The MICA Chalet, Quebec City (Kanada),
 • Underground Hygge, Orondo (Washington, USA),
 • Cob Cottage, Mayne Island (Canada),
 • Pool house with a view, Los Angeles (California, USA).

oprac. Joanna Cwynar


Odpowiedzi do zadań z podręczników z geografii znajdziesz tutaj:

Geografia. Podręcznik dla szkoły podstawowej. Klasa 7 - rozwiązania i odpowiedzi

Planeta Nowa. Klasa 6. Zeszyt ćwiczeń. Geografia - rozwiązania i odpowiedzi

Geografia. Klasa 5. Zeszyt ćwiczeń - rozwiązania i odpowiedzi