Z tego artykułu dowiesz się:

Szwajcaria podczas II wojny światowej, czyli trochę historii

Szwajcaria za kraj wieczyście neutralny została uznana już w czasie Kongresu Wiedeńskiego, czyli w 1815 r. Zachowywała oficjalnie neutralność również w czasie II wojny światowej. Co to oznaczało? Na terenie kraju nie mogły stacjonować żadne obce oddziały wojskowe. Państwo nie mogło też oficjalnie wesprzeć żadnej ze stron (choć szwajcarski wywiad prężnie współpracował z wywiadami państw alianckich).

Szwajcaria podczas II wojny światowej nie uniknęła jednak nalotów. W latach 1939-1945 jej terytorium zostało minimum kilkanaście razy zaatakowane przez samoloty alianckie (głównie amerykańskie). Przyczynami najczęściej były błąd ludzki i zła pogoda. W wyniku ataków zginęły 84 osoby, a Szwajcaria uzyskała ze strony USA wysokie odszkodowania: 4 mln dolarów w czasie wojny i ponad 62 mln franków szwajcarskich w 1949 r.

Czytaj także: Ukraińskie elektrownie jądrowe w strefie wojny. Jakie mogą być skutki?

Znaczenie położenia geograficznego dla Szwajcarii

Neutralność Szwajcarii związana z jej położeniem i rzeźbą terenu początkowo miała duże znaczenie dla wzmocnienia obronności kraju. Ogłoszenie i uznanie przez inne kraje neutralności Szwajcarii nie oznaczało przecież, że kraj nigdy nie zostanie zaatakowany. Dlatego też Szwajcarzy wybudowali bunkry i ufortyfikowane stanowiska w górach. Intensywny okres ich rozbudowy przypadał zwłaszcza na lata 30. XX w. i odbywał się głównie na granicy z Niemcami i Francją.

Zmiany przechodziła wówczas również infrastruktura w Szwajcarii (tak zaprojektowana, by móc wysadzić i odciąć drogę najeźdźcy). Udoskonalono też i wzmocniono system informacji o niebezpieczeństwie w Szwajcarii.

Zasady i przepisy, które obowiązują wszystkich Szwajcarów

Neutralność Szwajcarii z uwagi na coraz doskonalszy sprzęt wojskowy szybko straciła na znaczeniu. Aby zapewnić obywatelom bezpieczeństwo i ochronić kraj na wypadek ataku, wprowadzono szereg ważnych zasad i przepisów:

System informacji o niebezpieczeństwie w Szwajcarii jest na tyle rozbudowany (a obywatele tak przygotowani), że kraj w ciągu 72 godzin od ataku może przeprowadzić pełną mobilizację wojskową.

Armia opiera się na tzw. systemie „milicyjnym”. Oznacza to, że obowiązkową służbę wojskową w Szwajcarii przechodzi każdy mężczyzna. Kiedy zakończy szkolenie, może zachować wydaną mu broń. Co roku musi jednak stawić się na kurs i zajęcia strzeleckie na strzelnicy.

Od 1971 r. powstawały nowe bunkry i schrony atomowe w Szwajcarii. Co więcej, budowa i wyposażanie schronów we wszystkich nowych mieszkaniach i blokach mieszkalnych są wciąż obowiązkowe (do 1999 r. było nawet dofinansowywane przez rząd). Znak rozpoznawczy stanowią słynne wzmocnione stalowe drzwi w piwnicach domów w Szwajcarii. W czasie pokoju ludzie mogą dowolnie korzystać z przygotowanych jako schrony pomieszczeń. Trzeba jednak robić to tak, by w razie ogłoszenia ataku w ciągu 24 godzin piwnice znów mogły posłużyć jako schrony. Obecnie w kraju znajduje się ok. 300 tys. schronów, które pomieszczą 9 mln ludzi (a więc więcej, niż kraj liczy obywateli)!

Czytaj także: Schrony przeciwatomowe w Polsce. Gdzie są i ile ich mamy?

Sonnenbergtunnel

Południowy wjazd do tunelu-schronu Sonnenberg/Wikipedia/domena publiczna

W Lucernie znajduje się zbudowany w latach 1971-1976 tunel Sonnenberg. Na co dzień to po prostu liczący 1550 m tunel autostrady. Jest on jednak również jednym z największych schronów przeciwatomowych w Szwajcarii. Może pomieścić nawet 20 tys. osób.

Kiedy w XX w. położenie geograficzne Szwajcarii (z obronnego punktu widzenia) straciło na znaczeniu, starano się przygotować na różne rodzaje ataków. Dlatego też w latach 80. XX w. obowiązkowo przechowywano jodek potasu w każdym domu w Szwajcarii. Substancja ta to podstawowy składnik płynu Lugola, którego skuteczność w przypadku katastrofy jądrowej została już jednak zakwestionowana.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć się przed radiacją? Nie tylko płyn Lugola

Bazy samolotów w jaskiniach. Co jeszcze warto wiedzieć?

Stare bunkry i ufortyfikowane stanowiska w górach to nie jedyne budowle obronne w Szwajcarii. Wiadomo również, że na terenie kraju znajdują się bazy samolotów w jaskiniach położonych w Alpach. Nie bez znaczenia jest również fakt ciągłego unowocześniana infrastruktury w Szwajcarii (tak zaprojektowanej, by móc wysadzić i odciąć drogę najeźdźcy). Wszystko to, wraz z odpowiednim przygotowaniem ludności (obowiązkowa służba wojskowa w Szwajcarii, bunkry i schrony), sprawia, że Szwajcaria naprawdę zasługuje na miano najbezpieczniejszego miejsca na świecie.

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!