Po pierwsze: bądź sobą

Łatwo się mówi, prawda? W końcu z ludźmi, których spotkasz, masz przeżyć co najmniej trzy lata. Fatalnie byłoby zniechęcić ich do siebie już pierwszego dnia.  Pamiętaj jednak, że nikt nie jest idealny, a każdy ma wady i zalety. Pierwszego dnia warto skupić się na tych drugich. Nie oznacza to wcale, że musisz być perfekcyjny.  Bądź asertywny, wyrażaj swoje zdanie i pokaż się z jak najlepszej strony. Tylko prawdziwi ludzie zyskują szacunek i sympatię innych!

Po drugie: bądź otwarty

Tyle nowych twarzy, że nie wiadomo do kogo zagadać? Nerwy biorą górę i siadasz na samym końcu sali, tak aby nikt cię nie dostrzegł? Wrzuć na luz. Nie musisz od razu zapamiętać wszystkich imion. Prawdopodobnie inni też czują się niepewnie. Im szybciej nawiążesz nowe znajomości, tym łatwiej będzie ci każdego dnia. Rozejrzyj się dookoła. Widzisz, że ktoś podobnie jak ty jest nieco przytłoczony? Podejdź. Porozmawiaj. Może to początek nowej znajomości?

Po trzecie: nie krytykuj

Postaw na pozytywne nastawienie. Denerwuje cię dziewczyna, która myśli, że pozjadała wszystkie rozumy? Odpuść. Może w ten sposób usiłuje przetrwać pierwszy dzień i w rzeczywistości jest wspaniałą osobą. Nie krytykuj, nie obgaduj. Osoby, które już pierwszego dnia źle wypowiadają się o innych, uchodzą za niesympatyczne. Pamiętaj, że teraz każdy ma czystą kartę. Wspólnie spędzony czas pokaże, z kim warto się zaprzyjaźnić, a kogo lepiej unikać.

Po czwarte: zrób wcześniej rozeznanie

Spontaniczne rozmowy nie są twoją specjalnością  szczególnie na początku znajomości? Zrób w domu dokładny research. Na dowolny temat związany z waszymi studiami. Legenda uczelni będzie prowadzić wasze zajęcia? Na święto waszej uczelni przyjeżdża ktoś sławny? Według planu co drugą środę macie wolną? Wykorzystaj swoją wiedzę. Zawsze to coś na początek rozmowy, szczególnie jeśli jesteś nieśmiałą osobą. Nawiązywanie znajomości wcale nie jest taką trudną sztuką. Podejdź do tego spokojnie, a wszystko będzie dobrze!

Po piąte: nic na siłę

Studia to nie wyścigi, choć niektórzy mogą twierdzić inaczej. Nie przejmuj się, jeśli nie zanotowałeś wszystkiego słowo w słowo. Jesteś tylko człowiekiem. Nie rozumiesz wszystkiego? Coś cię ciekawi? Zapytaj. Wykładowca jest po to, aby pomóc. W zależności od zagadnienia udzieli ci informacji osobiście, bądź odeśle cię do konkretnej literatury. Nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu. To żaden wstyd!

Studia to trudny, lecz ciekawy etap w życiu. Od teraz zaczynasz wszystko od nowa. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, ale bywa również mylne. Nie oceniaj wszystkich od razu. Na swojej drodze spotkasz wielu ludzi. Każda z tych osób wniesie coś do twojego życia. Pamiętaj, aby otaczać się osobami, które w ciebie wierzą. To oni dodadzą ci siły i okażą wsparcie w najtrudniejszych chwilach.