Spis treści:

Co to jest rój Camelopardalidów?

Camelopardalidy to rój meteorów, którego radiant (miejsce, z którego wybiegają meteory) znajduje się w okolicach gwiazdozbioru Żyrafy. Ich nazwa pochodzi od rzymskiej nazwy żyrafy – Camelopardalis. Żyrafa to 18. co do wielkości gwiazdozbiór okołobiegunowy nieba północnego, znajdujący się pomiędzy Gwiazdą Polarną a Woźnicą. Sąsiaduje z gwiazdozbiorami Smoka, Małej Niedźwiedzicy, Cefeusza, Kasjopei, Perseusza, Woźnicy i Rysia. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest Beta Camelopardalis.

Gwiazdozbiór Żyrafy został stworzony przez holenderskiego astronoma Petrusa Planciusa i udokumentowany przez niemieckiego astronoma Jakoba Bartscha w 1624 roku.

Darmowe rozwiązania zadań z podręczników szkolnych. Bez rejestracji, bez reklam! Sprawdź Skul.pl! >>

Noc spadających gwiazd 2023 – deszcz meteorów z roju Camelopardalidów

Noc spadających gwiazd to piękne zjawisko – szczególnie jeśli masz możliwość obserwowania go z dala od miasta na czystym, niezachmurzonym niebie. Niestety, nie zawsze warunki są sprzyjające i zdarza się, że trzeba obejść się smakiem, bo na niebie po prostu nic nie widać… Na szczęście noce z rojami meteorów zdarzają się kilkanaście razy w roku. Szansa na zobaczenie takiego deszczu jest więc całkiem spora. Najbardziej znane są sierpniowe Perseidy, które w 2023 roku będą spadać w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Meteory z roju Camelopardalidów będzie można z kolei obserwować na niebie w nocy z 23 na 24 maja 2023. Ich ZHR (zenitalna liczba godzinna), czyli ilość meteorów, jaką będzie można zaobserwować w ciągu godziny, jest nieokreślona – nie wiadomo więc, z jaką częstotliwością będą spadać. Dla porównania – w przypadku Perseidów ZHR wynosi 100.


Gdzie obserwować deszcz meteorów z roju Camelopardalidów?

Spadające gwiazdy są widoczne gołym okiem, dlatego by je obserwować, nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. Kluczowa jest dobra pogoda, to znaczy: niezachmurzone niebo i brak opadów. Miejsce, w którym będziesz oglądać ten spektakl, też jest istotny. Powinno być jak najciemniejsze – idealnie, jeśli będzie to lokalizacja z dala od miasta i jego świateł. Czasem nawet bijąca od miasta łuna sprawia, że meteoryty są praktycznie niewidoczne. 

Przeczytaj również: Deszcze meteorów 2023. Kiedy w Polsce będą noce spadających gwiazd?

Jak przygotować się do obserwacji spadających gwiazd?

Oglądanie nocy spadających gwiazd może być niezapomnianym przeżyciem – trzeba jednak wiedzieć, jak się do tego przygotować. Gdzie obserwować deszcz meteorów z roju Camelopardalidów? Można to robić prawie wszędzie! Zanim jednak wybierzesz się na łono natury, by je podziwiać:

  • sprawdź prognozę pogody – najważniejsze jest to, by nie padał deszcz oraz by niebo nie było zachmurzone; zachmurzenie niestety przekreśla szanse na zobaczenie spadających gwiazd,
  • wybierz odpowiednie miejsce do obserwacji – najlepsza będzie lokalizacja jak najdalej od miasta, by łuna od świateł nie zakłócała obserwacji; jeśli nie masz możliwości wyjazdu poza miasto – nic straconego: postaraj się znaleźć miejsce, które znajduje się z dala od latarni, ponad dachami czy tarasami,
  • spakuj koc albo coś, na czym możesz wygodnie się położyć, i przekąski – obserwacja gwiazd może zająć ci nawet kilka godzin!

Gdy zaś znajdziesz się już w wybranej lokalizacji:

  • przyjmij odpowiednią pozycję – najwygodniejsza jest leżąca lub półleżąca: pozwalają zauważyć najwięcej gwiazd i są komfortowe,
  • namierz miejsce obserwacji zjawiska – w tym celu musisz odnaleźć na niebie radiant roju, czyli miejsce, z którego wydają się wychodzić meteory.

Dlaczego gwiazdy spadają?

Spadające gwiazdy to potoczna nazwa metorów, czyli śladów na niebie, które pozostawiają po sobie meteoroidy – niewielkie kawałki materii kosmicznej, przedostające się do atmosfery ziemskiej i kończące w niej swój żywot. Co roku do atmosfery Ziemi trafia co najmniej 40 tys. ton materii w postaci meteoroidów. Większość z nich jest niewidoczna, gdyż są tak małe, że spalają się w górnych warstwach atmosfery. Spadające gwiazdy to większe odłamki, które docierają niżej i dzięki temu są możliwe do zauważenia. Meteoroidy mają średnicę mniejszą niż 10 metrów, natomiast większe skały nazywane są asteroidami lub planetoidami.  

Zatem, dlaczego gwiazdy spadają? Meteoroidy poruszają się wokół Słońca po określonych orbitach. Czasem droga orbity, po której krążą, przecina się z orbitą Ziemi, skutkując budzącym zachwyt zjawiskiem, nazywanym strumieniem meteorów. Docierając do atmosfery ziemskiej, meteor zazwyczaj wkracza w nią z prędkością około 10 do 70 km/s. Meteory nie stanowią zagrożenia dla Ziemi – ich kawałki, przedzierające się przez strefę ziemską, są na tyle małe, że zostają zniszczone na wysokości 80-120 km. Przedostawaniu się meteoroidów do atmosfery Ziemi towarzyszy charakterystyczny świetlisty ślad widoczny na niebie – to właśnie ten „ogon” jest tym, na co czekają obserwatorzy nocnego nieba.

Skul_002_1080x1080 — kopia (800×800 px)

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ językowy. Wiesz, jak to napisać?

QUIZ maturalny. Czy zdałbyś dziś maturę z polskiego? To nie jest proste

Majowy QUIZ z wiedzy ogólnej. 10/15 to duży sukces. Zdobędziesz?