Jak działa kredyt studencki? Zasady i warunki uzyskania wsparcia

Studenci są najmłodszą grupą potencjalnych kredytobiorców i najczęściej nie mają jeszcze wypracowanej zdolności kredytowej ani historii kredytowej. Nie jest to jednak żadna przeszkoda, ponieważ banki widzą w studentach ogromny potencjał. Właśnie oni już niedługo zaczną zarabiać duże pieniądze i będzie ich stać na spłatę miesięcznych rat oraz zaciąganie kolejnych zobowiązań.

Na rynku usług finansowych wyróżnić można różne kredyty studenckie. Kredyt studencki jest de facto kredytem gotówkowym przyznawanym na dogodnych warunkach. Najczęściej są to zobowiązania z odroczonym o co najmniej kilka lat terminem spłaty. Oznacza to, że miesięczne raty student będzie regulować dopiero wtedy, kiedy zacznie generować dochody.

Jakie są rodzaje kredytów studenckich?

Kredyty studenckie w Polsce udzielane są na różnych warunkach, ale najczęściej są to kredyty celowe. Oznacza to, że student musi wskazać konkretny cel, jaki zostanie zrealizowany dzięki otrzymanym środkom. Najczęściej jest to opłata czesnego na uczelni, ale potrzeby studenta mogą być różne. Celem  kredytu studenckiego może być też inwestycja w kursy językowe czy zawodowe, zakup materiałów dydaktycznych czy potrzeba uzyskania środków na bieżące potrzeby w zakresie konieczności utrzymania się poza domem rodzinnym. Kredyt studencki w Polsce często brany jest na czynsz, kiedy student musi wyjechać na studia do innego miasta i nie ma możliwości podjęcia pracy zarobkowej.

Ile wynosi kredyt studencki w Polsce?

Chcesz wziąć kredyt studencki? Ile wynosi wartość tego rodzaju zobowiązania? Zagadnienie typu „kredyt studencki ile można wziąć”, to jedno z najczęściej omawianych. Okazuje się, że finansowe wsparcie tego rodzaju może wynieść maksymalnie 50 000 złotych. Co ważne, kredyt studencki w Polsce wypłacany jest w transzach od 400 zł do 1000 zł miesięcznie i udzielany jest na maksymalnie 5 lat. Student zaczyna spłacać miesięczne raty dopiero po dwóch latach od zakończenia edukacji na uczelni wyższej.

Jakie koszy generuje kredyt studencki? Oprocentowanie tego zobowiązania jest niewielkie, a niektóre banki oferuję finansowe wsparcie z 0% oprocentowaniem. Warto dobrze zweryfikować bieżące oferty, zanim do konkretnego banku złoży się wniosek o kredyt studencki w Polsce.

Kto może ubiegać się o kredyt studencki w Polsce?

Interesuje Cię kredyt studencki? Dla kogo dedykowane jest tego rodzaju zobowiązanie? Okazuje się, że zarówno dla studentów, którzy pobierają już naukę na uczelni wyższej, ale również dla tych, którzy dopiero zamierzają to robić. Warunkiem jest przedstawienie decyzji uczelni o wpisanie potencjalnego kredytobiorcy na listę studentów.

Poznaj jeszcze lepiej kredyt studencki, warunki tego finansowego wsparcia są naprawdę korzystne dla tych, którzy nie mają środków, aby podjąć naukę na uczelni wyższej. Przedstaw cel finansowania, określ swoje potrzeby i wnioskuj o kredyt studencki. Wymagania, jakie stawiają bank, i nie są duże, niepotrzebna jest nawet zdolność kredytowa, nierzadko zobowiązania tego rodzaju nie wymagają nawet dodatkowego zabezpieczenia. 

Jak wnioskować o kredyt studencki w Polsce?

Wnioskuj o kredyt studencki, zasady są naprawdę proste. Wypełnij wniosek kredytowy, który coraz częściej dostępny jest online i dołącz niezbędne dokumenty. Za kilka dni otrzymasz decyzję od banku, a środki zaczną być wypłacane we wskazanych przez Ciebie transzach.

Jakie dokumenty są potrzebne przy ubieganiu się o kredyt studencki?

Planujesz wziąć kredyt studencki? Jakie dokumenty musisz dostarczyć do banku oprócz wniosku kredytowego? Najczęściej jest to:

  •  dowód tożsamości,
  •  potwierdzenie z uczelni o wpisaniu kredytobiorcy na listę studentów w danym roku akademickim,
  •  potwierdzenie trudnych warunków finansowych w rodzinnym gospodarstwie domowym (to warunek, który nie jest wymagany przez wszystkie banki),
  •  kosztorys opłat, jakie wynikają z pobierania nauki na uczelni wyższej (nie wymagają tego wszystkie banki),
  •  poręczenie lub dodatkowe zabezpieczenie kredytu (nie wymagają tego wszystkie banki).

Zalety i wady kredytu studenckiego — czy warto skorzystać z tej formy wsparcia?

Coraz większą popularnością cieszy się kredyt studencki. Opinie o tego rodzaju zobowiązaniu są w większości pozytywne. Niejednokrotnie jest to jedyna forma finansowego wsparcia, która pozwala podjąć naukę na uczelni wyższej i utrzymać się w obcym mieście. Inwestycja w wykształcenie zawsze się opłaca, tym bardziej, jeśli może być realizowana na naprawdę preferencyjnych warunkach. Właśnie takimi charakteryzuje się kredyt studencki. Czy warto sięgnąć po taką pomoc? Oczywiście, że tak, ale pamiętaj, aby dobrać zobowiązanie wedle własnych potrzeb. Zwróć też uwagę, że kredyt studencki w Polsce będziesz musiał w przyszłości spłacić.  

Artykuł sponsorowany