Poszukiwanie pierwszej pracy bywa stresujące. Nie wiemy, czego się spodziewać i na co zwracać uwagę. Zanim rozpoczniemy karierę zawodową, warto zweryfikować zasłyszane plotki i dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda rynek pracy i czego możemy oczekiwać. Dzięki temu wybierzemy dla siebie uczciwą firmę, kierującą się nowoczesnymi trendami w zarządzaniu.

Umowa o pracę

Krąży wiele mitów na temat warunków zatrudnienia osób młodych. Mówi się m.in. o tym, że stojąc u progu kariery, ciężko dostać umowę o pracę. Jeszcze parę lat temu faktycznie tak było. Wiele osób wbrew przepisom pracowało na tzw. umowach śmieciowych. Ten problem nie został do końca rozwiązany, szczególnie w małych przedsiębiorstwach, które szukają oszczędności. Na stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę można liczyć w dużych firmach i korporacjach, również w gastronomii. Takie warunki oferuje na przykład McDonald’s. 

Koniec z czasem wolnym

Każdy zatrudniony, niezależnie od stażu pracy, otrzymuje 20 dni urlopu wypoczynkowego do wykorzystania w ciągu roku. To aż cztery tygodnie, które możemy poświęcić na podróżowanie i przygody. Ale to nie wszystko, bo jeśli ukończyliśmy studia, wystarczy pracować zaledwie dwa lata, by dostać dodatkowe sześć dni wolnego. Osoby, które rozpoczęły pracę tuż po szkole średniej i nie planują iść na studia, będą musiały pracować 10 lat, by wydłużyć urlop do 26 dni. Dodatkowe dwa dni na opiekę mają rodzice dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia. Do tego dochodzi urlop okolicznościowy związany z ważnymi wydarzeniami w życiu rodzinnym, macierzyński, rodzicielski i wychowawczy, dwa tygodnie urlopu ojcowskiego czy urlop szkoleniowy. Jak widać, możemy skorzystać z całkiem sporej liczby dni wolnych. Te przywileje przysługują wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę, dlatego bardzo ważne jest, by znaleźć pracodawcę, który oferuje takie warunki. 

MCDONALD ANKIETA

Awans i podwyżka związane są ze stażem pracy

Rzeczywiście o awans czy podwyżkę trzeba walczyć czasem nawet kilka lat. Jednak managerowie nowoczesnych firm zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest nagradzanie pracowników. Te przedsiębiorstwa, w których pracuje się najlepiej, jasno określają zasady awansu oraz warunki, które trzeba spełnić, by otrzymywać wyższą wypłatę. Dobry manager działa jak łowca talentów i jego zadaniem jest pomoc osobom, które chcą się rozwijać. Jeśli więc dobrze wybierzemy pracodawcę, nasza kariera może potoczyć się w błyskawicznym tempie. Kto powiedział, że po roku pracy nie da się zostać managerem? 

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że jasno określona ścieżka kariery motywuje pracowników do rozwijania swoich kompetencji i zaangażowania w pracę, dlatego u nas można awansować nawet po kilku miesiącach – mówi Mateusz Lizik, kierownik restauracji, który managerem w McDonald's został podczas pierwszego roku studiów.

Początek pracy to koniec nauki

„Człowiek uczy się przez całe życie” – głosi mądre powiedzenie. Nauka w pracy różni się od tej w szkole czy na uniwersytecie – tutaj sprawdzamy nasze umiejętności w praktyce, a także uczymy się nowych rzeczy. Najlepsze firmy zdają sobie sprawę z tego, że ciągły rozwój daje pracownikom satysfakcję, dlatego oferują dodatkowe szkolenia: z obsługi maszyn, specjalistycznych programów, języków obcych, obsługi klienta, komunikacji w zespole, zarządzania czasem itp. Praca różni się od szkoły jeszcze jednym – brakiem zadań domowych. Czas prywatny należy tylko do nas, możemy więc dowolnie nim gospodarować. To prawdziwa ulga!

Praca w dużej firmie oznacza koniec życia prywatnego?

Krąży sporo mitów na temat pracy w korporacjach i dużych firmach. Mówi się o tym, że nadgodziny są na porządku dziennym, można zapomnieć o życiu prywatnym i panuje ciągły wyścig szczurów. W praktyce przeważnie to ci najwięksi pracodawcy najbardziej skrupulatnie przestrzegają kodeksu pracy. Zmieniło się również podejście samych pracowników. Wyścig szczurów faktycznie miał miejsce, ale skończył się dekadę temu. Teraz panuje rynek pracownika, możemy sami decydować o tym, gdzie znajdziemy zatrudnienie. Nie musimy też podejmować pierwszej z brzegu pracy, tylko dlatego, że musimy. To sprawia, że pracodawcy starają się, aby atmosfera w firmie była przyjazna – oferują pozapłacowe benefity, wyjazdy integracyjne czy atrakcyjne szkolenia. To wszystko po to, żeby pracowało się lepiej.

Niezależnie od tego, czy szukamy pracy tymczasowej, która pozwoli nam się utrzymać na studiach, czy traktujemy ją docelowo, warto wiedzieć, jakie standardy powinny obowiązywać w miejscu naszego zatrudnienia. Jeśli już na rozmowie kwalifikacyjnej odkryjemy, że pracodawca nie zamierza respektować naszych praw pracowniczych i firma nie daje perspektyw rozwoju, lepiej rozejrzeć się za czymś innym. 

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą McDonald’s.