Spis treści:

Mieszkanie, akademik czy stancja dla studenta – co wybrać?

Forma zajęć zdalnych, stosowana przez dwa lata z powodu zagrożenia epidemicznego, od wielu studentów odsunęła problem znalezienia lokum w obcym mieście. Jednak początek roku akademickiego 2022/2023 oznacza dla nich powrót do dawnych zmartwień i konieczność szukania optymalnego rozwiązania. Jakie są dostępne opcje i co się z nimi wiąże?

Mieszkanie

Wynajem mieszkania wciąż jest najbardziej „ekskluzywną” opcją zakwaterowania. W wersji skromniejszej jest to wynajęcie pojedynczego pokoju. Taką opcję wybiera większość studentów, których nie stać na płacenie za całe mieszkanie (wydatek od 2000 zł wzwyż). Niestety właściciele mieszkań niechętnie rozdzielają pokoje między pojedyncze, obce osoby, preferując podpisanie umowy z jednym najemcą. W tej sytuacji najłatwiej jest wynająć całe mieszkanie wraz z innymi osobami, np. z grupą przyjaciół.

Przeczytaj również: Co chcą studiować maturzyści? Na ten kierunek było aż 32 kandydatów na jedno miejsce

Akademik

Akademik, czyli dom studencki, to najtańsza opcja zakwaterowania studenta, chociaż posiadająca sporo wad. Po pierwsze niełatwo dostać pokój w akademiku (przeczytaj poniżej, kto może starać się o akademik). Po drugie mieszkańcy domów studenckich są zobowiązani do przestrzegania regulaminu placówki (np. zakazu trzymania zwierząt) i muszą liczyć się z ograniczeniem prywatności (np. goście spoza akademika nie mogą w nim przebywać po ciszy nocnej). Z drugiej strony zaletą mieszkania w akademiku, poza niską ceną, jest możliwość nawiązania ciekawych znajomości i wieloletnich przyjaźni, nawet na całe życie.

Stancja

Stancja to wynajem pokoju w mieszkaniu, w którym przebywa jego właściciel. Często są to osoby starsze, dorabiające do emerytury. W tym przypadku cena za pokój jest zwykle nieco niższa niż przy wynajmie całego mieszkania, jednak trzeba się liczyć z dużym ograniczeniem prywatności i ciągłym „patrzeniem na ręce” przez właściciela.

Przeczytaj również: Prawie 2300 zł miesięcznie. Studenci mogą starać się o stypendium, ale jest jeden warunek

Mieszkanie, akademik, stancja dla studenta – co jest najtańsze?

Najtańszą opcją zakwaterowania wciąż pozostaje akademik. Cena za pokój różni się w zależności od standardu (w miastach studenckich coraz częściej można spotkać akademiki o podwyższonym standardzie, które są droższe), lokalizacji, liczby osób (pokoje jedno-, dwu- czy trzyosobowe). Za miejsce w akademiku trzeba średnio zapłacić 500 zł, jednak ceny za pokój w mieszkaniu są dużo wyższe.

Poszukując lokum na czas studiów, trzeba uzbroić się w cierpliwość – cena często nie przekłada się na oferowane warunki. W miarę możliwości warto poświęcić więcej czasu na szukanie lokum, aby jego standard lub lokalizacja choć w części rekompensowały poniesione koszty.

Mieszkanie, akademik, stancja dla studenta – ceny w najpopularniejszych miastach akademickich

Comiesięczne opłaty za miejsce w pokoju dwuosobowym w akademiku w Warszawie i Poznaniu zaczynają się od 500 zł, w Gdańsku i Krakowie jest nieco taniej – od 450 zł, zaś w Toruniu i Lublinie już od 400 zł. Najdrożej jest we Wrocławiu, gdzie za miejsce w „dwójce” trzeba zapłacić 600 zł.

Podobnie przedstawiają się różnice w cenach mieszkań i pokoi. Za jednoosobowy pokój w stolicy student musi zapłacić średnio 1200 zł. Podobnie jest w Poznaniu i Krakowie. W tych miastach trudno znaleźć pokój jednoosobowy za mniej niż 1000 zł, a przy wyższym standardzie koszt wynajmu pokoju lub kawalerki zaczyna się od 1600 zł.

Wysokie ceny są także we Wrocławiu, choć tu rozpiętość jest dużo większa niż w innych miastach i można spotkać tańsze oferty (500 zł). Nieco taniej jest w Gdańsku – cena pokoju 1-os. to 900-1200 zł. Najtaniej jest w Toruniu i Lublinie, gdzie „jedynki” znajdziemy nawet za 500 zł, choć najwięcej ofert jest za 600-700 zł.

Przeczytaj również: Nietypowe kierunki studiów. Niektóre brzmią tajemniczo. Czy opłaca się je studiować?

Kto może starać się o akademik?

Teoretycznie wniosek o miejsce w akademiku może złożyć każdy student lub doktorant, nawet niezwiązany z uczelnią, do której należy akademik. Przykładowo: o miejsce w akademiku UW mogą ubiegać się także studenci z SGH czy Politechniki. W praktyce przy przydzielaniu pokoi preferowani są studenci z macierzystej uczelni i studiujący w trybie stacjonarnym.

Rozpatrywanie wniosków o akademik odbywa się w kilku turach przez całe lato. Najważniejsze kryteria, które są brane pod uwagę, to dochody za ubiegły rok, zarówno studenta (w tym np. przyznane mu alimenty), jak i członków jego najbliższej rodziny, oraz odległość uczelni od miejsca zamieszkania. Inne aspekty brane pod uwagę to trudna sytuacja życiowa (np. sieroctwo, samotne wychowywanie dziecka), stan zdrowia (niepełnosprawność, choroby przewlekłe).

Warto pamiętać, że każda uczelnia ma odrębny regulamin dotyczący przydzielania miejsc w akademiku, dlatego przed składaniem wniosku, dokładnie zapoznaj się z wytycznymi na stronie twojej uczelni.


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie