Cyberbezpieczeństwo 

To jeden z najbardziej obleganych kierunków rekrutacji 2022 roku, ponieważ na Politechnice Wrocławskiej chętnych na jego studiowanie było aż 25 osób na jedno miejsce. Na szczęście kierunek ten można studiować na jeszcze na 23 innych uczelniach w kraju.  

Na czym polegają studia z cyberbezpieczeństwa i dlaczego stały się tak popularne? Jest to kierunek o profilu informatycznym, na którym studenci uczą się, czym jest bezpieczeństwo systemów i sieci oraz tego, jak je zapewniać. Oprócz tego podczas akademickiej edukacji poznają tajniki kodowania, programowania, kryptografii, teorii systemów oraz technik obliczeniowych.  

Co można robić po studiach z cyberbezpieczeństwa? Wraz z rozwojem internetu zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu ochrony w sieci będzie wzrastać, a zatem absolwenci tego kierunku nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy. Aktualnie mogą być zatrudniani w bankach, korporacjach i firmach z różnych branż oraz wszędzie tam, gdzie ochrona sieci jest potrzebna.

Przeczytaj również: Co chcą studiować tegoroczni maturzyści? Na ten kierunek jest aż 32 kandydatów na jedno miejsce

Humanistyka drugiej generacji

By studiować ten kierunek, trzeba zaaplikować na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. A na czym dokładnie on polega? Łączy wiedzę z zakresu humanistyki (o tekstach, obrazach, kulturze) z nowymi technologiami, a jego studenci uczą się tworzyć bazy danych, strony, projektować gry oraz pisać i redagować teksty na potrzeby internetu.  

Jako kto można pracować po humanistyce drugiej generacji? Przede wszystkim jako projektant portali internetowych, aplikacji, gier czy pracownik biblioteki lub centrum informacji.

Inteligentne miasta

To kierunek inżynierski, który można studiować na Politechnice Częstochowskiej. Są to interdyscyplinarne studia, które łączą w sobie wiedzę z zakresu informatyki, ekonomii, automatyki, elektroniki oraz ochrony środowiska i nowych technologii. Studenci tego kierunku uczą się projektowania i zarządzania inteligentnymi budynkami oraz miastami przy użyciu narzędzi informatycznych.

Gdzie będą mogli pracować absolwenci studiów inteligentne miasta? M.in. w instytucjach administracji, przedsiębiorstwach obsługi infrastruktury komunalnej, biurach projektowych czy firmach informatycznych.

Przeczytaj również: Jakie kierunki opłaca się studiować? ELA pomaga maturzystom wybrać

Inżynieria internetu rzeczy

To kierunek, który znajdziemy w ofercie Uniwersytetu Warszawskiego. Jego studenci podczas zajęć zdobywają szeroką wiedzę informatyczną z zakresu internetu, programowania, baz danych, cyberbezpieczeństwa i uczą się obsługi narzędzi informatycznych oraz projektowania układów i aplikacji.

Ponieważ dziedzina ta mocno się rozwija, absolwenci inżynierii internetu rzeczy na pewno nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy. Dostaną zatrudnienie wielu w firmach informatycznych i korporacjach na bardzo różnych stanowiskach, m.in. jako analitycy komputerowi czy projektanci aplikacji.

Kognitywistyka

Kognitywistyka to nauka zajmująca się działaniem ludzkiego umysłu, a studiowanie tego interdyscyplinarnego kierunku wymaga zainteresowania neurobiologią, socjologią, psychologią, filozofią i informatyką.

W czasie edukacji akademickiej analizuje się przede wszystkim działanie ludzkiego mózgu, układu nerwowego, pamięci i emocji, dzięki czemu można dowiedzieć się, co i jak wpływa na człowieka, jego psychikę, a co za tym idzie — również na społeczeństwo. Wiedza akademicka z tych obszarów może być natomiast wykorzystywana w wielu różnych dziedzinach.  

Wachlarz tego, co można robić po kognitywistce, jest bardzo szeroki. Zależnie od tego, w czym specjalizuje się podczas nauki student, po uzyskaniu dyplomu, będzie mógł rozpocząć pracę w związanej z tym branży, np. jako analityk IT lub webmaster, projektant interfejsów użytkownika, marketingowiec czy specjalista od PR.  

Kognitywistkę można aktualnie studiować na 8 uczelniach w Polsce.

Przeczytaj również: Studenci już szukają pokojów i mieszkań. Ile będą musieli zapłacić za lokum?

Komunikacja wizerunkowa

Ten kierunek można studiować na Uniwersytecie Wrocławskim, a podczas edukacji zdobywać wiedzę na temat funkcjonowania mediów masowych pod kątem prawnym, politologicznym i ekonomicznym oraz poznawać tajniki reklamy, marketingu i public relations. Dzięki zdobytym na tym kierunku umiejętnościom można zarządzać komunikacją i wizerunkiem firm.

Praca dla absolwentów komunikacji wizerunkowej jest dostępna m.in. w agencjach brandingowych, marketingowych, reklamowych i public relations, a także w różnego typu firmach i korporacjach.

Kynologia

To kierunek idealny dla miłośników psów, bo właśnie tych zwierząt on dotyczy. Do jego studiowania potrzebna będzie zainteresowanie takimi dziedzinami jak biologia, chemia, genetyka, fizjologia i psychologia zwierząt.  

Studenci tego kierunku dowiedzą się jak pielęgnować, żywić i szkolić psy, w jaki sposób prowadzić hodowle oraz terapię z udziałem tychże zwierząt. Będą wiedzieli również, jak przeciwdziałać problemom dotyczącym psów, takim jak bezdomność, patologie w hodowlach czy choroby.

Absolwenci kynologii, którą można studiować na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, będą mogli znaleźć pracę jako trenerzy i hodowcy psów oraz pracownicy psich hoteli.

Przeczytaj również: „Perspektywy” opublikowały ranking najlepszych uczelni w Polsce. Gdzie warto studiować?

Nanoinżynieria

Ten kierunek można studiować na Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Wrocławskiej. Są to studia dla tęgich głów, ponieważ przez cały proces kształcenia ma się do czynienia z fizyką kwantową, chemią i matematyką.  

W trakcie nauki poznaje się wszelkie tajniki nanotechnologii, czyli sposobów tworzenia struktur z niezwykle małych elementów (często cząsteczek i atomów), które potem mogą służyć do wyrobu wielu rzeczy np. materiałów kompozytowych. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu programowania, wykonywania pomiarów technicznych, obchodzenia się ze substancjami chemicznymi i wszystkiego, co dotyczy nanotechnologii.

Absolwenci nanoinżynierii, która wciąż się rozwija, bez problemu znajdą pracę w przemyśle chemicznym, fizycznym, medycznym, laboratoriach oraz korporacjach i firmach IT.

Radiogenomika

Jest kierunek, który powstał w ubiegłym roku akademickim na Uniwersytecie Warszawskim. Łączy on wiedzę z zakresu nauk ścisłych, medycyny i farmacji, a jego studenci poznają genomikę oraz metody obrazowania i modelowania molekularnego. Dzięki temu uczą się ustalać podłoże genetyczne chorób oraz prowadzić badania w fazie przedklinicznej i klinicznej po to, by można było odpowiednio wcześnie diagnozować choroby i zapobiegać ich rozwojowi lub wdrażać odpowiednie leczenie.

Absolwenci radiogenomiki będą mogli znaleźć pracę w jednostkach naukowo-badawczych, firmach farmaceutycznych i ośrodkach badań przedklinicznych.

Przeczytaj również: Najlepsze uczelnie na świecie. Które polskie szkoły wyższe znalazły się w rankingu?

Zielone technologie

W tegorocznej rekrutacji był to jeden z najbardziej obleganych kierunków, ponieważ na Politechnice Gdańskiej, gdzie można go studiować, chętnych było aż 13 osób na jedno miejsce.  

Studia te są na pewno świetnym wyborem dla osób, które interesują się ekologią i ochroną środowiska, ponieważ dzięki nim będą mogły tę wiedzę poszerzyć i wykorzystać w praktyce. W czasie nauki na tym kierunku można m.in. dowiedzieć się, jak rozwiązywać problemy technologiczne dzięki wykorzystaniu nowoczesnej aparatury, poznać technologie ochrony powietrza oraz zasady utylizacji odpadów.   

Absolwenci tego kierunku będą mogli pracować jako specjaliści do spraw zielonych technologii w instytucjach zajmujących się monitoringiem środowiska, w instytutach naukowo-badawczych oraz firmach i korporacjach, które podejmują działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Czy warto studiować nietypowe kierunki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, jakie są to studia i czego na nich uczą. Powstawanie nowych kierunków, często wiąże się z zapotrzebowaniem na specjalistów tej dziedziny. Nim jednak zdecydujemy się na nie aplikować, dowiedzmy się więcej o rynku pracy związanym z tą profesją.

Na pewno właściwym wyborem będą studia z zakresu nowych technologii, umiejętności przyszłości i internetu, ponieważ nawet jeśli po skończeniu danego kierunku nie znajdziemy pracy w zawodzie, to zdobytą wiedzę będziemy mogli wykorzystać do innej pracy lub dalszego kształcenia.  

Warto zwracać też uwagę na dziedziny, które będą się rozwijać i trendować dłużej (np. ekologia czy usługi związane z psami, które stają się coraz popularniejsze), ponieważ niektóre kierunki, choć dziś mogą wydawać się nie dość atrakcyjne, za jakiś czas przyniosą dobrą pracę i zarobek.

oprac. Joanna Cwynar


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie