Spis treści:

Wyniki matury 2023

Do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym w sierpniu 2023 r. przystąpiło 24 844 tegorocznych absolwentów. Były to wyłącznie osoby, które nie zdały tylko jednego przedmiotu w części obowiązkowej. Uczniowie, którzy uzyskali poniżej 30 proc. z co najmniej dwóch egzaminów podstawowych, mogą ponownie przystąpić do egzaminu dojrzałości dopiero w maju 2024 roku. W takiej sytuacji są również osoby, których egzamin został unieważniony.

Do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym oraz w terminie dodatkowym przystąpiło 254 610 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, oraz 116 absolwentów – obywateli Ukrainy.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że 89,3% osób, które przystąpiły do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym w 2023 r. może się pochwalić zdaną maturą. To aż 227 440 osoby, które mają świadectwo dojrzałości. W przypadku absolwentów – obywateli Ukrainy odsetek sukcesów jest niższy. Spośród 116 osób egzamin maturalny zdało 77 osób (66,4% zdających). 

Przeczytaj również: Matura poprawkowa 2023. Planujesz studia, nie przegap terminów

Podsumowanie matury – przedmioty

W 2023 r. egzamin maturalny był przeprowadzany w dwóch formułach: 

  • w Formule 2023 dla tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego;
  • w Formule 2015 dla tegorocznych absolwentów 4-letniego technikum, szkoły artystycznej oraz branżowej szkoły II stopnia.

Niezależnie od formuły wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2023 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego: 

  • w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego;
  • w części ustnej z: języka polskiego oraz wybranego języka obcego nowożytnego.

Ponadto musieli podejść do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Odsetek sukcesów w zakresie przedmiotów obowiązkowych wśród tegorocznych absolwentów, którzy  przystąpili do egzaminu maturalnego w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym:

  • język polski (część pisemna): 97,6% osób zdało; 
  • język polski (część ustna): 99,4% osób zdało; 
  • matematyka (część pisemna): 90,7% osób zdało;
  • język angielski (część pisemna): 97,5% osób zdało;
  • język angielski (część ustna): 98,5% osób zdało.

Szczegółowe informacje dotyczące innych języków obcych można znaleźć na stronie CKE.

Przeczytaj również: Jak się skoncentrować? 10 trików, które pomogą się skupić i nie być zmęczonym

Jak sprawdzić wynik? 

Wynik matury poprawkowej można sprawdzić tak samo, jak tej zdawanej w terminie podstawowym. Wystarczy zalogować się do Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika (ZIU). Uczniowie otrzymali loginy i hasła w szkołach, w których przystępowali do egzaminu dojrzałości. W przypadku problemów z logowaniem można skorzystać z opcji „nie pamiętam hasła”. Dzięki temu na podany wcześniej e-mail zostanie wysłane nowe hasło. 

Od 8 września uczniowie mogą odebrać wyniki w szkołach, w których przystępowali do egzaminu maturalnego. Jeżeli zdali, to mogą próbować się dostać na studia. Niektóre uczelnie prowadzą dodatkowe rekrutacje. 

Czy od wyniku matury można się odwołać?

Jeżeli po sprawdzeniu swojego arkusza, uczeń znajdzie nieprawidłowości, może odwołać od wyników matury. To nie jest takie proste. Warto wiedzieć, jak to zrobić: Odwołania od egzaminu maturalnego. Jak to zrobić i czy warto kwestionować wyniki matur?

Źródło: cke.gov.pl, bryk.pl

Oprac.: Redakcja

 

Rozwiąż nasze quizy:

Trudny QUIZ geograficzny. Dasz sobie radę?

QUIZ Pamiętasz jeszcze te zabawki z PRL-u? Test dla sentymentalnych

QUIZ: Co znaczą te angielskie słowa? Trening przed wyjazdem na zagraniczne wakacje