Terminy ferii zimowych 2023

Terminy ferii 2023 w poszczególnych województwach:

  • 16 do 29 stycznia 2023 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 23 stycznia do 5 lutego 2023 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 30 stycznia do 12 lutego 2023 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 13 do 26 lutego 2023 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

MicrosoftTeams-image (11)


Województwo dolnośląskie 

Ferie na Dolnym Śląsku wypadają w bieżącym roku w ostatniej turze, czyli trwają od 13 do 26 lutego 2023 r. W tym województwie nie brak atrakcji. Możemy tam odpocząć i pojeździć na nartach w górskich miejscowościach takich jak Karpacz czy Szklarska Poręba lub podziwiać piękno Karkonoszy i Gór Stołowych, wybierając się tam na wycieczkę. Amatorzy narciarstwa biegowego również znajdą w tych okolicach dla siebie rewelacyjne trasy. Ci, którzy wolą zwiedzanie, też będą mieli, co oglądać – prócz pięknego Wrocławia, województwo dolnośląskie słynie z zamków. Warto odwiedzić m.in. zamki Książ, Czocha czy Bolków.


Województwo kujawsko-pomorskie    
 

Ferie w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczynają się już niebawem – będą trwać od 30 stycznia do 12 lutego 2023 r. Jeśli spędzamy je w tych rejonach, warto zwiedzić Toruń oraz Bydgoszcz, czyli miasta, które mogą zaciekawić nas niezwykłymi atrakcjami, jak Muzeum Piernika, Planetarium czy Muzeum Pieniądza. Tym, którzy wolą naturę, na pewno spodoba się zimowa przechadzka po Borach Tucholskich lub Dolinie Dolnej Wisły, zamieszkiwanej niegdyś przez mennonitów.


Przeczytaj również: Co trzeba zrobić przed wyjazdem dziecka na ferie? Możesz sprawdzić autokar i miejsce wypoczynku

Województwo lubelskie 

W województwie lubelskim ferie już trwają, bo rozpoczęły się 16 stycznia, a zakończą się 29 dnia miesiąca. Z miast tego regionu warto odwiedzić przede wszystkim jego stolicę, czyli urokliwy Lublin, a także równie piękny Kazimierz Dolny. Miłośnicy natury będą natomiast zadowoleni z atrakcji Roztocza. Prócz zimowych spacerów między wodospadami w Suścu czy w wąwozach lessowych, można znaleźć tam również trasy na narty biegowe np. w Siwej Dolinie.


Województwo lubuskie

Ferie w Lubuskiem potrwają od 30 stycznia do 12 lutego 2023 r. Szczególne atrakcje czekają w tym województwie miłośników fortów i bunkrów – będą oni mogli tam zwiedzić Międzyrzecki Rejon Umocniony. Warta zobaczenia jest również Zielona Góra z niezwykłą palmiarnią i Centrum Nauki Keplera. Ci natomiast, którzy wolą podziwiać przyrodę, powinni skorzystać z tras turystycznych Parku Narodowego Ujście Warty, który zimą prezentuje się imponująco.


Województwo łódzkie

W województwie łódzkim ferie właśnie trwają i zakończą się 29 stycznia. W tym regionie najlepiej zwiedzić jego stolicę, czyli Łódź, by poznać historię polskiego włókiennictwa, odwiedzając liczne muzea i stare fabryki. Innym ciekawym historycznie miastem jest Wieluń, w którym spadły pierwsze bomby podczas nalotu rozpoczynającego II wojnę światową. Jeśli jednak wolimy poobcować trochę z przyrodą, dobrym wyborem będzie wycieczka do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego lub Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.


Przeczytaj również: Ferie dla najbogatszych. 5 luksusowych zimowych podróży, o których można tylko pomarzyć

Województwo małopolskie

W Małopolsce ferie już niebawem, bo rozpoczną się 30 stycznia, a skończą 12 lutego 2023 r. Jest to województwo, w którym atrakcji nie brakuje – zarówno tych typowo miejskich, jak i tych narciarsko-przyrodniczych. W Krakowie obiektów i miejsc do zwiedzania jest bez liku, więc z tej bogatej oferty każdy wybierze coś dla siebie. Tatry i Pieniny obfitują natomiast w stoki narciarskie, piesze szlaki górskie i spacerowe. Jeśli ktoś jednak woli mniej oblegane miejsca, może wybrać się chociażby w Beskid Niski lub zwiedzić urocze miejscowości jak Lanckorona czy Zalipie. Warta uwagi jest również krakowska Nowa Huta i jej bogata historia oraz architektura.


Województwo mazowieckie 

Ferie na Mazowszu odbywają się w ostatniej turze, czyli od 13 do 26 lutego 2023 r. Niezliczona liczba atrakcji dla każdego na pewno znajdzie się w stolicy kraju. Jeśli ktoś jednak woli spędzić ferie w mniej oczywistych miejscach, to ciekawym kierunkiem podróży na pewno będą twierdza Modlin lub Żelazowa Wola. Wielbiciele architektury mogą natomiast zwiedzić dawne, podwarszawskie miejscowości zdrojowe, m.in. Otwock, by tam podziwiać piękno świdermajerów. Ci, których interesuje natura lub szukają tras na „biegówki”, na pewno będą dobrze się bawić w Puszczy Kampinoskiej.


Województwo opolskie

Terminy ferii dla województwa opolskiego to 13 do 26 lutego 2023 r., zatem ostatnia tura. W tym regionie na pewno warto zwiedzić jego stolicę, czyli Opole, a tam, prócz popularnych atrakcji, wybrać się na urokliwy spacer po Opolskiej Wenecji. Miłośników zimowych wędrówek zachwyci Biskupia Kopa i Stobrawski Park Krajobrazowy. W Opolskiem znajduje się też wiele wspaniałych zamków, m.in. w Mosznej, w Brzegu czy w Głogówku.


Przeczytaj również: Czego ludzie szukali w Wikipedii w 2022 roku? Poznaj pierwszą dziesiątkę haseł

Województwo podkarpackie

Ferie na Podkarpaciu właśnie trwają i zakończą się 29 stycznia 2023 r. Ten region kojarzy się przede wszystkim z Bieszczadami, w których można spacerować, jeździć na nartach i „biegówkach”, a także przejechać się wąskotorową Bieszczadzką Kolejką Leśną, która zapewnia niesamowite, zimowe widoki. Miłośnicy architektury powinni wybrać się na wycieczkę szlakiem architektury drewnianej. A jeśli dopisze pogoda, warte odwiedzenia są lodospady w Rudawce Rymanowskiej. Ci, którzy wolą spędzać ferie na poznawaniu miast, mogą odwiedzić urokliwy Przemyśl i Rzeszów, w którym znajduje się m.in. Muzeum Dobranocek.


Województwo podlaskie

Na Podlasiu ferie właśnie się rozpoczynają i potrwają do 5 lutego 2023 r. Podróż tam można rozpocząć od Białegostoku, który zachwyca szczególnie architekturą pałacową i sakralną. Będąc w tym regionie, warto wybrać się na wycieczkę Szlakiem Tatarskim, biegnącym przez miejscowości Sokółka, Bohoniki i Kruszyniany. Podlasie jest też krainą parków narodowych i krajobrazowych, dlatego świetnie odnajdą się tam osoby, które uwielbiają spacery w naturze. W szczególny zachwyt mogą wprawić zimą rozlewiska Biebrzy i piękna Suwalszczyzna.


Województwo pomorskie

Pomorze ferie już rozpoczęło, a zakończy je 29 stycznia 2023 r. W tym województwie atrakcji na pewno nie brakuje – już zwiedzanie samego Trójmiasta zajmie przynajmniej kilka dni, szczególnie jeśli chcemy odwiedzić atrakcje takie jak Fokarium w Helu, Akwarium Gdyńskie MIR czy Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte. Choć wielu może to zdziwić, to na Pomorzu możemy pojeździć na nartach, bo znajdują się tam stoki, np. Kotlinka Szymbark. Dobrym pomysłem dla osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu będą natomiast spacery brzegiem zimowego morza albo wycieczki po Słowińskim Parku Narodowym.


Przeczytaj również: Wieś, w której nikt nie chce mieszkać. Co tam się stało?

Województwo śląskie

Ferie w województwie śląskim także już trwają, a skończą się 29 stycznia 2023 r. Atrakcje tego regionu dotyczą przede wszystkim historii przemysłu ciężkiego, a aglomeracja katowicka obfituje w muzea związane z kopalniami i górnictwem. Nie tylko to jednak można podziwiać w śląskich miastach – cechują je również ciekawe, historyczne dzielnice miast, np. Giszowiec i Nikiszowiec w Katowicach. Wśród miejscowości warty odwiedzenia jest również przygraniczny Cieszyn. Przebywając na Śląsku, można wybrać się także w góry, a mianowicie w Beskid Śląski – do Szczyrku, Ustronia lub Wisły, by poszusować na nartach lub po prostu pospacerować w zimowej scenerii.


Województwo świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie ferie rozpocznie 30 stycznia, a zakończy je 12 lutego 2023 r. Ten region słynie przede wszystkim z Gór Świętokrzyskich, w które można wybrać się nie tylko na wędrówkę szlakami, ale również po to, by pojeździć na nartach. Może być to ciekawy kierunek na ferie także dla miłośników historii, ponieważ znajdują się tam takie obiekty jak zamek w Chęcinach, Krzyżtopór czy tzw. polskie Carcassonne, czyli średniowieczne mury miejskie w Szydłowie. Dzieci zachwyci natomiast Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.


Województwo warmińsko-mazurskie

Ferie w województwie warmińsko-mazurskim właśnie się rozpoczęły i potrwają do 5 lutego 2023 r. Prawdziwie zimową atrakcją Mazur są bojery, czyli poruszające się po lodzie płozy z żaglami, napędzane siłą wiatru, na których lata się po zamarzniętej tafli jeziora. Prócz nich można spróbować tam także zimowych spływów kajakowych i odnaleźć przyjemne trasy na narty biegowe, m.in. w Niborku koło Mrągowa. Wielbiciele miejskiego życia powinni natomiast zajrzeć do Olsztyna, który zachywca swoją różnorodną architekturą. 


Przeczytaj również: Najważniejsze misje i odkrycia 2023 roku. Co nauka zmieni w tym roku?

Województwo wielkopolskie

Wielkopolska ferie zaczyna 30 stycznia, a kończy 12 lutego 2023 r. Ten region kojarzy się przede wszystkim z pięknymi i znaczącymi dla historii miastami – Poznaniem i Gnieznem, a także ze znanymi zamkami – m.in. w Kórniku i Gołuchowie. Poznań i jego okolice słyną także z fortyfikacji i schronów, dlatego poszukiwacze przygód na pewno znajdą tam dla siebie wiele atrakcji. Ci, którzy natomiast wolą spędzić ferie, obcując z naturą, mogą wybrać się na narty biegowe lub spacer po Wielkopolskim Parku Narodowym, w którym znajdują się tajemnicze wyspy na Jeziorze Góreckim.


Województwo zachodniopomorskie

Ferie w Zachodniopomorskiem będą się odbywać w ostatniej turze, czyli od 13 do 26 lutego 2023 r. W tym regionie również można postawić na zimowe spacery brzegiem morza lub po Wolińskim Parku Narodowym. W zimowej scenerii warto też zobaczyć krzywy las w Gryfinie, a dla poszukujących miejskich atrakcji gratką będzie zwiedzanie Szczecina i jego nowoczesnej architektury. Osoby lubiące historię będą natomiast zachwycone zamkami m.in. w Swobnicy czy w Krągu, a także podziemną trasą turystyczną w Szczecinie, która prowadzi przez schrony.


oprac. Joanna Cwynar

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ na rozgrzewkę. Rozpoznasz miasta ze zdjęć?

QUIZ Jak dobrze znasz kultowe bajki?

QUIZ: O co Polacy pytają Google? Sprawdź, czy znasz odpowiedzi