Spis treści:

Co można zrobić przed wyjazdem dziecka na ferie?

Rozpoczęły się ferie zimowe w pierwszych pięciu województwach. W trakcie ich trwania część uczniów wybierze się na zorganizowany wypoczynek, inni wolne dni spędzą na wyjeździe z rodzicami, a jeszcze inni zostaną w domu i skorzystają w miejscu zamieszkania z półkolonii, zajęć czy atrakcji.

W zorganizowanym wypoczynku podczas tegorocznych ferii będzie uczestniczyło 167 tys. uczniów. Wielu rodziców zastanawia się więc, jak sprawić, by zimowy wypoczynek ich dziecka na pewno był bezpieczny. Co można zrobić przed wyjazdem dziecka na ferie, by być spokojnym o swoją pociechę? Oto trzy kwestie, o które należy zadbać.

Przeczytaj również: Ferie dla najbogatszych. 5 luksusowych zimowych podróży, o których można tylko pomarzyć

Sprawdź wiarygodność miejsca wypoczynku

Jeśli dziecko wybiera się na zimowy obóz, warto sprawdzić przede wszystkim wiarygodność organizatora tego wypoczynku. Można to zrobić w prosty i szybki sposób, ponieważ Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi publiczną bazę, do której muszą być zgłoszone wszystkie wyjazdy zorganizowane dla dzieci i młodzieży. To tam rodzice i opiekunowie mogą sprawdzić, czy wypoczynek ich dziecka został przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.  

By się o tym przekonać, należy na tej stronie w odpowiednich rubrykach wpisać podstawowe informacje na temat wypoczynku i wyszukać go w bazie. Jeśli zauważymy tam jakiekolwiek nieprawidłowości dotyczące jego organizacji, możemy zgłosić ten fakt kuratorowi oświaty lub odpowiednim służbom (tj. policji, straży pożarnej, powiatowemu inspektorowi sanitarnemu).

Kontrola autokaru przed wycieczką

Jeśli dziecko wyjeżdża na obóz lub wycieczkę autokarem, warto przed wyjazdem sprawdzić jego stan. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego przeprowadza kontrole pojazdów, którymi dzieci i młodzież udają się na zimowy wypoczynek. Potrzebę przeprowadzenie takiej kontroli mogą zgłosić inspektoratowi organizatorzy wypoczynku bądź rodzice lub opiekunowie uczestników wyjazdu. Inspekcje odbywają się w punktach kontrolnych, w miejscu wyjazdu lub na szlakach komunikacyjnych.

Rodzice i opiekunowie mogą również samodzielnie sprawdzić, czy autokar, którym dziecko udaje się na wypoczynek, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową. Można to zrobić na tej stronie, podając numer rejestracyjny pojazdu i wyszukując go w bazie.  

Przeczytaj również: Nowy przedmiot w szkole? Dzieci z podstawówki będą uczyć się... jeździć

Ubezpieczenie szkolne NNW a ferie zimowe

Kwestia tego, czy szkolne ubezpieczenie NNW obowiązuje podczas ferii, zależy od tego, jaką polisę wykupiliśmy w poprzez placówkę edukacyjną. Niektóre z nich mogą chronić dziecko tylko w czasie pobytu w szkole, w drodze do niej i podczas powrotu do domu, nie uwzględniając czasu po lekcjach, weekendów, dni wolnych od szkoły czy wyjazdów. Należy zatem sprawdzić, co obejmuje szkolne ubezpieczenie dziecka i w razie potrzeby wykupić dodatkową polisę NNW tylko na czas ferii lub konkretnego wyjazdu.  

Warto jednak pamiętać, że jeśli dziecko wyjeżdża na wypoczynek zorganizowany, to ubezpieczenie NNW może być już zawarte w cenie wyjazdu. Wówczas również warto przeanalizować, czy jest ono wystarczające i obejmuje kwestie, na których nam zależy, czy jednak lepiej np. doubezpieczyć dziecko lub wykupić dodatkową polisę.  

Ubezpieczenie najlepiej dostosować do naszych potrzeb, a zatem zastanowić się, jakie wypadki mogą wydarzyć się na konkretnym wyjeździe (np. na nartach prawdopodobne jest złamanie nogi) i jakiej kwoty możemy po nich potrzebować (tj. ile wynosi koszt transportu medycznego, leczenia, rehabilitacji itd.). Istnieją specjalnie dedykowane wyjazdom na ferie zimowe polisy, w których przy zakupie określa się, jakiego rodzaju będzie to wypoczynek (np. obóz narciarski, ferie w górach, zwiedzanie), dzięki czemu polisa jest dostosowana do konkretnego wyjazdu.

W przypadku ferii za granicą, przed narażeniem się wysokie koszty leczenia w krajach Europy, chroni nas Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapewnia nam ona bezpłatne leczenie za granicą, ale niestety nie pokrywa np. kosztów transportu medycznego w razie wypadku. Jeśli zatem zależy nam na polisie, która uwzględni również takie koszty, powinniśmy ubezpieczyć dziecko dodatkowo.

Terminy ferii zimowych

W roku szkolnym 2022/2023 ferie zimowe odbywają się w podanych terminach:

  • 16 do 29 stycznia 2023 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 23 stycznia do 5 lutego 2023 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 30 stycznia do 12 lutego 2023 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 13 do 26 lutego 2023 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.


Rozwiąż nasze quizy:

Szybki QUIZ o książkach. Czytasz, czy tylko mówisz, że czytasz?

Ekstremalnie trudny QUIZ. Tylko mistrzowie zbiorą komplet punktów

QUIZ ortograficzny z nazwami roślin. Wiesz, jak się to pisze?