Spis treści:

Dzień Chłopaka 

Pomysł na świętowanie Dnia Chłopaka powstał w Japonii. Od VI wieku 5. dnia piątego miesiąca, według chińskiego kalendarza, księżycowego obchodzono Tango no Sekku, czyli święto chłopców. Z tej okazji domy były dekorowane proporcami przedstawiającymi karpie. Taki wygląd uzyskiwano dzięki rękawom-wiatrowskazom, którym kształt nadawał wiatr. Dlaczego wybrano te ryby? Karpie symbolizują cechy, których życzono chłopcom. To przede wszystkim: siła charakteru, determinacja w dążeniu do celu i odwaga. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez CENTRO CULTURAL AIKI (@centroaiki)

 

Zbliżające się święto cieszy się popularnością w przedszkolach i w szkołach, bo dotyczy głównie dzieci i nastolatków. Choć mamy tyle lat, na ile się czujemy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby w Dniu Chłopaka złożyć życzenia lub obdarować drobnym upominkiem również mężczyzn.  

Kiedy obchodzimy Dzień Chłopaka? W Polsce to zawsze ta sama data, czyli ostatni dzień września. Dzień Chłopaka 2022 wypadnie w piątek (30 września), więc jeżeli nie pamiętaliśmy, to jest jeszcze trochę czasu, żeby coś zaplanować. Nie oznacza to jednak, że kolega z Wielkiej Brytanii będzie świętował w tym samym dniu. Anglikowi warto wysłać życzenia 5 kwietnia, a więc dopiero w przyszłym roku. Podobnie zresztą jak Irlandczykowi. Choć w drugiej połowie roku świętują nie tylko Polacy. Norwegowie obchodzą Dzień Chłopaka 7 października, a w Meksyku i Indiach przypada on 19 listopada. 

Przeczytaj również: Edukacja domowa - bez stresu i bieganiny. Jak uczyć się w domu?

Co kupić na Dzień Chłopaka?

Najważniejsza jest pamięć i wynikające z niej gesty np. złożenie życzeń, wspólne spędzenie czasu. Jednak w Dniu Chłopaka można wręczyć drobny mniej lub bardziej praktyczny upominek. Podpowiadamy, co wybrać.

Prezenty do 10 zł

To niewielka kwota, dlatego wybrany prezent będzie symboliczny. Można kupić np.  słodycze, brelok do kluczy, jojo, kubek, zakładkę do książki. Jeżeli obdarowywany lubi komiksy, to do 10 złotych znajdziemy np. pojedyncze sztuki z serii „Tytus, Romek i A’Tomek”. 

Prezenty do 20 zł

Jeżeli dobrze poszukamy, to 20 zł na skarpetki z zabawnym wzorkiem już wystarczy. To fajny pomysł szczególnie w okresie jesiennym. Równie praktyczna może okazać się mała latarka czy skarbonka na drobne. Za 20 zł można też kupić karty do gry lub zabawkę antystresową typu push bubble, a wybór komiksów w przedziale cenowym od 10 do 20 złotych jest już znacznie większy. 

Prezenty do 30 zł

Budżet w granicach 30 złotych daje już trochę większe możliwości. Dobrym pomysłem może okazać się figurka z klocków LEGO lub puzzle. Łatwo też znaleźć grę logiczną typu magiczna kostka układanka, pendrive’ a z głową Iron Man czy obrotową lampkę nocną - projektor gwiazd. Dla śpiochów polecamy zegar z budzikiem, który ma przypominać piłkę nożną, albo poduszkę z nadrukiem. 

Prezenty do 40 zł

Za tę kwotę można już kupić fajny prezent. Znalezienie książki lub wybranie gry planszowej zgodnej z zainteresowaniami nie będzie trudne. Podobnie jak zakup miecza świetlnego w przypadku fanów fantastyki. Dobranie krawata z serii Harry Potter z herbem Hogwartu lub koszulki z nadrukiem też nie powinno sprawić problemu. 

Prezenty do 50 zł

Jeżeli możemy wydać na prezent 50 złotych, to będziemy mogli kupić np. scrabble ułatwiające naukę języka angielskiego lub bidon, który świetnie sprawdzi się podczas wycieczek rowerowych lub pieszych. Pasjonatowi geografii można podarować globus, który postawi na swoim biurku. Znajdziemy też kreatywne tablice magnetyczne. Dużo łatwiej będzie wybrać książkę czy komiks. 

Oryginalne prezenty na Dzień Chłopaka 

Nie zawsze rzeczy są najlepszym prezentem. Można zaplanować aktywność, która sprawi komuś więcej przyjemności i pozostawi miłe wspomnienia. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Rafal Konrad Grabarczyk (@cykloturysta)

 

Dobrym pomysłem może być wycieczka do kina, parku trampolin, na basen lub gokarty. Jeżeli nie możemy skorzystać z tych podpowiedzi, to proponujemy zrobienie popcornu i wspólny seans w domu, całodniową pieszą lub rowerową wycieczkę zakończoną wspólnym rodzinnym piknikiem. W tym roku to łatwe, bo Dzień Chłopaka wypada w piątek, więc świętowanie można zaplanować na weekend. Warto przygotować własnoręczne zaproszenie, bo kreatywne i spersonalizowane rozwiązania są najlepsze. 

Dzień Chłopaka w szkole

Dzieci w przedszkolu mogą się przebrać za ulubione postaci z bajek lub wybrać się na wycieczkę do parku. Wychowawcy mogą też zaprosić gościa na zajęcia, np. strażaka, który odpowie na wszystkie pytania chłopców. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Pracownia Nitka (@pracownianitka_official)

 

Szkolny Dzień Chłopaka również może być wyjątkowy i nie trzeba na to wiele wydać. W klasach 1–3 nauczyciel może zorganizować różne gry i zabawy integracyjne dla grupy. W przypadku starszych uczniów warto nie wzywać chłopców do odpowiedzi. Każdy ucieszy się z takiego dodatkowego „np.”. Koleżanki z klasy mogą przynieść ciasteczka lub przygotować kartki z wyjątkowymi życzeniami dla kolegów. Szkoła może zorganizować zabawę taneczną po lekcjach. Z tej atrakcji skorzystają wszyscy. 

Przeczytaj również: Królowa Elżbieta II nie chodziła do szkoły. Jak wyglądała jej edukacja?

Nie tylko Dzień Chłopaka

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca. Czy męskim odpowiednikiem tego święta jest Dzień Chłopaka? Nie. Dorośli panowie w Polsce obchodzą Dzień Mężczyzny 10 marca. Wtedy właśnie najlepiej złożyć życzenia tacie, wujkowi, dziadkowi lub starszemu bratu, czyli tym panom, którzy ukończyli osiemnasty rok życia. Jednak to nie jedyna data. Międzynarodowy Dzień Mężczyzny jest obchodzony 19 listopada. Oprócz daty Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny różni jeszcze jedno – sposób świętowania. Ten pierwszy ma raczej żartobliwy charakter, a temu drugiemu często towarzyszą akcje społeczne mające na celu między innymi podniesienie wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej mężczyzn.

Warto też przy tej okazji wspomnieć o Międzynarodowym Dniu Dziewczynek. Przypada on 11 października. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W tym roku będziemy go świętować po raz dziesiąty. Podobnie jak Dzień Mężczyzny Międzynarodowym Dniu Dziewczynek wiąże się z licznymi kampaniami społecznymi. Ma poważniejszy charakter niż Dzień Chłopaka. 

oprac. Monika Wąs


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie