Spis treści:

Zabawne pomysły uczniów

Kartkówki uczniów to ciekawa lektura. Nauczyciele chcą w ten sposób sprawdzić wiedzę z małego zakresu materiału. Zamiast pytać każdego po kolei, mówią słynne już „wyciągamy karteczki” i dostają odpowiedzi od całej klasy, a nie od dwóch lub trzech osób. Według niektórych to dobry sposób, żeby zmobilizować dzieci i młodzież do systematycznej nauki. Jeżeli nie wiesz, kiedy będzie test, to przygotujesz się na każdą lekcję. Nie zawsze uczniowie wychodzą z podobnego założenia, dlatego muszą czasem improwizować, np. próbują wykazać się błyskotliwością i zamiast obliczeń pokazać „x” nauczycielowi. 

Nastolatkowie pewni, że nie znają odpowiedzi na zadane pytanie, podejmują mimo wszystko wyzwanie i nie pozostawiają pustego miejsca. Dlatego zamiast wyniku w ćwiczeniu na pole prostokąta można zobaczyć artystyczną wizję ucznia, jak takie pole może się prezentować. 

Przez wiele lat dostęp do kreatywności młodzieży nie było taki prosty. Najwięcej przykładów twórczości znali nauczyciele. Teraz coraz częściej sprawdziany uczniów zdobione rysunkami można oglądać w sieci. Pomysłowość nie zna granic, bo wiadomo, że zawsze „lepszy rydz niż nic”. Choć niektórzy nastolatkowie odczytują te słowa chyba zbyt dosłownie. Wiedza o grzybach lub powiedzeniach nie zastąpi kompetencji matematycznych. 

Podobnie jak braku podstawowych informacji z biologii nie ukryją nawet największe umiejętności artystyczne i znajomość może nie najnowszej, ale jednak technologii. Obrazek telefonu komórkowego nie zapewni piątki, gdy nauczyciel prosi o narysowanie komórki na kartkówce z biologii. 

Jeżeli krótki test lub sprawdzian były tak trudne, że ocena niedostateczna jest gwarantowana, to niektórzy próbują się przypodobać, np. rysują kwiatki dla nauczyciela. Niestety ta metoda rzadko pomaga w zdobyciu lepszej oceny.   

Zdarza się, że obrazki wykonane przez uczniów bardziej przypominają zabawną, ale jednak groźbę, niż rozwiązanie ćwiczenia o treści „narysuj i opisz oraz podaj funkcje tasiemca uzbrojonego”. 

„Szantaż” uczniowski może przybierać różne bardzo pomysłowe formy. Nie zawsze kierują go do nauczyciela, czasem może ucierpieć namalowana postać. 

Gdy uczeń wie, że nic nie wie i wszystkie inne metody zawiodą, to w ręce nauczyciela mogą trafić prace odwołujące się do siły wyższej. Jednak w takich przypadkach rzadko jest szansa na prawdziwe cuda. 

Odpowiedzi nauczycieli

Nauczyciele, którzy dostają kartkówkę z rysunkiem lub innym przejawem twórczości uczniów potrafią odpowiedzieć na wiele zabawnych sposobów. Gdy młodzież maluje misia i dopisuje błagalne „Pani da dwa”, może paść odpowiedź „Sorry Misiu…;)”.

Obrazek z królikiem i pytaniem „może -3 będzie” pod słabo rozwiązanym zadaniem ucznia może zachęcić nauczyciela do równie kreatywnej odpowiedzi. Czy to się opłaca? Rysunek słonia nie zmienił oceny, to nadal „niestety -2”. 

Cierpliwość i dystans nauczycieli są wystawiane na różne próby. Zdarza się, że oprócz misia w dymku pojawią się słowa, na które reakcja może być chyba tylko jedna... „zacznij się uczyć”.

Niektórzy nauczyciele zauważyli, że uczniowie lubią rysować m.in. na kartkówkach. Dlatego dają takie zadania na testach nie tylko z plastyki. Tiktokerka działająca w sieci jako a_ps89 umieściła dodatkowe zadanie na sprawdzianie dla uczniów. Młodzież mogła narysować kapibara, czyli największego gryzonia, który przypomina wyrośniętą świnkę morską. Nastolatkowie skorzystali z tej nietypowej propozycji. Pomysłowe wykonania można zobaczyć w krótkim filmie umieszczonym na koncie nauczycielki w mediach społecznościowych.   

@a_ps89 Jaka jest Wasza ulubiona kapibara? 🦦 #kapibara #kapibary #nauczyciel #nauczycielka #szkoła #liceum #uczeń ♬ Ok I pull up - Tik Toker

Wpadki uczniów

Czasem w kartkówkach oraz sprawdzianach można znaleźć niezły bigos i to dosłownie. Agnieszka Lenartowicz, która prowadzi konto na Tiktoku @lenartaga86 podczas poprawiania krótkiego testu z angielskiego na odwrocie kartki z rozwiązaniami znalazła przepis na tę potrawę. Podzieliła się nim z obserwatorami. 

@lenartaga86 sprawdzasz kartkówki a tu... #students #fyp #wesolo #dc #dlaciebie #foryou ♬ Squid Game - Carrot

Język polski jest trudny – skomplikowane zasady gramatyczne, sprawiająca problemy interpunkcja... Jednak szczególnym utrapieniem uczniów, a potem dorosłych, jest ortografia. Nauczyciele próbują jej nauczyć najmłodszych, ale rezultaty bywają marne. Ile błędów zauważyłeś w dwóch zdaniach napisanych przez ucznia podstawówki? 

Każdemu może zdarzyć się czeski błąd lub literówka. Czasem potrafimy się domyślić jakie słowo miał na myśli piszący, innym razem jedna litera zmienia wszystko. Warto się skupić podczas pisania i uzupełniania testów, bo diabeł tkwi w szczegółach.

Jakie słowa przekręciliście na sprawdzianie lub kartkówce? Pamiętacie swoje błędy i wpadki z lat szkolnych? 

Oprac. Monika Wąs

 

Rozwiąż nasze quizy:

Trudny QUIZ ortograficzny. Zdania z Ogólnopolskich Dyktand. Dasz radę?

QUIZ: Na pewno czy napewno? Jak jest poprawnie? Wstyd nie wiedzieć

Trudny QUIZ z przymiotnikami. Dasz radę napisać poprawnie?