Przedstawiciele niektórych gałęzi tej dziedziny starają się uzyskać poparcie dla swoich hipotez również na uczelniach, pozostali zdają sobie sprawę z tego, że nie ma na to szans i po prostu… starają się zarobić na niewiedzy. Zwłaszcza w niepewnych czasach, ich teorie padają na podatny grunt. Nie dajcie się nabrać! 

Ludzie polowali na nieptasie dinozaury

To pomysł, który często forsują kreacjoniści. Wierzą oni, że życie na ziemi zostało stworzone przez siły nadprzyrodzone, a ci bardziej radykalni, nazywani kreacjonistami młodej ziemi, wierzą, że Ziemia powstała około 6 do 10 tysięcy lat temu, czyli mniej więcej w okresie rewolucji neolitycznej. Wśród argumentów, którymi posługują się tzw. młodoziemcy są opowieści o smokach, które według nich musiały wyginąć w czasie wielkiego potopu. Zarówno potop, jak i opisy fantastycznych zwierząt przypominających trochę dinozaury, są obecne w wielu mitologiach, w wielu odległych od siebie miejscach na Ziemi.

Na pomyśle współistnienia ludzi i dinozaurów starali się zarobić różni ludzie. Javier Carbera próbował przekonać, że posiada kamienie, będące zabytkiem sztuki prekolumbijskiej (powstałej wśród ludów ameryki przed odkryciem jej przez Krzysztofa Kolumba), na których znajdują się wizerunki dinozaurów. Sprawę nagłośnił Erich von Daniken. Kamienie z Ica (tak nazywane są te artefakty) okazały się oczywiście fałszerstwem.

Kamienie z Ica
Kamienie z Ica / Autor: Brattarb / Licencja: CC BY-SA 3.0

Dzisiaj naukowcy uważają, że wszystkie ptaki są dinozaurami. Wyewoluowały od upierzonych dinozaurów z grupy teropodów. Wskazuje na to zapis kopalny i inżynieria genetyczna. Czyli autorzy pseudonaukowych teorii mieli trochę racji, ale nie w taki sposób, jak oczekiwali.

Bocian
Proszę państwa, oto dinozaur!/fot. 123RF

 

Nowa chronologia

Wielu naukowców, w tym rosyjski matematyk Anatolij Furmienko, twierdzili między innymi, że starożytne wydarzenia w Grecji, Rzymie i Egipcie, tak naprawdę miały miejsce się w średniowieczu. Fałszerstwa mieliby dokonać ludzie kościoła w średniowieczu, żeby historia odpowiadała ich wizji świata. Gdyby do niego nie doszło, okazałoby się, że… Jezus żył w XII wieku, biblijna Jerozolima i Troja to samo miejsce, wyprawy krzyżowe i wojna pomiędzy Achajami i Trojanami to inne nazwy na to samo wydarzenie, a Mongołowie to tak naprawdę Kozacy.

Jednym z argumentów, którego używają, są średniowieczne obrazy. Ukazują one wydarzenia biblijne z postaciami, noszącymi stroje z epoki.

Konrad_Witz_005

O ile takie opisy są ciekawe jako alternatywna historia, to nie znajdują poparcia wśród większości naukowców. 

 

Przeczytaj również:

Tego szczytu nikt nie zdołał zdobyć. Dlaczego nazywany jest świętym?

Dlaczego pociągi nie mogą jeździć pod górę?

Grobla Olbrzyma. Jaką tajemnicę kryje irlandzki cud natury?