Winda kosmiczna

To nie jest szalona koncepcja, rodem ze świata gwiezdnych wojen, ale konstrukcja, której założenia i możliwości wykonania naukowcy badają od kilkudziesięciu lat. Powstają firmy, które się tym zajmują, odbywają się międzynarodowe zawody, które organizuje NASA. Nagrody są w nich przyznawane za konstrukcję systemów zasilania i pojazdów, które będą wspinać się na międzynarodowej windzie kosmicznej, krążącej po orbicie geostacjonarnej nad równikiem. Cały czas prowadzone są badania nad odpowiednim materiałem, z którego będzie wykonana lina. Obecnie najlepszym rozwiązaniem wydają się rurki nanowęglowe. Są one jednymi z najwytrzymalszych znanych materiałów na ziemi.

Kosmiczna winda
Artystyczna wizja kosmicznej windy. Autor: Pat Rawlings. Źródło: NASA / domena publiczna

Jak może wyglądać konstrukcja?

Projekty windy kosmicznej wskazują za najważniejsze elementy podstawę, linę, pojazdy wspinające i przeciwwagę. Co do podstawy, rozważane są dwie możliwości umiejscowienia jej w okolicach równika. Pierwsza to woda i pływająca platforma, która będzie mogła unikać zagrażających jej burz. Druga to ziemia i umieszczenie podstawy nad poziomem morza. Aktualnie najlepszym materiałem na linę wydają się wcześniej wspomniane rurki węglowe, które spełniają wymagania, potrzebne do budowy windy kosmicznej.

Problemem jest jednak produkcja odpowiednio długich włókien, które dalej zachowają swoje właściwości. Lina nie będzie działać jak w przypadku standardowej windy, gdzie winda w całości byłaby wciągana na orbitę i spuszczana z powrotem na Ziemię (bądź na Księżyc lub Marsa, bo są propozycje, żeby wybudować windę na innych ciałach niebieskich). Zakłada się, że pojazdy będą wjeżdżać po linie, wykorzystując rolki lub haki.

Czytaj dalej na następnej stronie...